Co se mění v celních záležitostech

03. května 2004, 00:00 - admin
03. května 2004, 00:00

NOVÉ PODMÍNKY PŘI CELNÍM ODBAVOVÁNÍ PŘINÁŠEJÍ I NOVÉ POVINNOSTI Od 1. května jsme součástí jednotného trhu Evropské unie. Pro podnikatele, kteří dosud dováželi či vyváželi zboží nebo služby, přináší vstup do EU řadu změn - v oblasti cel, daní i další administrativy.

NOVÉ PODMÍNKY PŘI CELNÍM ODBAVOVÁNÍ PŘINÁŠEJÍ I NOVÉ POVINNOSTI

Od 1. května jsme součástí jednotného trhu Evropské unie. Pro podnikatele, kteří dosud dováželi či vyváželi zboží nebo služby, přináší vstup do EU řadu změn - v oblasti cel, daní i další administrativy.

Od prvního dne členství v Evropské unii byly celní orgány ČR povinny zrušit pravidelné celní kontroly pohybu zboží přes vnitřní hranici, tedy společnou hranici s dalšími členskými státy. Na českých mezinárodních letištích ale tyto kontroly zůstávají pro lety mimo země EU zachovány. Obchod s třetími zeměmi má nová pravidla a především nové celní tarify. Dosavadní zahraniční obchod se zeměmi EU se stává obchodem vnitrounijním. Co to v praxi přináší?

STATISTIKA VNITROUNIJNÍHO OBCHODU (INTRASTAT)

Právní předpisy EU stanoví obchodníkům určité povinnosti v souvislosti s vnitrounijním obchodem. Pro účely společné obchodní politiky EU je nutné statisticky sledovat obchodní operace prováděné mezi členskými státy. Subjekty, jejichž předmětem podnikání je vnitrounijní obchod a jejichž obrat v předcházejícím roce přesáhl daný limit, mají stanovenou povinnost vyplňovat výkazy pro potřeby statistiky vnitrounijního ob- chodu neboli Intrastat.

SPOTŘEBNÍ DANĚ

Clo ani žádné další dávky nebo poplatky vybírané při dovozu či vývozu zboží se v případě vnitrounijního obchodu neuplatňují. To se samozřejmě netýká daní. Daň z přidané hodnoty je legislativně upravena národními předpisy jednotlivých členských zemí v souladu s příslušnou směrnicí ES a je zdrojem jejich národních rozpočtů. O změnách týkajících se v této souvislosti DPH jsme již psali v P rofitu č. 15/2004. Změny se ale netýkají jen DPH, ale také spotřebních daní. Právě u nich jsou změny výrazné. Právní úprava správy spotřebních daní totiž neodpovídala legislativě Evropské unie. Změna nastala ještě před vstupem České republiky do Evropské unie. K nejdůležitějším změnám v této oblasti patří, že spotřební daně v plném rozsahu spravují celní orgány. Nově byl také zaveden režim podmíněného osvobození od daně. V současnosti se podnikatelské subjekty potýkají v praxi s konkrétními problémy, jimž se budeme věnovat v příštím vydání Profitu.

CELNÍ ŘÍZENÍ PŘI OBCHODU S TŘETÍMI ZEMĚMI

Vzhledem k tomu, že české celní předpisy jsou již delší dobu v souladu s evropskou úpravou, nedochází po vstupu do Evropské unie k výrazné změně. Celním formalitám bude podléhat zboží vyměňované se státy, které nejsou členskými státy Evropské unie. Tyto formality jsou ode dne vstupu upraveny celními předpisy Evropské unie. Nejdůležitějšími z nich jsou: 1. Nařízení Rady (EHS) č. 2913/92 ze dne 12. října 1992, kterým se vydává celní kodex Společenství ve znění pozdějších předpisů, 2. Nařízení Komise č. 2454/93 ze dne 2. července 1993, kterým se provádí nařízení Rady (EHS) č. 2913/92, kterým se vydává celní kodex Společenství ve znění pozdějších předpisů, 3. Nařízení Rady (EHS) č. 918/83 ze dne 28. března 1983 o systému Společenství pro osvobození od cla ve znění pozdějších předpisů, 4. Nařízení Rady (EHS) č. 2658/87 ze dne 23. července 1987 o celní a statistické nomenklatuře a o Společném celním sazebníku ve znění pozdějších předpisů. V celním řízení je největší rozdíl v tom, že s výjimkou letecké přepravy budou čeští dovozci nebo vývozci provádět minimálně jeho část u jiného než českého celního úřadu. Tak například bude-li americké zboží přepravováno do České republiky přes přístav Hamburk, má český dovozce dvě možnosti. Buď proclí zboží u celního úřadu v Hamburku, nebo mu hamburský celní úřad propustí zboží do režimu tranzitu a zboží bude následně propuštěno do volného oběhu některým českým celním úřadem. Také v případě vývozu může být vývozní celní řízení provedeno jak českým celním úřadem, tak v jistých případech i celním úřadem jiné členské země. V každém případě však vyvážené zboží vystoupí z území Evropské unie přes zahraniční celní úřad.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes…
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Technologie
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v přeplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít