Co řekne Fischer, až ho Rompuy vyvolá?

05. února 2010, 14:17 - Martin Shabu
05. února 2010, 14:17

Premiér má desetiminutovku na prosazení osmi priorit do připravované Strategie 2020

Ve čtvrtek 11. února proběhne v Bruselu neformální summit EU, na kterém hodlají unijní lídři debatovat o ekonomické vizi do roku 2020. Bude to první neformální setkání šéfů evropské sedmadvacítky podle Lisabonské smlouvy. Unijní lídři a stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy spolu poprvé zasednou v komornějším duchu bez ministrů zahraničí. Jelikož neuspěla Lisabonská strategie z roku 2000, která si vytkla učinit z Evropy nejkonkurenceschopnější ekonomiku během první dekády 21. století, chystá se nová „desetiletka“. Evropská komise a Španělé, kteří EU předsedají, sbírají od členských zemí nápady a připomínky pro dokument s pracovním názvem Strategie 2020. S čím Češi do Bruselu konkrétně jedou? Z materiálů, které má týdeník EURO k dispozici, vyplývá, že souhlasíme se dvěma základními prioritami, jež obsahovala Lisabonské strategie – růst a zaměstnanost. Tyto body bychom rádi protlačili i do Strategie 2020. Premiér Jan Fišer se chystá v Bruselu představit několik cílů, které by v novém dokumentu neměly chybět. Prosazujeme stabilní makroekonomické prostředí, dokonalejší využívání potenciálu vnitřního trhu EU, přechod ke znalostní ekonomice a podporu zaměstnanosti a mobilitu pracovníků v rámci unie. Ministerský předseda má dále zdůraznit vnější ekonomické vztahy EU, což je rozvoj volného obchodu, zajištění přístupu k surovinovým zdrojům, aktivní účast na budování globálního finančního systému pro zajištění ekonomické stability a konečně posílení EU jako globálního hráče.

Tudy ne!

Od schůzky se neočekávají formální výstupy, které by se staly součástí Strategie 2020. S těmi se počítá až na březnové Evropské radě, kde lídři sedmadvacítky pravidelně jednají o hospodářských otázkách. Schůzka v Bruselu však ukáže, nakolik se členské státy poučily z minulých chyb při naplňování Lisabonské strategie. Praha také zjistí, kde má spojence. Jen pro představu, Lisabonská strategie, která měla spojené Evropě pomoci dohnat a předehnat USA, se snažila naplnit 24 priorit současně. To je předmětem kritiky, která zaznívá z Česka i dalších zemí. Vládní materiál, z kterého bude Fischer vycházet, hodnotí jako chybný zejména způsob naplňování Lisabonské strategie. Češi vnímají jako cestu k úspěchu Strategie 2020 snížení počtu těchto 24 klíčových oblastí. Za českými pěti prioritami je poměrně zřetelně vidět rukopis jednotlivých ministerstev od financí, životního prostředí až po průmysl a obchod nebo ministerstvo zahraničí. Kdyby každý stát přišel s podobným seznamem priorit, jednání by nebrala konce. Proto je jednou z hlavních ambic unijního prezidenta Hermana Van Rompuye a španělského předsednictví EU, aby se debata o ekonomické vizi (tedy Strategii 2020) a jejím naplňování přenesla z jednotlivých národních ministrů na Evropskou radu, a to již za předsednictví Madridu. Řečeno po „bruselsku“, místo sektorálních rad by na implementaci dohlížely hlavy států a šéfové vlád.

Kontrola přes fondy

Debata o ekonomické vizi může být podle lidí, kteří do unijní politiky vidí, do značné míry provázána s budoucím rozpočtem EU. Ten je vymezen na období sedmi let (současný rozpočet je definován na léta 2007 až 2013). Příští finanční perspektiva má být platná pro léta 2014 až 2020. Pokud to unie myslí se Strategií 2020 opravdu vážně, bude muset klíčové priority této vize podpořit penězi z evropských fondů, které bude nutné Strategii 2020 přizpůsobit. Pokud by se tak skutečně stalo, změnila by se struktura výdajů EU. Po reformě rozpočtu mimochodem volají mnozí ekonomové a politici již desetiletí. Málokdo v Evropě totiž rozumí například tomu, proč se z unijní kasy vydává nejvíce peněz na zemědělství a přitom se dokola hovoří o nepostradatelnosti ekonomiky založené na znalostech.

Rýsuje se fiasko

Španělské předsednictví EU a Van Rompuy tlačí na to, aby politici nebyli doprovázeni rozsáhlým úřednickým sborem. Touží po otevřené výměně názorů na ekonomickou vizi Evropy v příštích deseti letech. Prosadili proto přenesení diskusního fóra z obří zasedací místnosti v budově Evropské rady s názvem Justus Lipsius o rozměrech 100 x 100 metrů do nedaleké Bibliothek Solvay, která nabízí komornější prostředí.
Kolik mají na jednání času? Předpokládá se, že budou diskutovat asi pět hodin. To se zdá být na první pohled relativně dlouhá doba. Pokud však rozpočítáme 300 volných minut na 28 vystoupení po deseti minutách, zbude Španělům a stálému předsedovi dvacetiminutovka na onu volnou výměnu idejí nad hospodářským plánem, jenž má z EU učinit nejkonkurenceschopnější ekonomiku na světě. Vedle časové tísně může být další překážkou smysluplných výstupů skutečnost, že se premiéři budou bavit o komplikovaných ekonomických otázkách takříkajíc „bez dozoru“ ekonomických expertů. Mnozí se proto právem obávají, že výsledek čtvrteční schůzky může skončit i fiaskem.

Box: Fischerův vklad Strategii 2020
- Stabilní makroekonomické prostředí
- Dokonalejší využívání potenciálu vnitřního trhu EU
- Přechod ke znalostní ekonomice
- Podpora zaměstnanosti a mobilita pracovníků v rámci unie
- Rozvoj volného obchodu
- Zajištění přístupu k surovinovým zdrojům
- Aktivní účast na budování globálního finančního systému pro zajištění ekonomické stability
- Posílení EU jako globálního hráče

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít