Co přinese reforma malým a středním firmám

20. srpna 2007, 00:00 - admin
20. srpna 2007, 00:00

Jak se Unie malých a středních podniků dívá na konečnou podobu reformy veřejných financí, představenou koaliční vládou? Snižování daňové zátěže pochopitelně přivítají všichni, včetně malých a středních podnikatelů. Každé snížení daně z příjmu právnických osob více podporuje podnikatelskou aktivitu a zvyšuje atraktivitu České republiky pro investory.

Jak se Unie malých a středních podniků dívá na konečnou podobu reformy veřejných financí, představenou koaliční vládou?

Snižování daňové zátěže pochopitelně přivítají všichni, včetně malých a středních podnikatelů. Každé snížení daně z příjmu právnických osob více podporuje podnikatelskou aktivitu a zvyšuje atraktivitu České republiky pro investory. Za výbornou zprávu považujeme zvýšení hranice povinnosti vedení podvojného účetnictví pro podnikatelské subjekty na 25 milionů korun ročního obratu.

Pozitivní dopady na malé a střední podnikatele budou mít především opatření, která směřují ke zpružnění trhu práce. Chceme připomenout, že právě za tuto nepružnost je Česká republika opakovaně kritizována Evropskou unií i Organizací pro ekonomickou spolupráci a rozvoj. Drobní podnikatelé vítají úpravy v sociální oblasti, které zvýší motivaci k práci, neboť v současné době je v mnoha odvětvích pociťován akutní nedostatek pracovníků. V této souvislosti poznamenáváme, že deklarované tvrdé trestání práce na černo by mělo být doprovázeno urychleným zjednodušením postupu pro zaměstnávání cizinců (zavedením takzvaných zelených karet).

Obdobně je pozitivním krokem podpora částečných pracovních úvazků, které například podpoří na obou stranách boj s diskriminací žen kvůli těhotenství.

Vedle zaměstnanců jistě uvítají i zaměstnavatelé, že nebude zrušeno daňové zvýhodnění stravenek.

Bohužel musíme konstatovat, že opatření na trhu práce jsou nedostatečná - měla by urychleně následovat novela zákoníku práce, která by zajistila větší flexibilitu uzavírání pracovních smluv - stejně tak, že z projevů politiků se vytratilo slibované snížení pojistného živnostníků.

Reforma veřejných financí je jednoznačným krokem dopředu. Budeme usilovat o její další doplnění.

Unie malých a středních podniků

Fascinuje mne, kolik nejrůznějších komentátorů se na stránkách deníků a řady ostatních časopisů věnuje rozborům návrhu vládní reformy. On totiž prakticky žádný návrh na stole není. Tedy: na začátku vláda přišla s nějakým materiálem, o němž jste psali i vy. Ale pak se to několikrát zásadně měnilo a nikdo vlastně přesně neví, jaký návrh platí a jaký ne. Sehnat nějaký „aktuální stav“ je nemožné. Komentáře tak vlastně hodnotí něco, co možná ani není „na stole“. Dohodnuté změny politici opět průběžně mění, aby je pak den před odesláním návrhů do sněmovny znovu zásadně změnili. Tomu říkám skutečně koncepčně připravená reforma… Chápu, že prosazovat něco v současném patu je složité, ale už dávno známe jednoduché a levnější řešení (než nakonec polovičatá a kompromisy slepovaná reforma): předčasné volby.

P. Jirků, ekonomický poradce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít