Co přináší skrytá novela zákona o DPH

10. října 2005, 00:00 - PETR KUČERA
10. října 2005, 00:00

ŘÍJNOVÁ NOVINKA Hned několik změn zákona o dani z přidané hodnoty je nenápadně ukryto v právní normě, jejíž název se o daních vůbec nezmiňuje. Novela je účinná od 1. října. Přestože si podnikatelé často stěžují na nepřehledný právní řád a chaotické změny zákonů, připravili poslanci další legislativní paskvil.

ŘÍJNOVÁ NOVINKA Hned několik změn zákona o dani z přidané hodnoty je nenápadně ukryto v právní normě, jejíž název se o daních vůbec nezmiňuje. Novela je účinná od 1. října.

Přestože si podnikatelé často stěžují na nepřehledný právní řád a chaotické změny zákonů, připravili poslanci další legislativní paskvil. Nejnovější - a poměrně obsáhlá - změna zákona o dani z přidané hodnoty se ukrývá v normě nazvané Zákon o doplňkovém dozoru nad bankami, spořitelními a úvěrními družstvy, institucemi elektronických peněz, pojišťovnami a obchodníky s cennými papíry ve finančních konglomerátech a o změně některých dalších zákonů (zkráceně zákon o finančních konglomerátech).

OKAMŽIK NÁROKU NA ODPOČET DANĚ O jednom problematickém bodu novely jsme již psali. Jedná se o ustanovení, které uvádí: „Nárok na odpočet daně má plátce, pokud přijatá zdanitelná plnění použije pro uskutečnění své ekonomické činnosti. Nárok na uplatnění odpočtu daně vzniká dnem, ke kterému vznikla povinnost přiznat daň na výstupu.“ Hospodářská komora se obává, že odpočet daně nebude možný hned po koupi materiálu, ale až se prodá výrobek. Podle ministerstva financí jsou však obavy podnikatelů zbytečné. Podrobnosti jsme přinesli v Profitu č. 38/2005. VÝHODY PRO ŠKOLY I HOTELY Novela významně rozšiřuje definici výchovné a vzdělávací činnosti podle § 57 zákona o DPH. Nové znění zmíněného paragrafu zahrnuje také programy celoživotního vzdělávání, jazykové kurzy, praktické vyučování na pracovištích a podobně. Osvobození od DPH se tedy rozšíří například i na soukromé jazykové školy. Ubytovací služby zůstanou i po 31. prosinci s pětiprocentní sazbou DPH. Nejde o časově omezenou výjimku, protože Evropská unie zvýšení daně -na rozdíl od stravovacích služeb - nevyžaduje. ZMĚNA POUŽÍVÁNÍ KURZU Zároveň dochází ke změně uplatňování devizového kurzu pro účely DPH při dovozu zboží. „Při přepočtu vedlejších výdajů vzniklých do prvního místa určení v tuzemsku bylo dosud nutné používat devizový kurz platný pro účely DPH, který vycházel z devizových kurzů pro účetnictví. Od 1. ledna 2006 budou i tyto výdaje přepočítávány devizovým kurzem podle celních předpisů,“ říká Petr Toman z poradenské firmy KPMG. JAK S NEMOVITOSTMI? Novela upřesňuje použití osvobození od DPH jak na stavby, tak i byty a nebytové prostory. „V dosavadním znění zákona nebyly byt či nebytové prostory definovány v § 48 jako stavba. Docházelo proto k nejasnostem, zda je nájem bytů a nebytových prostor osvobozen od DPH podle § 56,“ vysvětluje Toman. Další rozšíření definice se týká převodu nedokončeného bytového domu. Tato transakce dříve nebyla vyjmenována v § 48 odst. 1 jako plnění, u něhož je uplatňována snížená sazba DPH. Zmíněné ustanovení obsahovalo pouze převod nedokončeného rodinného domu. Novela nyní rozšířila uplatňování pětiprocentní sazby DPH i na uvedenou transakci s bytovým domem. Dosavadní znění zákona definovalo krátkodobý pronájem pouze u stavby, nikoliv u bytů a nebytových prostor. Novela upřesnila definici krátkodobého pronájmu i na byty a nebytové prostory. PŘESNĚJŠÍ DEFINICE OSOBNÍHO AUTOMOBILU Dosavadní definice osobního automobilu v zákoně o DPH byla přímo vázána na označení kategorie M1 nebo M1G. „To vedlo k nejasnostem v případě, že taková kategorie nebyla v technickém osvědčení automobilu zapsána,“ připomíná Petr Toman z poradenské firmy KPMG. Novela uvádí, že pokud tento zápis kategorie chybí, vymezí se podle platného znění zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. VYUŽÍVÁNÍ ELEKTRONICKÉHO ÚČETNICTVÍ**

Mnoho firem již využívá počítačový tisk faktur a vedení účetnictví v elektronické formě. Některé finanční úřady však takový postup neuznávaly a požadovaly povinné vytištění těchto dokladů včetně podpisů. Zákon nyní výslovně uvádí, že také elektronická forma je platná.

Takové doklady však (pokud nejsou fyzicky vytištěny) musí být opatřeny elektronickým podpisem založeným na takzvaném kvalifikovaném certifikátu nebo elektronickou značkou založenou na kvalifikovaném systémovém certifikátu. Novinka by měla výrazně rozšířit využívání zaručeného elektronického podpisu. Jeho cena je oproti dřívějšku výrazně nižší díky nabídce, se kterou vstoupila na trh Česká pošta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít