Co nevíte o EU? - Volejte

26. května 2003, 00:00 - admin
26. května 2003, 00:00

Předpisy EUCo je to Protokol PECA?Komunitární právní předpisy (tzv. harmonizovaná sféra) upravují požadavky na širokou škálu výrobků z mnoha hledisek. Především se klade důraz na ochranu bezpečnosti, veřejný zájem a podmínky pro uvedení a umístění výrobků na trh.

Předpisy EU

Co je to Protokol PECA?

Komunitární právní předpisy (tzv. harmonizovaná sféra) upravují požadavky na širokou škálu výrobků z mnoha hledisek. Především se klade důraz na ochranu bezpečnosti, veřejný zájem a podmínky pro uvedení a umístění výrobků na trh. Součástí předpisů je technická normalizace, posuzování shody, akreditace, metrologie a problematika dozoru nad trhem. České republice se podařilo splnit požadované podmínky nutné ke slučitelnosti s EU, a to vytvořilo podmínky pro uzavření Protokolu k Evropské dohodě o posuzování shody a akceptaci průmyslových výrobků (PECA). Na základě tohoto protokolu funguje ČR jako součást vnitřního trhu Evropské unie již v předvstupním období.

Odměňování europoslanců

Jaké mají poslanci v Evropském parlamentu platy? Kdo jim peníze vyplácí?

Výška platů poslanců v Evropském parlamentu je jedním z mýtů, které se šíří českou veřejností. Samozřejmě, někteří poslanci pobírají vyšší platy, ale rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou někdy obrovské. Například španělský poslanec nachází na své výplatní pásce pouze 2500 eur, zatímco italský poslanec dostává až 8000 eur měsíčně. V Evropské unii totiž nejsou poslanci placeni z fondů Společenství, ale z rozpočtů jednotlivých zemí. V ýška platů kopíruje mzdu, kterou pobírají poslanci národních parlamentů. Evropská unie zástupcům v Evropském parlamentu hradí náklady spojené s ubytováním a cestováním, na poslaneckou mzdu jinak vůbec nepřispívá. Návrhy na sjednocení výše „europoslaneckých“ platů sice existují a diskutuje se o nich, ovšem dohoda je zatím v nedohlednu.

Clo

Jak to bude s placením cla při dovozu zboží po našem vstupu do EU?

Členské státy Unie v rámci jednotného vnitřního trhu uplatňují vůči sobě navzájem nulovou celní sazbu. Znamená to, že po vstupu České republiky do EU nebudou muset domácí dovozci platit clo při dovozech ze zemí Unie.

Bezpečnost práce

Co obnáší v Evropské unii bezpečnost práce a s čím musí podnikatelé v České republice v této oblasti počítat? Jaký orgán bude na dodržování bezpečnosti dohlížet?

Posudek Evropské komise na Českou republiku z roku 1997 konstatuje, že ČR přijala obecné zásady bezpečnosti práce a ochrany zdraví. V této oblasti však bude nutno českou legislativu dále zdokonalovat, jelikož posudky Evropské komise z následujících let upozorňují na velmi malý pokrok. Přesto by se měli čeští podnikatelé s předstihem s touto legislativou a obsahem relevantních směrnic seznámit a připravit se na jejich zavedení. Musí především počítat s tím, že odpovědnost za dodržování či porušování zásad bezpečnosti práce a ochrany zdraví přechází plně na zaměstnavatele. K povinnostem vůči zaměstnancům bude patřit přesné zhodnocení pracovních podmínek z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví a jejich úprava v souladu se směrnicemi. Budou se muset také postarat o důkladné proškolení o bezpečnostních a zdravotních rizicích pro všechny stávající a zejména nové a mladé pracovníky a také opatřit odpovídající ochranné prostředky a zasvětit zaměstnance do jejich používání. Praxe zavedená v Evropské unii počítá také s tím, že do ochrany zdraví a bezpečnosti práce jsou zapojeni zaměstnanci, případně jejich zástupci. Nad dodržováním předpisů a jejich následnou penalizací budou dohlížet již existující české inspektoráty, které pouze nabudou rozsáhlejších pravomocí.

Kde mi budou vypláceny peníze, utrpím-li pracovní úraz nebo onemocním-li nemocí z povolání?

Utrpíte-li pracovní úraz nebo onemocnite-li nemocí z povolání, máte ve všech případech nárok na věcné dávky podle právních předpisů země, kde bydlíte. Pokud bydlíte v jiné zemi, než kde jste pojištěn, instituce v zemi vašeho bydliště vám poskytne věcné dávky podle právních předpisů této země a náklady na všechny vám poskytnuté dávky jí nahradí kompetentní instituce země, ve které jste pojištěn. Tak jako v případě dávek v nemoci je toto řešení opodstatněné v tom, že není možné, aby lékaři v zemi vašeho bydliště znali podrobné právní předpisy, podle nichž byste mohl být pojištěn v 18 různých zemích.

Euroúředníci

Kde lze nalézt informace o možnostech zaměstnání v orgánech Evropské unie?

Jelikož je nejlepší hledat informace přímo u zdroje, nejvíce odpovědí na vaše dotazy vám poskytne Personální úřad institucí EU (European Personnel Selection Office, EPSO). Ten se od 26. července 2002 zabývá výběrem kvalifikovaných pracovníků pro většinu institucí EU. Sídlo Personálního úřadu je na adrese: Info-Recruitment, European Personnel Selection Office, Office: C80 0/48, B-1049, Brussels, Belgium. Pokud máte přístup k internetu, tak informace naleznete na www.europa.eu.int/epso nebo svůj dotaz můžete zaslat na e-mailovou adresu inforecruitment@cec.eu.int.

Uznávání kvalifikace

Budou po našem vstupu do EU nadále platit živnostenské listy vydané před vstupem do Unie?

Živnostenské listy jsou doklady vnitrostátní povahy, dokládající způsobilost k výkonu určité živnosti na území České republiky, případně v rámci volného poskytování služeb i v podmínkách Evropské unie. (V EU jsou v souladu se směrnicemi o obecném systému vzájemného uznávání definována tzv. regulovaná povolání a kvalifikace). Platí ovšem podmínka, že se nejedná o trvalé usazení se v jiném členském státě Evropské unie, ale pouze o přeshraniční poskytnutí služby. Bude-li občan České republiky chtít po vstupu do Unie za těchto předpokladů trvale vykonávat určitou, u nás zákonem regulovanou živnost, bude mu v členských státech EU kvalifikace získaná v Česku plně uznána. V e státě Evropské unie, v němž bude chtít občan ČR působit, si pouze nechá vystavit lokální živnostenský list, případně jeho obdobu.

Banky

Bude možné, aby u nás zahraniční banky podnikaly bez licence ČNB, nebo bude nutné mít nějaké povolení? Kdo bude vykonávat bankovní dozor?

Smyslem celé evropské úpravy podnikání bank, jíž se naplňuje zásada volného pohybu služeb, je tzv. jednotná licence. Jejím základním principem je právo banky se sídlem v jednom členském státě Evropské unie poskytovat své služby v ostatních státech EU na základě své domovské licence, pod dohledem orgánu dohledu svého domovského státu (tedy bez ingerence orgánu dohledu státu, v němž podniká).

Volejte 225 010 366 nebo pište na: info-eu@profit.cz

Všechny odpovědi otiskneme, najdete je i na www.profit.cz

Speciálně pro Profit připravují experti ministerstva zahraničních věcí odpovědi na složitější dotazy, které nelze zodpovědět telefonicky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít