Co nevíte o EU? - Volejte

23. června 2003, 00:00 - admin
23. června 2003, 00:00

Speciálně pro Profit připravují experti ministerstva zahraničních věcí odpovědi na složitější dotazy, které nelze zodpovědět telefonicky. Neplaťte drahé analýzy, my vám odpovíme! Volejte 225 010 366 nebo pište na: info-eu@profit.cz Všechny odpovědi otiskneme, najdete je i na www.profit.

Speciálně pro Profit připravují experti ministerstva zahraničních věcí odpovědi na složitější dotazy, které nelze zodpovědět telefonicky. Neplaťte drahé analýzy, my vám odpovíme! Volejte 225 010 366 nebo pište na: info-eu@profit.cz Všechny odpovědi otiskneme, najdete je i na www.profit.cz

Předvstupní programy

* Jak mám konkrétně postupovat, pokud mám zájem o dotace resp. finanční prostředky z fondu Sapard?

ČR bude mít možnost čerpat finanční prostředky z tohoto programu až do 1. května 2004. Získat prostředky z fondu Sapard však není jednoduché, a tak je pro přehlednost postup rozvržen do osmi bodů.

1. Definovat si, zda můžete o pomoc z programu Sapard zažádat. Zda váš projekt např. modernizace technologií či stavebních úprav splňuje podmínky pro žadatele. V íce informací naleznete na www.sapard.cz.

2. Napsat projekt, opatřit projektovou dokumentaci, obstarat povinné a nepovinné přílohy. Co všechno si máte opatřit a čím máte svou žádost doložit, se opět dozvíte nejrychleji na www.sapard.cz.

3. Sehnat údaje o ekonomice podniku, popřípadě udělat studii proveditelnosti projektu. Každý projekt musí obsahovat důležité údaje o ekonomice podniku, z nichž se čerpají podklady při stanovování finančního zdraví žadatele.

4. Zajistit si potřebné finanční prostředky (finanční podporu může agentura proplatit až po realizaci projektu nebo jeho funkční části, je-li projekt víceetapový). Nutné je také samostatné bankovní konto zřízené jen pro účely investice, která je předmětem projektu.

5. Vyplnit žádost o podporu z programu. Tu získáte buď na územně příslušné zemědělské agentuře ministerstva zemědělství, nebo na regionálním pracovišti Agentury Sapard. Můžete si ji také stáhnout z internetové stránky www.sapard.cz.

6. Podat žádost s projektem a všemi požadovanými přílohami v období vyhlášeného termínu přijímání žádostí na příslušném regionálním pracovišti Agentury Sapard. Nepodceňujte přitom nepovinné přílohy a snažte se jich dodat co nejvíce. S podáním žádosti v žádném případě nečekejte až na poslední chvíli! Kdo dřív přijde, bude mít delší čas na doplnění své žádosti o další podklady.

7. Podepsat smlouvu a udělat výběrové řízení na dodavatele. Jakmile váš projekt projde administrativním procesem a bude schválen, budete vyzváni k podpisu smlouvy s Agenturou Sapard. Až od této chvíle můžete začít realizovat projekt. Důležité je neopomenout, že dodavatele technologií i práce je nutné určit výběrovým řízením, které musí proběhnout podle pravidel Evropské unie.

8. Požádat o vyplacení podpory z programu Sapard. Jakmile projekt (nebo jeho funkční část) zrealizujete, zažádáte o proplacení faktur, a tím o převedení finanční částky až do výše poloviny přijatelných výdajů na váš účet. Veškeré další podrobné informace, jak máte postupovat, abyste na nic nezapomněli a splnili vše potřebné k úspěšné realizaci projektu, najdete v informačních materiálech Agentury Sapard. Jde o Pokyny pro žadatele o finanční pomoc z programu Sapard, které jsou také k dispozici na jednotlivých regionálních pracovištích Agentury Sapard.

Finanční toky

* Podle informací které mám, budou příspěvky České republiky do rozpočtu Evropské unie převyšovat její příjmy. Je to pravda?

Česká republika se po svém vstupu do Evropské unie nestane díky schváleným kompenzačním platbám čistým plátcem, přestože ze skupiny deseti kandidátských zemí patří k nejbohatším a s kompenzacemi se původně nepočítalo. Čistý příjem po kompenzacích v roce 2004 bude 178 milionů eur. V roce 2005 pak 292 milionů a o rok později přesně 306 milionů eur. Celkově tedy bude za období 2004-2006 činit čistý příjem ČR po kompenzacích 776 milionů eur. Pokud by ČR nevyjednala kompenzace, měla by dle odhadů nárok čerpat v období 2004-2006 pouze 29 mil. eur (rozdíl příjmů a plateb) - v prvních letech členství je náběh příjmů zejména ze strukturálních fondů pouze pozvolný. ČR nicméně vyjednala druhou největší absolutní výši kompenzací mezi kandidátskými zeměmi (po větším Polsku) - 747 mil. eur.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít