Co nevíte o EU?

07. dubna 2003, 00:00 - admin
07. dubna 2003, 00:00

- VolejteProfit připravuje ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí poradnu, v níž bude odpovídat na dotazy týkající se Evropské unie. Jde nám o konkrétní dotazy ze všech oborů podnikání, ale i běžného života. Své dotazy posílejte na telefon 225 010 366 nebo e-mailem na: info-eu@profit.

- Volejte

Profit připravuje ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí poradnu, v níž bude odpovídat na dotazy týkající se Evropské unie. Jde nám o konkrétní dotazy ze všech oborů podnikání, ale i běžného života. Své dotazy posílejte na telefon 225 010 366 nebo e-mailem na: info-eu@profit.cz Odpovědi najdete v brzké době v Profitu v rubrice EU

Volný obchod

* V rámci vstupu ČR do EU se hovoří o oblasti volného obchodu. Můžete vysvětlit, co toto označení znamená?

Oblast volného obchodu zahrnuje skupinu nejméně dvou celních území, mezi nimiž jsou odstraněna cla a jiná opatření omezující zahraniční obchod. Na rozdíl od celní unie, kde sdružené země zavádějí jednotný vnější celní sazebník, podržují si státy sdružené v oblasti volného obchodu svá vnější cla vůči třetím zemím.

Pohyb služeb

* Jaké změny čekají české firmy po vstupu ČR do EU v oblasti volného pohybu služeb?

Plné přistoupení k jednotnému vnitřnímu trhu přinese českým poskytovatelům i konzumentům služeb zisk z těchto důvodů: větší efektivita díky využití celoevropského prostoru, možnost většího výběru, zvýšená konkurence snižující ceny na trhu atd. Pokud se má za to, že potencionál plného využití služeb v rámci současného jednotného vnitřního trhu v EU není zcela naplněn, tím spíš to platí i pro Českou republiku. Díky principu vzájemného uznávání bude poskytovateli služeb stačit získat licenci k podnikání v České republice a dále bude moci poskytovat služby již v rámci celé Evropské unie. Naproti tomu princip domácí kontroly uplatňovaný v mnoha kategoriích služeb znamená, že podnikatel bude moci vést účetnictví i pro své pobočky a dceřiné společnosti pouze ve státě svého sídla. To všechno představuje podstatné snížení nákladů pro ty poskytovatele služeb, kteří se v evropském prostoru již pohybují anebo míní pohybovat. Často se objevují otázky, do jaké míry ovlivňuje uvolnění pohybu služeb strukturu trhu v tomto sektoru. Většina studií přitom poukazuje na to, že dopady nebudou nijak výrazné, protože podniky se jednoduše budou muset přizpůsobit potřebám svých zákazníků a tedy koncentrovat se v některých regionech. Rozhodující však v tomto ohledu jednoznačně bude připravenost českých subjektů adaptovat se na nové podmínky a schopnost využit příležitostí, které velký celoevropský trh bude nabízet.

Internet

* Co je iniciativa eEurope?

Tato iniciativa neboli Jednotný akční plán eEurope vznikla na zasedání Evropské rady v Lisabonu v březnu 2000. Cílem iniciativy je pomoci zvládnout změny a urychlit modernizaci ekonomiky v Evropě, s významnými důsledky na zaměstnanost, růst produktivity i řešení sociálních problémů. Prostřednictvím tohoto programu by mělo být zajištěno připojení každého občana, každé školy, každé domácnosti, podniku i úřadu na internet a jejich dovedení do nové digitální éry. Jde o to, vybudovat „digitálně gramotnou“ Evropu, podporovanou podnikatelským prostředím připraveným financovat a rozvíjet nové myšlenky. Součástí iniciativy je snaha, aby celý proces zahrnoval i řešení sociálních otázek, budoval důvěru spotřebitelů a posiloval sociální soudržnost.

* Na jaké odvětví je zaměřen program eContent?

Program eContent se zaměřuje na potřebu evropských podniků a občanů využívat vysoce kvalitní digitální obsah přizpůsobený jejich potřebám. Pojmem digitální obsah rozumíme obsah všech on-line služeb od webových portálů přes služby mobilních operátorů a bezdrátové aplikace až po digitální televizi a širokopásmové video. Služby tohoto druhu mohou být z různých oblastí: právní (administrativní) institucionální data, umění, kulturní dědictví, archivy, knihovny, finanční a ekonomická data, zábavně-informační materiály, zeměpisná data, doprava a turistické informace, na lokalitu vázané služby na místní úrovni, data týkající se zdraví, bezpečnosti a ochrany zákazníků, vědecké a technické informace. Program se soustřeďuje na projekty, které mají krátkou dobu uvedení na trhu (ve většině případů nepřesahují 24 až 36 měsíců) a rozvíjejí řešení vycházející z již existujících technologií. Projekty ale mohou experimentovat i s novými obchodními modely a partnerstvími. Program projektu je založen na třech hlavních akčních liniích: 1. zlepšení přístupu k veřejným informacím a rozšíření jejich využívání; 2. podpora vytváření obsahu ve vícejazyčném a multikulturním prostředí; 3. zvyšování dynamiky trhu s digitálním obsahem.

Dopady na podnikatele

* Bude mít rozšíření Evropské unie vliv na malé firmy?

Studie Evropské unie o dopadech rozšíření uvádí některé výhledy vlivu vstupu nových členů do EU na malé podniky. Podle studie bude mít vstup České republiky a dalších devíti zemí jen omezené makroekonomické důsledky. Ty však budou z velké části pozitivní a celkový růst HDP podpoří o dalších 0,2 %. Mírně se zlepší ekonomické prostředí menších podniků. Ve zpracovatelském průmyslu se největší riziko týká činností náročných na podíl lidské práce. V odvětví služeb by se firmy v EU měly dočkat výhod v obchodních a finančních službách a nejlépe by se mělo vést podnikům působícím v kandidátských zemích v cestovním ruchu a dopravě. Realizace politiky zaměřené na zlepšení znalostí a dovedností menších firem zajistí nižší zranitelnost menších podniků v rizikových odvětvích a odvětvím s potenciálem růstu umožní využít šance vyplývající z rozšíření z hlediska pronikání na nové trhy, uvádí studie.

Důchody

* Když budu chtít jako důchodce žít třeba v Itálii nebo Portugalsku, jak to bude s mým důchodem?

Přestože neexistuje tzv. důchod poskytovaný EU, existuje nárok na důchod z každé země, ve které byl občan důchodově pojištěn, a to za splnění podmínek platných v dané zemi, např. důchodové pojištění občana v délce nejméně jednoho roku. Vzhledem k tomu, že pro vznik nároku na starobní důchod jsou ve většině členských států EU nutné poměrně dlouhé doby pojištění, posuzuje se nárok se zřetelem k dobám získaným ve všech členských státech. To znamená, že se sčítají doby pojištění, které si lidé platili během doby, kdy aktivně pracovali, a to bez ohledu na to, ve které zemi pracovní činnost probíhala. Pokud důchodci vznikl nárok na důchod od více než jedné země, bude se celkový důchod skládat z více položek, které jsou odvozeny od délky jeho pojištění v každém státě. Důchod si může nechat důchodce vyplácet do kteréhokoli členského státu EU bez rizika jeho snížení. Důležité rovněž je, že nárok na důchod nezaniká přestěhováním do jiné země.

* Bude mít vstup ČR do EU vliv na výši důchodů?

Členství v EU žádný vliv na výši důchodů mít nebude. Předpisy, kterými se důchodové zabezpečení řídí, zůstávají v kompetenci členských států. Důchody se budou i nadále valorizovat v závislosti na výši inflace v České republice, a to přesně tak, jak tomu bylo před vstupem do Unie.

bezplatná infolinka MZV 800 200 200

Od pondělí do pátku (9-20 h) se můžete zdarma dozvědět informace související se vstupem do EU

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít