Co nevíte o EU?

12. května 2003, 00:00 - admin
12. května 2003, 00:00

- VolejteSpeciálně pro Profit připravují experti ministerstva zahraničních věcí odpovědi na složitější dotazy, které nelze zodpovědět telefonicky. Neplaťte drahé analýzy, my vám odpovíme! Volejte 225 010 366 nebo pište na: info-eu@profit.cz Všechny odpovědi otiskneme, najdete je i na www.profit.

- Volejte

Speciálně pro Profit připravují experti ministerstva zahraničních věcí odpovědi na složitější dotazy, které nelze zodpovědět telefonicky. Neplaťte drahé analýzy, my vám odpovíme! Volejte 225 010 366 nebo pište na: info-eu@profit.cz Všechny odpovědi otiskneme, najdete je i na www.profit.cz

Otevírací doba

* Budou muset být obchody po našem vstupu v neděli zavřené, protože to nařizuje EU?

Ne. Tento mýtus vychází z toho, že právě v těch státech EU, které sousedí s Českou republikou, platí omezení prodeje večer, v noci a ve dnech pracovního klidu. Na omezení prodejní doby tlačí v Rakousku a v Německu zejména odbory. Žádné evropské předpisy pro prodejní dobu však neexistují a záleží na každém státě, jak tuto věc upraví. V některých zemích umožňuje zákon, aby prodejní dobu regulovaly regionální nebo dokonce místní samosprávy - v jednom městě tedy může být v neděli otevřeno, v sousedním ne. Tak je tomu například ve Velké Británii. Z evropského pohledu souvisí otvírací doby obchodů jen s místním trhem, nikoliv s trhem EU. Mají-li tedy všichni obchodníci v místě rovné podmínky, pak je vše v pořádku. V ČR se žádné omezení otvírací doby nepřipravuje.

Orgány EU

* Jaké orgány rozhodují v Evropské unii a co je jejich úkolem?

Základními orgány s rozhodovacími pravomocemi v EU jsou Evropská rada, Rada ministrů, Evropský parlament, Evropská komise a Evropský soudní dvůr. Evropská rada vznikla jako jedna z posledních institucí EU. Jejími členy jsou hlavy států nebo premiéři vlád členských zemí a předseda Evropské komise. Rada se schází nejméně dvakrát ročně v různých místech, většinou v zemi, která v té době předsedá Radě EU. V rámci Evropské rady se dělají základní politická rozhodnutí, jsou řešeny závažné politické problémy a určovány nové směry evropské integrace v rámci Evropské unie. Velmi podobně zní také název jiné instituce. Jde o Radu ministrů, neboli také Radu EU, kterou tvoří ministři vlád členských zemí. Scházejí se vždy podle projednávané problematiky. Rada představuje hlavní rozhodovací orgán EU, společně s Evropským parlamentem schvaluje komunitární legislativu. Radě EU předsedá vždy jedna členská země, a toto předsednictví se střídá vždy po šesti měsících. V současné době předsedá Řecko, od července ho nahradí Itálie. Typický národní charakter má Evropský parlament. Zasedají v něm volení zástupci ze všech členských zemí a je rozdělen podle politické, nikoli podle státní příslušnosti. Považuje se za ochránce občanských zájmů a podílí se na legislativní činnosti EU. Má velmi širokou pravomoc při schvalování rozpočtu EU, schvaluje také smlouvy o přistoupení nových členů. Evropský parlament se schází v Bruselu, Lucemburku i Štrasburku. Zcela nezávislý kolektivní orgán, který zastupuje zájmy EU, se nazývá Evropská komise. Skládá se z 20 komisařů jmenovaných po dohodě mezi členskými státy. Celá Komise musí být ve funkci schválena Evropským parlamentem. Evropská komise sídlí v Bruselu a jejím úkolem je podávat legislativní návrhy a bdít nad dodržováním práva v Evropské unii. Soudním orgánem EU je Evropský soudní dvůr, který tvoří 15 nezávislých soudců a devět generálních advokátů. Zasedání soudního dvora se konají v Lucemburku. V rámci EU existují ještě další orgány, jako je Evropská centrální banka, Evropská investiční banka a Evropský účetní dvůr. Radě EU a Evropské komisi pomáhají v práci poradní orgány jako jsou Hospodářský a sociální výbor a V ýbor regionů.

* Kolik poslanců bude mít Česká republika v Evropském parlamentu?

Pokud ČR vstoupí do Evropské unie 1. května 2004, pak se už v červnu příštího roku zúčastníme voleb do Evropského parlamentu. Budeme v něm mít 24 poslance. Každý z nich může kandidovat v tomto orgánu na jakoukoli funkci, třeba i na předsedu. Záležet bude pouze na kvalitách našich zákonodárců, na tom, jestli získají důvěru kolegů z ostatních zemí, zda se předsedou jediné přímo volené instituce EU stane občan České republiky.

* Bude Evropská komise ovlivňovat rozhodnutí našich výkonných institucí?

Ano. Úlohou Evropské komise je „dohlížet na smlouvy“, je vlastně neoficiální vládou Unie. Dohlíží na dodržování práva, smluv a rozhodnutí orgánů Evropské unie. Pokud dojde k jejich porušení, může podat na členský stát nebo subjekt společenství žalobu k Evropskému soudnímu dvoru, což se také často stává. Tímto způsobem Evropská komise nepřímo ovlivňuje rozhodnutí národních institucí členských zemí.

Pozice Česka v Unii

* Jakou pozici bude mít ČR v Evropské unii?

Evropská unie byla založena na základě rovnosti. Hlas všech jejich členů má stejnou váhu a názory jsou respektovány bez ohledu na velikost země. Tento princip bude dodržován i v nové, rozšířené Evropské unii. Například velikost naší země s deseti miliony obyvatel nebo Slovinska se dvěma miliony obyvatel nebude v Unii nijak znevýhodňovat. Evropské instituce jsou vybudovány tak, aby odpovídaly relativnímu počtu obyvatel v jednotlivých členských zemích. Uspořádání institucí po rozšíření obsahuje mimo jiné Smlouva z Nice. Například v Evropském parlamentu bude mít Česká republika, stejně jako Maďarsko, které má zhruba stejný počet obyvatel, 24 poslance. Pro srovnání například Irsko má nárok na 13 křesel, Rakousko na 18 a pro Slovensko se počítá se 14. Dalším příkladem je Rada ministrů, která určuje politiku a směřování EU a která rozhoduje kvalifikovanou většinou. Každé zemi je přidělen počet hlasů v závislosti na počtu obyvatel. ČR bude mít 12 hlasů, stejně jako Maďarsko, Švédsko nebo Řecko. Pokud jde o komisaře, každá země bude mít jednoho, bez ohledu na svou velikost. To znamená, že Malta bude mít svého komisaře, stejně jako například Německo.

Euroúředníci

* Kolik úředníků zaměstnává Unie?

V Bruselu, Štrasburku a Lucemburku pracuje kolem 25 000 evropských úředníků. Nejvíce jich zajišťuje chod Evropské komise, další pracují pro Evropský parlament, Evropský soudní dvůr a další instituce. Značnou část úředníků přitom tvoří překladatelé a tlumočníci. Pro srovnání: Česká republika má asi 80 000 úředníků veřejné správy. Stesky na přebujelou byrokracii provázejí každý systém, který administrativu vyžaduje. U evropských institucí se často kritizují přísná pravidla, která je nutno dodržet při psaní projektů ucházejících se o peníze ze společné pokladny. Pravidla mají ale usnadnit jednotný způsob zpracování a umožnit kontrolu správného využití přidělených prostředků.

bezplatná infolinka MZV 800 200 200

pondělí-pátek (9-20 h) se můžete zdarma dozvědět informace související se vstupem do EU

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít