Co nám chystá rok 2003

06. ledna 2003, 00:00 - Dvoustranu připravila s použitím materiálů ČTK Eva Martínková
06. ledna 2003, 00:00

V Brně začíná pracovat Nejvyšší správní soud. Předsedou je od 2. ledna bývalý první náměstek ministra spravedlnosti Josef Baxa. Jeho místopředsedou se stal soudce pražského vrchního soudu Michal Mazanec. Vzniká ministerstvo informatiky v čele s ministrem Vladimírem Mlynářem.

V Brně začíná pracovat Nejvyšší správní soud. Předsedou je od 2. ledna bývalý první náměstek ministra spravedlnosti Josef Baxa. Jeho místopředsedou se stal soudce pražského vrchního soudu Michal Mazanec.

Vzniká ministerstvo informatiky v čele s ministrem Vladimírem Mlynářem. Bude sídlit v Havelkově ulici v Praze na Žižkově. Řediteli sekcí na ministerstvu se stali Dana Bérová, Jaromír Šiška a Vladimír Šiška.

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje změnu systému státní podpory hypotečních úvěrů. Při poskytování státní podpory by neměl hrát roli ani věk, ani stáří bytu. Jediným kritériem bude pořízení prvního bydlení.

Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytne malým a středním firmám stoprocentní dotaci na pronájem výstavní plochy na vybraných zahraničních veletrzích. Doposud to bylo 80 procent. Velké společnosti mohou požívat poloviční podpory. Ministerstvo se zaměří především na nejprestižnější veletrhy v zemích EU, zvláště v Německu, Francii, Itálii, Nizozemsku, Španělsku, Británii a Rakousku.

Má začít stavba nové pohraniční veterinární stanice na letišti v Praze-Ruzyni.

České dráhy chtějí zavádět ve svých pokladnách standardní možnost úhrady cestovních dokladů platebními kartami. Postupně by tak měly být vybaveny všechny pokladny, které mají rezervační terminály Ares. V Plzeňském kraji zprovozní České dráhy tři nová nádraží. Přitom žádnou stanici neplánují zrušit. Na zcela nové zastávky se mohou těšit obyvatelé Vlkanova, Kovčína a Plzně-Bolevce.

Příborská společnost Derutex má zahájit výstavbu haly v kopřivnické průmyslové zóně Vlčovice, ve které má o dva roky později vyrábět přípravky pro průmyslovou výrobu.

Největší jihočeský dopravce a. s. ČSAD Jihotrans chce zavést cyklobusy, které budou zajišťovat přepravu cyklistů s jízdními koly. Firma tak reaguje na plánovaný rozvoj turistiky v Jihočeském kraji a na připravované aktivity vlastní cestovní kanceláře Jihotrans.

Česká konsolidační agentura odstartuje začátkem prodej dalšího, v pořadí již třetího, balíku nebonitních pohledávek ze svého portfolia. Tentokrát by mělo jít výlučně o pohledávky za podniky v konkurzu.

Začátkem roku by měla být zahájena výstavba Terminálu Sever 2 ruzyňského letiště s termínem ukončení do července 2005.

Na jaře se počítá s výběrem konečné varianty trasy čtyřproudové rychlostní silnice, která usnadní spojení mezi česko-rakouským přechodem Dvořiště/Wullowitz a dálnicí A7 severně od Lince, a následně by se mělo začít stavět.

Švýcarská firma SFS, která vyrábí speciální šrouby, zřejmě už na jaře zahájí v Turnově na Vesecku stavbu továrny za více než sto milionů korun.

Nejspíše v prvním čtvrtletí vznikne Evropský svaz malých nezávislých pivovarů. Shodli se na tom zástupci profesních sdružení z ČR, Německa, Rakouska a Polska. S největší pravděpodobností se přidají i malé pivovary ze Švýcarska, Dánska, Velké Británie, Litvy, Lotyšska a Estonska. Zájem projevily i pivovary z Chorvatska.

Arbitrážní tribunál, který má rozhodnout o výši odškodnění CME za to, že ČR poškodila její investici do televize Nova, vydá konečný nález zřejmě v prvním čtvrtletí. Společnosti CME po České republice požaduje více než 15 miliard korun.

Zbrojovka Aero Vodochody by měla v prvním čtvrtletí získat prvního zahraničního zákazníka na lehké bitevníky L-159, kterým by měla být africká Keňa.

V prvním pololetí by mohli zemědělci získat první dlouhodobé hypoteční úvěry na nákup půdy z instituce zřízené z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Tento projekt má podle ministra zemědělství pomoci rolníkům při pořizování půdy.

Zhruba v polovině roku by měl být přijat nový zákon, jež se bude týkat praní špinavých peněz. Úprava se zaměří i na financování terorizmu.

Do poloviny roku chce a. s. Sokolovská uhelná otevřít rekreační oblast v areálu zatopeného hnědouhelného lomu Michal u Sokolova. Koupaliště včetně zázemí bude provozovat nově založená obchodní společnost, v níž mají mít stejný podíl těžaři a město Sokolov.

Zřejmě až ve druhém pololetí bude zahájena stavba silničního průtahu Karlovými V ary. Stavba měla původně začít již v loňském listopadu, ale kvůli nevyřešeným majetkovým sporům o pozemek byla oddálena.

Vláda přistoupí k privatizaci a. s. Severočeské doly Chomutov nejdříve po přijetí energetické koncepce ve druhém pololetí.

Švédská společnost Atlas Copco chce dokončit ve druhé polovině roku nový výrobní závod v Plzni. Atlas Copco je sesterskou společností Saab, spolu s britskou BAE Systems výrobce letounů Gripen. Atlas vyvíjí, vyrábí a distribuuje příruční elektrické nářadí a příslušenství pro značky Atlas Copco, AEG Power Tools a Milwaukee.

Pěti miliony korun chce Jihomoravský kraj podpořit vznik inovačního centra a zároveň inkubátoru pro začínající firmy orientované na vývojovou činnost. Inkubátor by měl začít fungovat asi v polovině roku. Jeho stavbu zahájilo Vysoké učení technické v Brně.

Na podzim by měl být uveden do provozu nový cargo terminál Českých aerolinií na ruzyňském letišti v Praze. Terminál je projektován na roční kapacitu 60 000 tun odbaveného zboží, s možností rozšíření až na 100 000 tun.

Japonské společnosti Koyo Steering Systems Czech a Fuji Koyo Czech, které vyrábějí posilovače řízení pro většinu velkých automobilek, mají otevřít na podzim své továrny v průmyslové zóně Borská pole v Plzni.

Do konce roku prodlužuje novela zákona o Komisi pro cenné papíry lhůtu pro otevření fondů z kuponové privatizace. Prodloužení lhůty se týká pouze těch fondů, kterým otevření do roku 2002 bránily objektivní důvody.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání prodloužila do konce roku experimentální digitální vysílání v Praze společnostem České radiokomunikace a Czech Digital Group.

Fond národního majetku a Česká republika zažalovaly společnost Nomura Principal Investments kvůli porušení smluvních závazků v kauze IPB. Spor se bude řešit u arbitrážního soudu v Londýně. Hlavní jednání tribunálu se uskuteční zřejmě koncem roku.

Nizozemská společnost Cirex B.V. pravděpodobně koncem roku zahájí v kopřivnické průmyslové zóně Vlčovice výrobu automobilových komponentů.

Měla by začít pracovat agentura, která by ve spolupráci s kraji a obcemi souběžně řešila bydlení a zaměstnanost Romů.

V Nové Roli na Karlovarsku má působit výcvikové středisko pro trénink povodňových komisí i občanů. Středisko vznikne za pomoci Kanaďanů, kteří Česku s protipovodňovou ochranou pomáhají už od moravských záplav v roce 1997.

Ministerstvo školství chce na jaře předložit dva návrhy zákonů. Jeden zajistí vyšší odměny učitelům, kteří pracují na svém profesním růstu, druhý bude řešit problém zaměstnávání pedagogů na dobu určitou. Jde o návrhy zákona o pedagogických pracovnících a zákona o počátečním vzdělávání.

První porodní dům v Česku má zahájit činnost na jaře na Jižním Městě v Praze. Ženám se zde dostane individuální péče porodních asistentek a porodníků. Porodní dům se zaměří pouze na nekomplikované porody. Dům bude spravovat občanské sdružení Centrum aktivního porodu.

V pořadí třetí SOS dětská vesnička bude na jaře dostavěna v brněnské městské části Medlánky. O prázdninách se do vesničky nastěhuje prvních dvacet dětí, jejich počet se postupně zvýší na 60.

Arbitrážní tribunál asi v prvním čtvrtletí vydá konečný nález v kauze televize Nova, kde CME tvrdí, že český stát poškodil její investice do Novy, a domáhá se odškodnění více než 15 mld. korun.

Návrh věcného záměru nového zákoníku práce má být hotov do konce prvního pololetí. Předpokládá se, že zákon vstoupí v platnost k 1. lednu 2005. Současně s přípravou zákoníku bude projednávána novela zákona o kolektivním vyjednávání.

Ministerstvo zdravotnictví chce v první polovině roku předložit vládě návrh zákona o systému plateb za diagnózu. Systém by měl být do všech nemocnic v ČR zaveden do roku 2004.

Do poloviny roku by měl být hotov plán společného postupu členských a některých kandidátských zemí EU v protipovodňové politice.

Ministerstvo práce a sociálních věcí má zahájit pilotní program v rámci záměru otevřít trh práce kvalifikovaným cizincům. Program umožní zahraničním pracovníkům v České republice získat po uplynutí dvou a půl roku přednostně trvalý pobyt.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít