Co na to Profit

20. září 2010, 02:00 -
20. září 2010, 02:00

Čína, náš vzor

Podle bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly je Evropská unie hned po Číně nejdynamičtějším politickým subjektem na světě. Prohlásil to při křtu vzpomínkové knihy na působení v Evropské komisi „Kávu ne, raději infuzi.“

Měl snad Špidla na mysli dynamiku cenzurního a represivního aparátu čínské komunistické strany? Nebo dynamiku tamějšího autoritativního kapitalismu založeného na sdírání dělníků z kůže?

Kladivo na čarodějnice Ve vědecké radě Ústavu pro studium totalitních režimů zasedne i bývalý kardinál Miroslav Vlk. Právě on a další noví radní byli zvoleni na základě návrhu Daniela Hermana, nového ředitele ústavu a někdejšího mluvčího České biskupské konference. Protože ÚSTR je zpravidla používán k vytahování různých kostlivců ze skříní a má za úkol „správný“ výklad historie, je jmenování Vlka logickým krokem. Kdo jiný než katolický primas by měl dohlížet na novodobé hony na čarodějnice? Samoobslužná nemocnice Českému zdravotnictví začínají chybět pracovní síly. Vedle odchodů lékařů do zahraničí kvůli lepším platovým podmínkám má do dvou let závazně platit směrnice omezující množství přesčasů. Právě přesčasy nad rámec maxima daného zákoníkem práce jsou častou stížností lékařů. Není tajemstvím, že reformátoři našeho zdravotnictví se rádi inspirují zaváděním tržních prvků. Nedostatek pracovníků ve zdravotnictví je vlastně pozitivum. Po vzoru některých supermarketů by se mohly zavést samoobslužné ordinace. Jestli vypláznete jazyk na lékaře nebo na kameru, je vlastně celkem jedno. Růstem k chudobě Podle analýzy vládou navrhovaných škrtů z pera odborů hrozí při jejich realizaci výrazné zvýšení míry chudoby. Česká republika se dosud řadí mezi země s nejnižší mírou chudoby na světě. Trefné, ale pravdivé klišé říká, že společnost je tak bohatá, jak bohatý je její nejchudší člen. Hořké plody rozevírání sociálních nůžek vidíme již nyní ve zvyšujícím se napětí mezi takzvaně vyloučenými vrstvami společnosti (Romové, bezdomovci, nezaměstnaní) a „většinou“, jež se považuje za sociálně zajištěnou. Jak dlouho to ještě bude většina? Silná játra šoférova Řidič autobusu pražské MHD byl přistižen za volantem s 3,52 promile alkoholu. Na řidiče linky číslo 196 přivolali policii sami cestující, jimž se jeho chování zdálo podezřelé. Ačkoliv je tento prohřešek velmi závažný a přivolání policie bylo činem záslužným a sebezáchovným, je podivuhodné, že s množstvím alkoholu v krvi rovnajícímu se slušné otravě alkoholem byl zmíněný řidič vůbec schopen autobus řídit. Většina „smrtelníků“ by ho v takovém stavu ani nenašla.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít