Co jíst, když je vám zima?

11. prosince 2010, 08:45 - Petra Klíčová
11. prosince 2010, 08:45

Tradiční čínská medicína rozlišuje pět základních typů tělesné konstituce a stejně dělí i potraviny. Který typ jste vy a jaká jídla vám prospějí?

Foto: Photl.com

I když se pojem „nutriční poradce“ jeví moderně, sahají jeho kořeny do doby 2 000 let před naším letopočtem. Čínská medicína se totiž zabývala také tím, co jíst a proč. Už za vlády dynastie Chau měl císař svého nutričního specialistu, který mu připravoval pokrmy odpovídající jeho potřebám. O několik století později se terapie jídlem rozšířila i mezi obyčejný lid, který si z existenčních důvodů nemohl dovolit stonat. Proto je v čínské medicíně kladen vysoký důraz na prevenci, spočívající v tom, že si vybíráte sobě prospěšné potraviny.

Jin a jang se střetávají i v jídle

Základní prvek čínské filosofie, tedy rozlišení dvou protikladně působících energií jin a jang, se odráží i v jídle. Jídla s energií jang zvyšují horkost vašeho těla, tedy zrychlují metabolismus, jídla s energií jin ho naopak ochlazují a metabolismus zpomalují. Zjednodušeně můžeme říci, že jídla jang bývají bohatá na energii převážně z tuků, zatímco jídla jin mají vysoký obsah vody. Ideálem je jíst pokrmy z obou kategorií tak, aby se tělo udržovalo v rovnováze. Lidé, kteří jedí příliš pokrmů jang mají tendenci trpět akné a špatným dechem, mnoho jídla jin zase vede k anémii a letargii.

Vedle jídel jin a jang rozlišuje čínská medicína rovněž pět základních typů potravin – studené, horké, suché, vlhké a neutrální. Stejně se nazývá i pět základních typů lidské konstituce. Každý člověk se narodí s určitým typem konstituce, který je dán geneticky a ovlivňuje ho také to, co jedla matka v těhotenství. Na typ konstituce působí i prostředí (podnebí), ve kterém člověk žije. Ideálem je rovnováha mezi energiemi jin a jang, a tedy neutrální konstituce, která zahrnuje vlastnosti všech typů ostatních. Pokud směřujete k některému z vyhraněných extrémů, je vhodné ho správně zvolenou stravou vyvažovat. Řazení lidí k jednotlivým typům na základě jejich charakterových vlastností je samozřejmě velmi zjednodušené, jak už to u typologie bývá.

Jste horcí, nebo studení?

Horké typy mají spoustu energie, jsou impulsivní, snadno se rozčílí, používají výrazná gesta, mluví nahlas. Doma i v práci bývají dominantní. Aby dosáhli rovnováhy, měli by si lidé horkého typu vybírat taková jídla, která jejich horkost zchladí – tedy ty, které patří do studené kategorie. Jsou to saláty, osvěžující nápoje, zmrzlina, tropické ovoce, z vařených pokrmů spíše jídla dušená a nahořklá. Vyhýbat by se měli naopak horkým pokrmům a nápojům – vínu, kávě, tvrdému alkoholu, výraznému koření, grilovaným a uzeným masům. Vepřové a jehněčí také není nic pro ně. Horký typ většinou nemívá na jídlo pro ostatní činnost čas. Zkuste to změnit a každé sousto toho, co jíte, si vychutnat.

Lidem studeného typu je pořád zima. Spát chodí v teplých ponožkách, mají vždy o vrstvu oblečení víc než ostatní a od podzimu do jara trpí vždy, když musí vykročit na ulici. V jídelníčku studeného typu by měla převažovat horká jídla s lehce ostrou chutí. Prohřátí pomohou pečené a pražené pokrmy, z mas kuřecí, jehněčí, zvěřina. Prohřívací účinky mají také ořechy, dýně, mrkev, zelí, oves a pohanka. Naopak zakázané jsou potraviny studené – takže žádná zmrzlina, mražené pokrmy a méně tropického ovoce. Prochlazuje také přebytek tekutin, k pití je nejvhodnější bylinkový či ovocný čaj, nejlépe s trochou skořice.

Proti depresi a nadváze

Suchým typům chybí energie, bývají hubení, nervózní a vyplašení. Potrpí na pořádek a lpí na detailech, jsou to trochu pedanti. Mívají suchou pleť, špatné vlasy a třepící se nehty. Kosmetické problémy se dají jednoduše řešit, horší je to s povahovými rysy – suché typy nejčastěji podléhají depresi. Dalším projevem suché konstituce jsou chronické záněty dýchacích cest a chrapot. Suchému typu prospívají neutrální a osvěžující potraviny – tedy ovoce, ryby, drůbež, med a mléčné výrobky. Hlavní jídla by měla být převážně dušená a šťavnatá. Zakázaná jsou naopak jídla ostrá, pečená, grilovaná, výrazně slaná, tedy ta, která mají tendenci vysušovat, vedle zmíněných také černý čaj, káva a jehněčí maso. Suché typy by měly pít hlavně čaje z bylinek, nejlépe těch, které prospívají psychice, třeba meduňkový.

Opakem typu suchého je typ vlhký. Tito lidé mají sklon k nadváze, v organismu se jim hromadí tekutiny, bývají oteklí. Raději se povalují doma na gauči a přemýšlí o světě, než aby sportovali. Vlhké typy bývají unavené, trpí na nadýmání a průjem a pokud se sebou něco nedělají, přidávají se bolesti kloubů a páteře. Vlhké typy by měly jíst převážně pokrmy neutrální, lehce teplé a vysušující. Taková je třeba kukuřice, dýně, kořenová zelenina, pečené či pomalu a dlouho vařené hovězí, kuřecí a jehněčí maso. Z koření prospívá zázvor. Nevhodné jsou naopak potraviny studené a osvěžující – tedy mléčné výrobky, sladkosti, ovoce, vejce, bílé víno a pivo. Vlhké typy by také měly dávat přednost bylinkovým čajům, vhodné jsou ty z bylin s odvodňujícími schopnostmi, třeba mátový.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít