Co je psáno,...

15. prosince 2003, 00:00 - (tj)
15. prosince 2003, 00:00

NA TRHU PŮSOBÍ TISÍCE STAVEBNÍCH FIREM, Z NICHŽ NIKOLI VŠECHNY LZE POVAŽOVAT ZA SERIÓZNÍ. VZHLEDEM K TOMU A TAKÉ SKUTEČNOSTI, ŽE CENY STAVEBNÍCH PRACÍ SE NEPOČÍTAJÍ VE STOVKÁCH KORUN, JE NUTNÉ VEŠKERÉ DOHODY MEZI KLIENTEM A DODAVATELEM SJEDNÁVAT PÍSEMNĚ.

Veškerá ujednání o dodávkách stavebních prací musí mít písemnou podobu

NA TRHU PŮSOBÍ TISÍCE STAVEBNÍCH FIREM, Z NICHŽ NIKOLI VŠECHNY LZE POVAŽOVAT ZA SERIÓZNÍ. VZHLEDEM K TOMU A TAKÉ SKUTEČNOSTI, ŽE CENY STAVEBNÍCH PRACÍ SE NEPOČÍTAJÍ VE STOVKÁCH KORUN, JE NUTNÉ VEŠKERÉ DOHODY MEZI KLIENTEM A DODAVATELEM SJEDNÁVAT PÍSEMNĚ.

Zákazníci často podceňují zadávání zakázek a spoléhají jen na ústní dohody. „Je lépe mít veškeré domluvy, objednávky i další ujednání v písemné formě, často se potom předejde sporům, co vlastně v zadání bylo a co ne,“ zdůraznil právník Jan Novotný. Samozřejmostí pak musí být smlouva o vykonání práce. Ta má obsahovat přesný popis zakázky, termíny, sankce za nedodržení podmínek smlouvy a podobně. Pokud jde o větší projekty, měly by se smlouvy uzavírat vždy pod dohledem právníka. V případě, že se zadavatel a dodavatel stavebních prací dohodnou na splátkové platbě, musí smlouva obsahovat i splátkový kalendář. „Rozhodně by se neměla platit objednaná práce předem,“ upozornil Novotný. Naopak dobrou pojistkou pro klienta je načasování poslední splátky až po ukončení a převzetí stavby. Ve smlouvě by také měla být stanovena možnost pro obě strany, aby od ní mohly odstoupit v případě jejího vážného porušení druhou stranou.

I NA STAVEBNÍ PRÁCE JE ZÁRUKA

V případě, že zadavatel stavebních prací objeví po jejich skončení nějakou závadu, má právo tyto práce reklamovat. A to nejlépe v záruční době. Ta je u stavebních prací minimálně 18 měsíců, u nových staveb pak až tři roky. Iv případě vyřizování reklamace je nutné všechny závady nahlásit dotyčné firmě výhradně písemně. Firma má na odstranění závad 30 dnů. V případě rozsáhlejší opravy, která bude trvat déle, musí být opět písemná dohoda o termínu. Na opravenou věc se pak vztahuje znovu záruka. Pokud firma závady do domluveného termínu neodstraní, může pomoci Česká obchodní inspekce (ČOI). Další instancí je soud. V případě nutnosti může nedostatky odstranit i jiná firma, než která je „vyrobila“. „Od té původní je pak nutné náklady na opravu vymáhat,“ řekl dále Novotný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít