Co hýbe s Čechy

07. srpna 2010, 02:00 - (rys)
07. srpna 2010, 02:00

Spolu s vyjádřením Petry Paroubkové, kdo se dostal či nedostal do politiky přes postel a odvážnými reakcemi na ně, se vynořil etický problém, o němž se již nějakou dobu tiše hovoří. Kde končí a začíná ve světě sociálních sítí soukromí?

Je to, co napíšu na Facebook, soukromé, nebo veřejné? Před několika dny jsem vedla na toto téma debatu s několika znalými lidmi – na Facebooku. Kde taky jinde, že jo… A teď to píšu.

Tedy – je debata s „přáteli“ na Facebooku veřejná a chat neveřejný? To, co mohou vidět všichni, je veřejné? Nebo by bylo vhodné se zeptat těch, kteří tam spolu vesele debatují, zda mohu či nemohu použít jejich výrok v jiném „médiu“?

A jak je to s veřejnými osobami? Jiří Paroubek zde píše své elaboráty, politickým komentátorům i humoristům kontruje europoslanec Jiří Havel. Zdeněk Škromach zase přizná, i co snídá. Veřejně se dělí o soukromí.

Ano, Facebook je i není až tak soukromý. Ale. Vybíráme si zde „přátele“. Sociální síť je místo, kde si nikdo nemůže být jist ničím, ani totožností přítele. Objevil se zde falešný Vojtěch Filip, falešný Václav Klaus. Dokonce potkáte i Klému Gottwalda. I bulvární novináři zde vystupují jako plážoví krasavci…

Linked-In oproti tomu k drbům moc nevybízí. Co si budou profesionálové mezi sebou vyprávět, že… Nicméně zaměstnavatelé už se lustracím kyberprostoru naučili.

Facebook je podivný mix – těch, kteří chtějí něco sdělit a doufají, že je někdo bude citovat, a těch, kteří mají pocit pohledu klíčovou dírkou i tam, kam je nikdo nezve. To jsou většinou politici, zjišťující názory voličů. Neobyčejně obratný je Škromach, který většinou celkem vtipně komentuje svůj politický, ale i soukromý život, a na oplátku vstupuje do více než 5000 životů jiných. Nebo Havel, vymýšlející zde politické vtipy a zveřejňující zde články o ekonomice. Ostatně, nebýt „fejsáče“, tak snad nevím, že nějaké europoslance máme. Debatou s kolegy z jiných zemí jsem ovšem zjistila, že role Facebooku je tak nějak neujasněná všude. Evropa je nám vzdálená… A tak potřebujeme alespoň sociální sítě, aby nám europoslanci on-line sdělili, že jsou taky jen lidi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít