Co dostačuje a co už ne

16. října 2007, 13:05 - Mgr. Rudolf Marek
16. října 2007, 13:05

Levnější set-top boxy nemají některé v budoucnosti důležité funkce

Nynější cenově dostupné set-top boxy postrádají některé pro budoucnost důležité funkce, například MHP (interaktivní televize), nebývají interaktivní ani nemají CI rozhraní pro vložení karty ke sledování kódovaných programů. Problematické je dost často i nahrávání televizních pořadů, či spíše schopnosti současných videorekordérů nahrávat ze set-top boxu jeden kanál a umožnit sledování jiného. To svede pouze set-top box se dvěma tunery, levnější modely však mají tuner jenom jeden. Jako dočasné řešení to stačí, protože lze digitálně nahrávat a analogově sledovat jiné kanály nebo naopak. Ale to jednou skončí. Digitální televize si potom zřejmě vynutí i přechod od páskových videorekordérů na DVD rekordéry nebo přímo na set-top boxy s harddiskem. Problém většiny současných DVB-T přijímačů, jak se nyní začínají u prodejců set-top boxy označovat, je ten, že jen málokterý má všechny komponenty, které televiznímu divákovi umožní vychutnat všechny vychytávky, jež digitální vysílání nabízí, byť mnohé z nich využije teprve v budoucnosti. Co by to chtělo? Možnost zpracování obrazu v kompresi MPEG-2 i MPEG-4, v nízkém i vysokém standardu rozlišení interaktivitou. Navíc se sloty pro vložení dekódovacích karet placeného vysílání (jako je tomu dnes u satelitní televize), dvěma tunery a HDD rekordérem, který dokáže nahrát až čtyři programy současně. S nadsázkou by se dalo říci, že i těm nejnadupanějším přístrojům tu a tam některý ze zmíněných modulů chybí.
Před nadprůměrnou investicí do digitalizace od sedmi tisíc korun výše nezbývá než si důkladně rozmyslet, k čemu budu DVB-T přijímač používat. V současné době se nejspíš obejdu bez interaktivity (MHP), o kterou nynější držitelé televizních licencí nejeví příliš zájem, dokud jim nezaručí vyšší příjmy než spuštění další televizní stanice za zhruba stejné peníze. Česká televize, která je s možností zpětné komunikace s diváky nejdále, je natolik omezena legislativou, že komerční využití nepřipadá v úvahu, a tak raději dumá nad uměleckými než technickými projekty. Využití MHP je tedy v nedohlednu.
Postupnou eliminací svých potřeb většina fandů pravděpodobně dojde k závěru, že vlastně chce to, co poskytuje analogové vysílání vylepšené o možnosti nahrávání na disk s mnohanásobnou kapacitou desítek hodin a více programů zároveň. Po připojení počítače například úpravu záznamů (třeba jejich scelením a vystřižením reklamních bloků) a následným vypálením na DVD, protože to se přenáší ke kamarádce přece jen snadněji než HDD rekordér zabudovaný v set-top boxu.

Hesla do slovníčku

CI (Common interface)
Modul, do něhož se vkládá uživatelská karta potřebná k příjmu placeného vysílání
HDD rekordér
Dovoluje nahrávat video v DVD kvalitě, ukládat multimediální obsah na interní pevný disk a přehrávat řadu formátů z mnoha zdrojů, ale pozor: na trhu jsou analogové i digitální

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít