Co čtou vaše dětí?

02. června 2003, 00:00 - Karolina Kamberská, styl@profit.cz
02. června 2003, 00:00

Dětských časopisů jsou na trhu desítky, a není v lidských silách je všechny prozkoumat. Jak tedy máte vyhodnotit, co je právě pro vaše děťátko ideální volba? Nabízíme vám jednoduché vodítko.Stává se vám, že vaše dítko po příchodu ze školky či školy usedne k televizi a s nepřítomným výrazem na ni začne zírat?

Dětských časopisů jsou na trhu desítky, a není v lidských silách je všechny prozkoumat. Jak tedy máte vyhodnotit, co je právě pro vaše děťátko ideální volba? Nabízíme vám jednoduché vodítko.

Stává se vám, že vaše dítko po příchodu ze školky či školy usedne k televizi a s nepřítomným výrazem na ni začne zírat? Nebo snad raději prohání formule jedna na monitoru počítače? Nejraději byste odpojila proud, ale na druhou stranu dobře víte, že tím stejně nic nevyřešíte. V áš potomek jistě nesáhne po náročné filozofické literatuře, když mu odejmete dálkové ovládání. Protože je unavený z celého dne v rušném kolektivu, potřebuje zábavu, která nebude příliš náročná. Zkuste mu podstrčit časopis.

Hodně obrázků a barev

Děti předškolního a mladšího školního věku si rády listují stránkami plnými barevných obrázků. Ale pokud chcete, aby měly z vámi vybraného časopisu užitek, budou pochopitelně potřebovat vaši asistenci. Kvalitní dětské časopisy jsou plné pohádek, her, omalovánek, ale také se snaží nenásilnou a zábavnou formou předat malému čtenáři první zajímavé informace, například o přírodě. Je to dobrý způsob jak v dítěti probudit jakousi „studijní zvědavost“, která se mu bude v následujících letech velmi hodit.

Zábava za čtyřicetpět korun

Velmi dobrou volbou je v tomto ohledu Předškolák. Tento časopis vychází každý týden a jedno číslo stojí čtyřicet pět korun, což může být pro leckterou mladou rodinu problém. Pokud se ale rozhodnete do Předškoláka investovat, získáte domů zábavnou a dobře vymyšlenou „předškolní výuku“. Trochu čtení, trochu psaní, trochu počítání, špetka historie a přírodovědy. Nemusíte se ovšem obávat nudné didaktické šedi - předškolák je plný her a barev. Pokud chcete děti vést k uměleckým hodnotách a kultivovanosti, zvolte Mateřídoušku. Mezi dětskými časopisy pro malé děti je nejméně „dryáčnická“. J e plná půvabných obrázků, básniček a pohádek od renomovaných autorů, najdete v ní ale i kvalitní komiksy, kvízy, i trochu informací. Z podobného soudku pochází Sluníčko - je rovněž výtvarně kultivované, ale je mnohem více než Mateřídouška zaměřeno na hry, kvízy, vystřihovánky a omalovánky - je to více „pracovní“ časopis. S předškolními dětmi budete muset hodně spolupracovat - nebudou po vás tolik vyžadovat čtení, ale spíš lepení a vystřihování.

Medvídek pro mrňata

Pro menší děti bude zajímavý Medvídek Pú, což je česká verze amerického časopisu. Je hodně barevný a obrázkový, takže si ho i malé dítě bude s chutí prohlížet samo. Příběhy medvídka a jeho přátel budete pochopitelně předčítat

opět vy, a možná to ve vás nevzbudí zrovna nadšení - překlad bývá občas krkolomný a těžko čitelný. I v Púovi najde vaše dítko nějaké praktické informace o přírodě, návod na jednoduchý výrobek, snadný dětský recept, a uprostřed plakát s Medvídkem Pú. „Bratříčkem“ Medvídka Pú je Méďa Pusík - i to je hodně barevný časopis vhodný i pro samostatné prohlížení malými dětmi. Jeho výtvarná kvalita vás asi nenadchne - do každého půvabného dětského obrázku je poněkud násilně vsazena postavička Pusíka a jeho kamaráda modrého pejska Bella. Rovněž básničky a jiné texty, které budete svým dětem předčítat, místy neoplývají plynulou a lahodnou češtinou. Přesto mají malé děti Pusíka v oblibě, možná pro ty dvě všudypřítomné barevné postavičky. Křesťansky orientované rodiče jistě potěší Nezbeda - časopis pro děti malé ivětší, který zábavně a pestře píše nejen o křesťanství. V trafice na rohu ho možná budete těžko shánět - zajděte tedy do kostela nebo do dobrého knihkupectví. Na trhu je ještě řada časopisů pro menší děti, většina z nich se podobá stylem i obsahem.

Vzpomínáte na „ábíčko“?

Naopak časopisy pro starší školáky už se od sebe dost liší. Ačkoliv vaše děti budou pod tlakem spolužáků požadovat Bravo či Cosmo girl, máte i jiné možnosti, jak rozšířit jejich obzory. Možná máte štěstí, a vaše děti mají kromě těch obvyklých pubertálních i jiné zájmy. Zkuste jim podstrčit Abc, neboli „ábíčko“. Má sice v podtitulu „magazín generace XXI. století“, ale dobře si na něj vzpomínáme i my, zaDětský časopis by měl pobavit i obohatit novými informacemi sloužilí pamětníci století minulého. Už před lety to byl časopis pro děti, které nejsou duševně líné, a toto zaměření si podržel dodnes. Pokud máte doma tvůrčí a inteligentní osobnost, „ábíčko“ ji jistě nudit nebude. Není nijak úzce specializované, najdete v něm články o přírodě, počítačích, cestování, muzice, technice, atd., a o všem Abc píše s jistou kultivovaností a úrovní. Dobrý tip.

Časopisy šité na míru

Pokud máte doma teenagera, který má vyhraněné zájmy, hledejte mezi specializovanými časopisy - je jich nepřeberné množství. Najdete mnoho časopisů pro zanícené ekology, chovatele, modeláře, počítačové mágy atd. V ýhodou těchto časopisů je, že vašemu dítku rozšíří obzor. Můžete se ptát, proč kupovat časopis o počítačích, když váš syn už teď dřepí u počítače dvě hodiny denně. Právě proto. Všimněte si, že náplň jeho počítačových dvouhodinovek je dost monotónní - má svou oblíbenou hru, oblíbený chat, oblíbené stránky. Ale právě při čtení odborně zaměřeného časopisu zjistí, že existuje spousta zajímavých cest, po kterých se ještě nepustil. Nezkušení rodiče by se měli trafikantky zeptat, zda místo časopisů „pracovních“ (např. Počítač pro každého) nekupují časopis o počítačových hrách. Je v tom dost velký rozdíl… Snad pro každé dítě staršího školního věku dnes existuje časopis „šitý na míru“, tedy obsahující právě to, co ho zajímá. Když nejde jen o obvyklý zájem o popové celebrity a hry lásky, budete muset možná zapátrat ve větších prodejnách časopisů či knihkupectvích - trafiky na stanicích autobusu většinou oplývají jen těmi nejčtenějšími tituly. V ěřte ale, že když si dítě najde časopis o svém oblíbeném tématu, nebudete vynaloženého úsilí litovat.

On-line dětské časopisy

Dobrý časopis pro vaše dítě můžete lovit i ve vodách internetu, pokud ovšem není naopak vaším cílem ho alespoň na chvíli odlákat od monitoru do křesla. Kvalitní internetové časopisy pro děti existují a zde jsou některé tipy:

Zavináč - univerzální časopis o všem, co děti zajímá, dosti rozsáhlé „brouzdaliště“. Najdete ho na adrese www.ezavinac.cz

Dětská tisková agentura - asi není časopis v pravém slova smyslu, ale zato je to zdroj nápadů a inspirace pro děti, které žijí v Praze a okolí. Dítě na něm najde například pozvánky na mnoho zajímavých aktivit. Adresa je: www.ddmpraha.cz

Hrad skřítka Chikiho - hravý interaktivní časopis, které vaše děti zavede do prostor starého hrady. Hry, kvízy, zkrátka inteligentně vymyšlená zábava (www.chiki.cz).

Aby čtení děti zaujalo, musí být časopis či knížka plná obrázků, omalovánek a her.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV * WWW.CHIKI.CZ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít