Co číhá v účetních knihách bank

09. prosince 2009, 10:55 - Theo Francis
09. prosince 2009, 10:55

Jejich zisky znovu stouply, ale ...

Celý podtitul: Jejich zisky znovu stouply, ale nejistý dluh v oblastech půjček zajištěných nemovitostmi a kreditních karet by to – jako první – mohl změnit Na první pohled to vypadá, že se banky poměrně dobře zotavují z finanční krize. Jenže investory, povzbuzené optimistickými zprávami o ziscích, by brzy mohlo čekat nepříjemné překvapení.
Mnoho bank zjevně odkládá přiznání nevyhnutelných ztrát ze spotřebitelských úvěrů a komerčních hypoték. Jiné se potýkají s novými potížemi ve spotřebitelském bankovnictví, zvláště v oblasti kreditních karet. „Banky vědí, že ve svých bilancích mají velké díry,“ uvádí Paul Miller, analytik firmy FBR Capital Markets.
Nadějnou zprávou je, že se celkové zisky bankovnictví ztrojnásobily a ve třetím čtvrtletí dosáhly 2,8 miliardy dolarů v porovnání s katastrofálním tříměsíčním obdobím o rok dříve. Zůstává však spousta nástrah a větší obtíže jsou jisté, pokud v ekonomice nastane zvrat k horšímu.
Uvažte spotřebitelské úvěrování s nemovitostí jako zástavou. Při realitním boomu si mnozí majitelé domů a bytů půjčovali proti hodnotě svých příbytků, aby spláceli salda kreditních karet, kupovali si nová auta nebo dokonce skládali zálohy na samotné domy, na něž si půjčovali. Protože hodnoty nemovitostí na většině trhů prudce klesly, spousty těchto půjček teď vypadají nejistě. Ve spotřebitelském úvěrování už jsou po splatnosti platby za 21 miliard dolarů.
V účetních knihách některých bank se tento problém ještě neprojevil v plné míře. Věřitelé obvykle nesnižují účetní hodnotu problematických půjček s nemovitostí jako zástavou, dokud dlužník nepřestane splácet. Podle společnosti First American CoreLogic, která analyzuje data z oblasti nemovitostí, zatím nebylo zaplaceno včas 2,94 procenta půjček se zajištěním nemovitostí versus 5,96 procenta tradičních hypoték. Analytici odvětví předpovídají, že procento nesplácení půjček se zajištěním nemovitostí značně vzroste.
Když se půjčky se zajištěním nemovitostí znehodnotí, škody způsobené bankám jsou obvykle větší než ztráty z tradičních prvních hypoték. Je to proto, že když dojde k zabavení majetku pro neplacení, poskytovatelé půjček se zajištěním nemovitostí stojí ve frontě až za poskytovateli hypoték. Banka poskytující první hypotéku má nárok na danou nemovitost a často ji prodá, aby získala zpět nějaké peníze. Poskytovatelé půjček se zajištěním nemovitostí musejí bojovat o případné zbytky. Míra návratnosti půjček s nemovitostmi jako zástavou, které se znehodnotily, činila během boomu průměrně 40 procent. Společnost Clayton Holdings specializující se na hypoteční služby uvádí, že v současnosti se toto číslo drží u nuly.
Mnohé banky nechtějí snižovat účetní hodnotu svých půjček se zajištěním nemovitostí, protože by je to mohlo nutit shánět více kapitálu, což by ještě více postihovalo výnosy. Problémy s úvěrováním se zajištěním nemovitostí a dalšími půjčkami na bydlení by jen na Floridě mohly v příštích několika kvartálech snížit finanční rezervy atlantské banky SunTrust Bank o 745 milionů dolarů na téměř miliardu dolarů a nakonec poškodit výnosy, tvrdí výzkumná firma Gradient Analytics, která slouží hedgeovým fondům a dalším investorům. Firma SunTrust se odmítla vyjádřit. Půjčky s nemovitostí jako zástavou nejsou jediným slabým místem ve spotřebitelském úvěrování. Četné velké banky jsou rostoucí měrou závislé na poplatcích, tedy zdroji výnosů, který se může brzy zmenšit. Banka Wells Fargo zatím vybrala letos na poplatcích z kreditních karet a dalších poplatcích 27,2 miliardy dolarů, což je zhruba 38 procent jejího celkového příjmu. Společnost Bank of America zaznamenala od roku 2007 růst poplatků z karet o 28 procent. Příjem z úroků mezitím u oborou věřitelských institucí klesl.
V příštím roce bude vybírání poplatků patrně obtížnější. Podle federálních předpisů, které vstupují v platnost v únoru, nebudou moci věřitelé účtovat zákazníkům s kartami poplatky za překročení limitu nebo zmeškání jedné splátky. A v listopadu Fed zakázal programy, které automaticky účtují poplatek za „ochranu před přečerpáním“ spojenou s depozitními účty. Věřitelé teď místo toho musejí získat svolení zákazníků k proplácení nekrytých šeků. Změny postupů při přečerpání by mohly společnost Bank of America podle jejích vlastních odhadů stát kvartálně 200 milionů dolarů. U banky Wells Fargo by toto číslo mohlo dosáhnout 300 milionů. Mluvčí bank snižují význam potenciálního nebezpečí spojeného se závislostí na poplatcích. Většina této závislosti u banky Wells Fargo vznikla následkem akvizice Wachovie, která skončila v lednu 2009, tvrdí mluvčí. Velká část příjmů banky z poplatků pochází od její makléřské divize a divize hypotečního bankovnictví. Příjmy z poplatků u Bank of America stouply do značné míry z důvodu akvizice čtyř menších úvěrových institucí od roku 2007, prohlašuje mluvčí Scott Silvestri. Poptávka po půjčkách v posledním roce pokulhávala, což způsobilo růst podílu poplatků na výnosech a příjmech banky, dodává.
V reakci na tyto problémy mnohé kartové společnosti zvýšily úrokové sazby – v některých případech až na 30 procent. Avšak nové federální předpisy rovněž znesnadní další zvyšování sazeb bez souhlasu dlužníků. Další potenciální riziko představují komerční nemovitosti. Podle indexu Moody’s/REAL Commercial Property Price Index ceny od vrcholu trhu dosaženého v říjnu 2007 klesly o 39 procent. Banky vlastní přibližně 1,8 bilionu dolarů půjček na komerční nemovitosti. Nesplacený dluh v mnoha případech převyšuje hodnotu nemovitosti. Někteří dlužníci prostě odcházejí a nechávají na věřitele dopadnout strašlivou ránu.
Ve snaze zabránit pohromě část věřitelů dočasně prodlužuje dobu splácení komerčních úvěrů. Tato strategie se stala tak běžnou, že hráči v tomto odvětví ji označují slovy „extend and pretend“ (prodluž lhůtu splatnosti a dělej jako by nic). V květnu získala společnost MGM Mirage prodloužení doby splácení úvěru ve výši pět miliard dolarů do roku 2011, což tomuto provozovateli kasin v Las Vegas umožnilo dokončit jeho nový projekt CityCenter. Společnost MGM Mirage na prosby o vyjádření nereagovala. „NADĚJE NENÍ STRATEGIÍ“
Někteří analytici se obávají, že řada bank uzavírá zoufalé dohody s majiteli nemovitostí, kteří úvěry pravděpodobně nesplatí. „Dáváte-li znovu půjčky, když je jasné, že dlužník nebude moci platit, je to prostě nepoctivé,“ tvrdí Rachel Barnardová, vedoucí společnice chicagské investiční firmy Midway Capital Research & Management. Pochybné chování bank možná podnítily nedávné kroky vlády. Federální regulační orgány koncem října prohlásily, že banky nemusejí nutně snižovat účetní hodnotu komerčních úvěrů, když dané nemovitosti ztratí značnou část své hodnoty. Podle odvětvových analytiků může tento manévrovací prostor dát některým bankám záminku, aby upravovaly hodnoty půjček nevhodným způsobem. Dean DeBuck, mluvčí Úřadu dohledu nad měnou (OCC), který reguluje americké banky, říká, že odborné vedení bylo určeno k tomu, aby bylo zajištěno důsledné podávání zpráv, a neumožňuje manévry podle výše uvedené strategie „extend and pretend“. Přesto, jak prohlašuje David Iannarone, prezident společnosti CWCapital Asset Management: „Naděje není žádnou strategií.“ Box:
21 mld. USD
ve spotřebitelském úvěrování s nemovitostí jako zástavou jsou platby, které jsou po splatnosti
Pramen: FDIC Box:
Dluhové bomby
Dominique Strauss-Kahn, generální ředitel Mezinárodního měnového fondu, v nedávném rozhovoru pro list Le Figaro nově zpochybnil zdraví bank. „Je možné, že 50 procent (ztrát bank) je ještě skryto v jejich bilancích. Tento podíl je větší v Evropě než v USA,“ prohlásil Strauss-Kahn.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít