Co Čech, to čtyři kila odpadu

18. srpna 2008, 08:00 - (jan, čtk)
18. srpna 2008, 08:00

ELEKTROODPAD - Takzvané kolektivní systémy zabývající se sběrem elektroodpadu letos zaznamenaly výrazný nárůst množství odevzdaných spotřebičů. Doufají proto, že se do konce roku podaří vybrat čtyři kilogramy odpadu na osobu. Ty po Česku požaduje Evropská unie.

Povědomí o sběru elektroodpadu mezi lidmi v Česku roste. Společně se zvyšujícím se počtem sběrných dvorů je to hlavní příčina výrazného nárůstu vybraných elektrických spotřebičů v první půlce letošního roku. Podle trojice největších kolektivních systémů, které mají sběr elektroodpadu na starosti, se počet odevzdaných spotřebičů meziročně zvýšil až o třetinu.

KDO ZLIKVIDUJE ODPAD

Typ odpadu Firma Velké domácí spotřebiče Elektrowin

Malé domácí spotřebiče Elektrowin

Počítače a telefony Asekol

Spotřebitelská zařízení Asekol

Osvětlovací zařízení Ekolamp

Elektrické a elektronické nástroje Elektrowin

Hračky, vybavení pro volný čas Asekol

Lékařské přístroje Ema 1000IK

Přístroje pro monitorování a kontrolu Rebela

Hlavně televize a monitory

Kolektivní systémy Asekol, Ekolamp a Elektrowin na začátku srpna oznámily, že v prvním pololetí letošního roku zajistily zpětný odběr a zpracování více než 15 tisíc tun elektroodpadu. Společnosti předpokládají, že za celý letošní rok vyberou v přečtu na jednoho obyvatele Česka přes tři kilogramy vysloužilých elektrovýrobků.

Společně se zbývajícími třemi kolektivními systémy by tak mohly dosáhnout průměrné hmotnosti elektroodpadu na osobu ve výši čtyř kilogramů. Právě takový roční průměr po České republice požaduje Evropská unie. Pokud se závazek naplnit nepodaří, hrozí Česku ze strany Unie sankce. „V tuto chvíli lze pouze hádat. Bude záležet na výsledcích dalších kolektivních systémů. Hranice čtyř kilogramů je ale reálně dosažitelná. Hodně si slibují od spolupráce s obcemi. Z jejich sběrných dvorů a mobilních svozů totiž pochází přes 90 procent veškerých vysloužilých elektrozařízení,“ odhaduje Jan Vrba z firmy Asekol.

Asekol podle něj zvedla v prvním pololetí letošního roku sběr elektroodpadu meziročně o 33 procent. Každý Čech tak systému Asekol za šest měsíců odevzdal v průměru 0,56 kilogramu starých spotřebičů, což je stejně jako za celý rok 2006. Prostřednictvím systému Elektrowin lidé v prvním pololetí letošního roku odevzdali téměř 9000 tun starých spotřebičů, zatímco za celý loňský rok to bylo 15 176 tun. Za celý letošní rok by Elektrowin měl zajistit sběr více než 20 tisíc tun elektrošrotu.

Podle Jana Vrby z Asekolu převažují mezi vybranými spotřebiči především televizory a počítačové monitory. Ty představovaly 64, respektive 19 procent z celkově vybraného elektroodpadu. Postupně se však zvyšuje i podíl ostatních elektronických zařízení, především drobných spotřebičů, jako jsou mobily, digitální hudební přehrávače či elektronické hračky. Podle Jana Vrby se tyto malé spotřebiče přesto stále recyklují nejméně. „Lidé je buď nepoužívají a skladují doma, nebo vyhodí do popelnice,“ tvrdí Vrba.

Pražané a bohatí recyklují nejméně

Pro lepší zhodnocení trendů a chování domácností v oblasti recyklace si kolektivní systémy nechaly od společnost Markent vypracovat studii. Ta zjistila, že nejvíce roste povědomí o recyklaci v případě televizorů a ledniček. Průzkum také potvrdil, že řada lidí sice o problematice ví, ale ve skutečnosti se podle toho nechová. Na otázku, zda se mají malé spotřebiče, jako jsou fény, CD přehrávače nebo mobilní telefony vyhazovat do normální popelnice, odpovědělo kladně 27 procent, zatímco 72 procent účastníků vědělo, že se drobné spotřebiče mají odevzdat k recyklaci. Zároveň ale 44 procent respondentů přiznalo, že v posledním roce do popelnice vyhodilo fén nebo kulmu.

Nejméně ukáznění jsou podle průzkumu Markentu obyvatelé Prahy. „V Praze skončí v popelnici až osmdesát procent zářivek. Obyvatelé hlavního města vyhazují do komunálního odpadu až dvakrát víc elektrozařízení než v jiných částech Česka,“ potvrzuje Zuzana Křenková ze společnosti Ekolamp. Další skupinou, která na recyklaci elektroodpadu dbá nejméně, jsou podle studie nejbohatší lidé. Podle průzkumu si 42 procent respondentů myslí, že sběr nemá smysl. „Podle nás to poukazuje na nedůvěru v ostatní obyvatele. Lidé z vyšší třídy si myslí, že ostatní lidé netřídí, a proto nemá smysl, aby třídili oni,“ říká Jiří Remer z Markentu.

Průzkum také ukázal, že lidé jsou ochotni recyklovat nepřímo úměrně vzdálenosti sběrného dvora od bydliště. Hranice, za kterou Češi podle studie nejsou ochotni odnést přístroj k recyklaci, je u malých spotřebičů přibližně kilometr a půl. U velkých spotřebičů, jako jsou lednice nebo televizory, nejsou ochotni dojet dál než dva kilometry.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít