Co bude po Kalouskovi

24. listopadu 2010, 19:42 - Jan Martinek
24. listopadu 2010, 19:42

V TOP 09 se zřejmě začíná formovat hnutí odporu. Strana o něm nechce mluvit

V Nuselském údolí v Praze existuje restaurace Magister Kelley, kde se čas od času scházejí politici a různí stratégové, aby domlouvali zákulisí české politiky. S jednou výjimkou – v podniku není vítaný ministr financí Miroslav Kalousek, protože prý pomlouval jeho majitele v tisku. To, že nesmí do hospody, mu prý nevadí. Horší pro něj je, že podle některých šeptaných informací začíná pomalu, ale jistě ztrácet pozice ve straně, jíž je místopředsedou.
Ačkoliv by se prý nyní do otevřené konfrontace s Miroslavem Kalouskem nikdo nepustil, neznamená to prý, že by ve straně neexistovalo určité pnutí a dělení na tábory „schwarzenbergovců“ a „kalouskovců“. „Uvnitř TOP 09 rostou obavy z toho, že na sebe Kalousek stahuje příliš mnoho pozornosti a jeho konflikty s premiérem by mohly ohrozit celou vládu. Petr Nečas navíc dobře vychází s ministry Hegerem a Drábkem – a právě Jaromíra Drábka jmenoval předseda Karel Schwarzenberg jako svého možného následovníka. Panují také obavy, jestli by v dalších volbách znovu uspěla strategie postavená na Schwarzenbergovi a Kalouskovi,“ řekl týdeníku EURO pod podmínkou anonymity zdroj, dobře obeznámený s poměry v TOP 09. „Z hlediska blízké budoucnosti je Kalouskova pozice pevná. Ale v kuloárech se už mluví o tom, co bude „po Kalouskovi“. Jedna z možností je nahradit ho Zdeňkem Tůmou, třeba i v ministerském křesle, protože Kalousek se dřív, nebo později okouká. Oficiálně nikdo nic neřekne – Kalousek je příliš silný a těžko udělá tu chybu, že by někoho podcenil nebo si začal být sám sebou příliš jistý,“ pokračuje zdroj týdeníku EURO. Rostoucího vlivu Zdeňka Tůmy uvnitř strany si podle jiného zdroje byl vědom i sám Kalousek, který se prý v zákulisí snažil o to, aby ODS nechtěla splnit podmínky TOP 09 při vyjednávání pražské koalice – jednak tím chtěl nechat občanské demokraty se znemožnit v dalším volebním období, jednak se prý bál, aby mu Tůma příliš nepřerostl přes hlavu. „Potenciální opozice proti Kalouskovi ale velmi dobře ví, že má silnou pozici mezi řadovými členy a jeho popularita je stabilní. Navíc Kalousek umí výborně číst politickou strukturu a je předvídavý.“ To však prý neznamená, že by se taková opozice nemohla – velmi opatrně, ale přece – formovat. Jedním z „nespokojenců“ uvnitř Topky je podle našich informací například předseda poslaneckého klubu Petr Gazdík, podle kterého by se středopravicová strana měla zaměřit víc na venkov. A jak by mohlo postupné „odsouvání“ Kalouska započít? Je pravděpodobné, že si formující se opozice nejdřív vyzkouší své síly. Možná na Františku Laudátovi, jenž je považován za „Kalouskova muže“ a kterému strana dává za vinu krach vyjednávání v Praze, možná na Vlastě Parkanové.

Terčem vtipů

TOP 09 však navenek vystupuje jako strana, která drží pevně při sobě a žádné vnitrostranické spory jí nehrozí. Podle informací, které má týdeník EURO k dispozici, ale po komunálních volbách, které pro Topku nedopadly zrovna nejlépe, zmítá stranou značná nervozita. Navíc pokud by taková „protikalouskovská opozice“ v TOP 09 skutečně vznikala, mělo by to jistou logiku. Kdykoliv se totiž teď TOP 09 snaží plísnit ODS za to, že se v hlavním městě dohodla na alianci se sociálními demokraty, může jim ODS připomenout, že to byl právě Kalousek, kdo ohlašoval po volbách 2006 koalici s ČSSD s podporou komunistů – a zněl přitom minimálně stejně věrohodně, jako když dnes mluví o „kmotrovské koalici korupčního kartelu“. I slova o korupci mu mohou ostatní strany vracet a připomínat několik medializovaných kauz, ve kterých jméno dnešního ministra financí figurovalo. Jak už ale zdroje kolem Topky naznačují, chce-li někdo opravdu Kalouska odsunout, má před sebou velmi nesnadný úkol.

Vytrženo z kontextu

Někteří funkcionáři TOP 09 spekulace o formující se opozici odmítají a hovoří o pevně zakotvené pozici Miroslava Kalouska. Mezi nimi je například starosta Prahy 1 v dresu TOP 09 Oldřich Lomecký, podle kterého pražská organizace za svým místopředsedou pevně stojí. „Pozice Kalouska je naprosto nezpochybnitelná. Je to muž, kterému absolutně věřím. Jeho manažerské a odborné kvality uznávají i lidé, kteří ho jinak příliš nemusí,“ sdělil týdeníku EURO Lomecký, kterému nedělají problémy ani spekulace o poněkud problematické minulosti Miroslava Kalouska. „Já znám jen pojem viny, prokázané viny a trestu. Pokud vím, nic takového mu nebylo nikdy prokázáno, pohybujeme se v rovině spekulací,“ říká Lomecký. Existenci odlišných názorových proudů nicméně připouští. „Je to logické. Strana vznikla v loňském roce a najednou do ní vstoupily stovky lidí. Většina z nich nikdy v žádné straně nebyla, zbylých dvacet procent se různě politicky angažovalo. Je tedy jasné, že v prvopočátku musí k jistému názorovému tříbení dojít,“ říká Lomecký a nabízí následující analogii: „Když si pozvete k sobě domů na večeři dvacet lidí, mezi některými se zákonitě vyskytnou sounáležitosti a naopak i animozity. Tím si musí TOP 09 projít.“ Starosta první městské části v Praze nicméně odmítá, že by se ony „sounáležitosti a animozity“ daly promítnout do zjednodušeného modelu „schwarzenbergovci versus kalouskovci“. Na jedné vlně s ním je i Petr Ducháček, muž, o kterém se říká, že ve svých třiadvaceti letech vyhrál TOP 09 parlamentní volby: to když rozjel masivní elektronickou propagandu a naučil Karla Schwarzenberga používat Facebook, čímž zajistil své straně obrovskou podporu mezi mladými voliči. „Nevím o tom, že by v TOP 09 existovala nějaká protikalouskovská či protischwarzenbergovská křídla. Je možné, že na předsednictvu něco uniklo, nebo to bylo vytrženo z kontextu,“ míní mladý Ducháček.

Převolení pražského předsednictva?

Ať už Miroslavu Kalouskovi od jeho spolustraníků hrozí nebezpečí sesazení, či nikoliv, je zřejmé, že vlna sebereflexe v Topce by měla následovat. Co se týče situace na prohraném pražském magistrátu, kde TOP 09 sice vyhrála volby, ale nejspíš skončí v opozici, je starosta Oldřich Lomecký kritický i do vlastních řad: „Ačkoliv náš úspěch v Praze byl velký, mohl být ještě větší. Kdybychom měli o pět procent více, vůbec jsme se nemuseli do takové situace dostat,“ uvedl Lomecký, který navíc zdůraznil, že na některých malých pražských radnicích (například na Praze 6) jeho strana propadla. Rozdíly mezi jednotlivými regiony jsou podle něj dané schopnostmi konkrétních volebních lídrů. Proto by podle něj bylo dobré, kdyby v nejbližších dnech proběhl sjezd, kde by celé pražské předsednictvo dalo své funkce k dispozici. „Domnívám se, že převolení pražského předsednictva by byla zdravá věc. Kandidáti by mohli být znovu zvoleni, ale bylo by dobré, kdyby si svůj mandát tímto způsobem ověřili.“ Podle Lomeckého by se potom mohl zapojit i Zdeněk Tůma, který propásl šanci stát se v primátorském křesle politickou „superstar“ TOP 09 – a tím možná dočasně zmařil plány formujících se rebelů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít