ČMA diskutovala o současné krizi

04. února 2010, 03:00 - Patrik Khudhur, <a href="http://www.cma.cz">cma.cz</a>
04. února 2010, 03:00

V lednu se uskutečnilo 172. setkání Pražského manažerského klubu České manažerské asociace (ČMA) v Golem Clubu. Pozvání na lednové setkání přijaly Prof. Ing. Michal Mejstřík, CSc. a PhDr. Tomáš Sedláček. Tentokráte se diskutovalo o vlivu ekonomické a politické krize v ČR na investice a hospodářství.

Autor: ČMA

Politici by měli myslet dopředu

Po celý večer se diskutovalo nad rozličnými tématy. Pan Mejstřík upozornil na výrazný vzestup důležitosti Číny a dalších rozvíjejících se trhů, které stále větší měrou ovlivňují globální ekonomiku. O tom ostatně svědčí i fakt, že TOP 3 světové banky k červenci 2009 byly Čínské. Jedním z hlavních poselství pánů Mejstříka i Sedláčka ovšem bylo, že se světový obchod po pádu začíná pomalu zotavovat a vzpamatovávat.

Dalším důležitým tématem byla aplikace protikrizových balíčků. „Provedení včasných restrukturalizačních opatření může být klíčové nejen pro další fungování podniků, ale i obcí. Za současné hospodářské situace hrozí úpadek i doposud bez problémů fungujícím subjektům. Empirické analýzy ukazují velmi intenzivní reakce na podnikové a obecní úrovni,“ uvedl Mejstřík.

V ČR bylo realizováno kupříkladu zvýšení garancí úvěrů malým a středním podnikům, snížení sazby daně z příjmu právnických osob nebo navýšení základního kapitálu ČNB. Jak však pan Mejstřík upozornil, mnoho z protikrizových opatření navrhovaných NERVem vláda jednoduše ignorovala.

„Reakce politiků a českého státu, legislativců, zatím obsahuje dominantně krátkodobá opatření, absentuje zatím dlouhodobější časový horizont a relevantní pravidla,“ dodal Mejstřík.

Pravidla jsou potřeba

Pan Sedláček zajímavým způsobem hovořil o vývoji HDP, dluhu a finančním stavu zemí s rozvinutými ekonomikami. Neopomenul přitom připomenout, že Česká republika mezi roky 1999 až 2009 nezažila jediné čtvrtletí s poklesem HDP. Nejsilněji HDP v ČR rostlo mezi roky 2003 až 2007 a absolutní rekord 7,7% růstu padl v prvním čtvrtletí roku 2007. Poukázal rovněž na výraznou korelaci růstu českého a německého HDP.

„Již před krizí byly evropské rozpočty dlouhodobě neudržitelné. Demografický vývoj není příznivý. Je třeba učinit razantní kroky pro zajištění fiskální udržitelnosti,“ konstatoval Sedláček, podle nějž jsou evropská fiskální pravidla příliš uniformní a obětují budoucí stabilitu pro momentální růst. „Pro úspěšnou konsolidaci veřejných rozpočtů jsou nutná jasně definovaná a transparentní pravidla. Musí být motivující, udržitelná a musí obsahovat sankci za jejich porušení,“ navrhl Sedláček a poukázal na úspěšné fiskální reformy ve Španělsku, Itálii či Finsku.

Bližší informace naleznete na www.cma.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít