Clam-Gallasův zámecký pivovar Frýdlant: zeleniny už bylo dost

02. března 2009, 00:00 - Robert Šimek
02. března 2009, 00:00

Ve Frýdlantu se pivo vařilo již od 16. století. Fungoval zde pivovar, který patřil mezi největší podniky svého druhu v celých Jizerských horách. Po zrušení sloužil ke skladování zeleniny a nyní je na prodej.

Někdejší pivovar hraběte Clam-Gallase, jak zní oficiální název, leží přímo pod frýdlantským zámkem na břehu řeky Snědé při začátku staré cesty do Raspenavy. Jedná se o soubor několika budov o celkové rozloze 3563 metrů čtverečních, jimž vévodí dva zachovalé komíny a objekt bývalé sladovny.

Podnik patřil v minulosti mezi největší pivovary v širokém okolí a jeho produkce byla ještě v polovině 20. století třicet tisíc hektolitrů piva ročně. Po zrušení v roce 1949 se změnil na sklad zeleniny a začalo jeho postupné chátrání. Část vnitřního vybavení se přesto dochovala a je cennou ukázkou původní technické vyspělosti objektu.

Majitelem pivovaru je město Frýdlant, které by rádo historickou nemovitost opravilo, případně znovu propojilo s hojně navštěvovaným zámkem. Na revitalizaci ale chybějí peníze, proto je budova nabízena k prodeji. Cena je 4,9 milionu korun.

Propojení se zámkem

POPIS OBJEKTU

  • *název - pivovar Frýdlant kraj - Liberecký adresa - č. p. 4073 kult. památka - ne vlastník - město Frýdlant cena - 4,9 milionu Kč výhody nákupu - nízká cena, zachovalý stav, blízkost zámku možné problémy - náklady na revitalizaci, ochranné pásmo, omezené využití Město Frýdlant vzniklo pod stejnojmenným hradem (dnešním zámkem) ve druhé polovině 13. století. Již roku 1381 se zde připomíná mlýn, koželužna i valcha, a dlouholetou tradici má také místní soukenictví. Rozvoj přerušila teprve třicetiletá válka v letech 1618 až 1648, po níž byly dvě třetiny města zcela zničeny. Návrat k původní prosperitě trval několik desetiletí a opravdový rozmach přinesla až průmyslová revoluce v 19. století. Zdejšího pivovarnictví se ale střídání hubených a tučných let příliš netýkalo. Pivovar vznikl někdy kolem roku 1558 na popud krále Ferdinanda I. a od počátku sdílel osudy zámku. Byl v majetku šlechtického rodu Redernů a později ho dlouhá léta drželi Clam-Gallasové, podle nichž dostal i jméno. Od 18. století jeho význam neustále rostl a místní piva Hubertus a Malz byla vyhlášená i daleko za hranicemi. Plán frýdlantské kastelánky**

Rodině Clam-Gallasů patřil objekt až do počátku druhé světové války a jeho provozy byly ještě ve 30. letech 20. století nákladně modernizovány. V pivovaru vznikla nová sladovna s vloženým hvozdem (pivovarskou věží) a především v českých zemích netypická železobetonová spilka (kvasný sklep).

Po roce 1945 přišlo znárodnění a začlenění do Severočeských pivovarů Vratislavice. Výroba ale pokračovala jen do roku 1949, kdy byl provoz pivovaru ukončen a objekt přeměněn na sklad zeleniny.

Nastalo více než čtyřicetileté chátrání, které naštěstí neskončilo demolicí ani podstatným narušením některé z budov. Roku 2004 proto kastelánka frýdlantského zámku Jana Pavlíková začala usilovat o obnovu historické stavby. Nenašla ale vhodné investory, kteří by bývalý Clam-Gallasův pivovar změnili v restauraci či stylový penzion. Rekonstrukce a další využití objektu tedy čeká až na nového majitele.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít