Cizí firmy loni investovaly v Česku přes miliardu

03. února 2003, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
03. února 2003, 00:00

Zahraniční investoři v tuzemsku budují i technologická centra Státní agentura pro podporu přímých zahraničních investic chce další investory umisťovat hlavně v regionech s vysokou nezaměstnaností. Rozvoj průmyslových zón stál dosud více než dvě miliardy korun.

Zahraniční investoři v tuzemsku budují i technologická centra

Státní agentura pro podporu přímých zahraničních investic chce další investory umisťovat hlavně v regionech s vysokou nezaměstnaností. Rozvoj průmyslových zón stál dosud více než dvě miliardy korun.

Čtyřiašedesát nových investičních projektů zprostředkovala vloni v tuzemsku agentura pro podporu přímých zahraničních investic. Investice v objemu 1,041 miliardy USD mají vytvořit 12 525 přímých pracovních míst. A podle zkušeností ze zahraničí se na jedno nově vytvořené pracovní místo váží další 1,5 až dvě nepřímo vytvořená pracovní místa ve službách nebo v sektorech navazujících na primární výrobu.

Struktura investic se začíná měnit

Je možné pozorovat určitý posun v tom, do čeho zahraniční firmy dávají v tuzemsku peníze. Struktura investic se začíná přesouvat od kvantity ke kvalitě. Potvrzují to zejména projekty technologických center a strategických služeb. Počáteční investice těchto projektů jsou podstatně nižší než u výrobních hal. Vytvářejí však mnohem více kvalifikovaných pracovních míst s požadavkem na středoškolské a vysokoškolské vzdělání. „U firem, které v Česku už svou výrobu mají, je rozhodnutí umístit zde své technologické centrum či strategické služby přinejmenším náznakem toho, že společnost plánuje zůstat zde dlouhodobě. Jsme proto velmi rádi, že se zde rozhodly vybudovat svá centra tak renomované společnosti, jako je například Matsushita, Rieter či Logica,“ uvedl generální ředitel CzechInvestu Martin Jahn.

Pokračuje podpora českých dodavatelů

Prioritní jsou letos investice do mikroelektroniky, biotechnologií a farmacie a podpora inovací prostřednictvím technologických center a strategických služeb. CzechInvest bude podle Jahna usilovat o projekty z elektroniky, elektrotechniky, letectví, medicínské techniky a samozřejmě automobilového sektoru a přesného strojírenství. V roce 2003 pokračuje i podpora českých subdodavatelů. Do druhé fáze tak zvaného twiningového programu se mohou zapojit i firmy ze sektoru automobilového, strojírenského, zdravotnictví, biotechnologií a letectví (viz Profit č. 45 z roku 2002). Program realizují experti z Evropské unie a je zaměřený na zlepšení strategie společností v oblasti řízení finančních, lidských a materiálových zdrojů. Výsledky pilotního projektu, který skončil vloni, podle mluvčí CzechInvestu Jany Víškové jasně dokazují, že firmy, které tuto pomoc využily, přijímají nadnárodní společnosti jako své dodavatele mnohem lépe.

Průmyslové zóny

Letos je podle něho nejdůležitější získávat nové a rozšiřovat stávající investice s důrazem na vytváření nových pracovních míst v regionech s nejvyšší nezaměstnaností. Což souvisí samozřejmě i s tím, co kromě nezaměstnaných může daný region investorovi nabídnout. Řeč je o průmyslových zónách. Díky státní podpoře jich v tuzemsku vzniklo jedenasedmdesát, a existují tak předpoklady pro vznik více než 85 tisíc nových pracovních míst. Od roku 1998 do loňska přišla podpora jejich rozvoje na 2,363 miliardy korun. Na tento rok je na přípravu průmyslových zón schválený rozpočet 1,1 miliardy korun. Podstatná část těchto prostředků půjde na přípravu strategických průmyslových zón Kolín-Ovčáry, Brno-Černovická terasa a na přípravu průmyslových zón pro investory, kteří požádali o investiční pobídky. Menší průmyslové zóny se budou pravděpodobně připravovat i v rámci regionálních programů.

Obsazenost zón je dost vysoká

Zóny podpořené v rámci Programu na podporu rozvoje průmyslových zón vykazovaly na konci loňského roku padesátiprocentní obsazenost, což odborníci hodnotí jako překvapivě příznivé. Je třeba brát v úvahu, že vybudování zóny a její obsazení je dlouhodobá záležitost. Je však také třeba podotknout, že statistický ukazatel obsazenosti zón je nutné vnímat s rezervou. Ovlivňuje ho totiž například fakt, že celá řada zón podpořených v posledních letech je stále ve výstavbě, a tím pádem nejsou obsazené. A naopak některé průmyslové zóny připravované pro konkrétního významného investora v podstatě na míru jsou ve statistikách vedené jako obsazené už od samého vzniku.

Od počátku své existence, tedy za deset let, realizoval CzechInvest 219 investičních projektů. Zahraniční společnosti přislíbily s podporou agentury investovat v České republice 6,8 miliardy dolarů a vytvořit 63 367 přímých pracovních míst. Největší podíl na těchto investicích mají investoři z Německa (24 procenta) a Japonska (21 procento). Jde zejména o firmy z oblasti automobilového průmyslu (48 procent) a elektroniky-elektrotechniky (dvacet procent).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Seznam Email bude bezpečnější. Konečně přijde dvoufázové ověření
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít