Citlivá komodita: počet koz v Česku vzrostl za 14 let o 150 procent - Euro.cz

Přihlášení

Citlivá komodita: počet koz v Česku vzrostl za 14 let o 150 procent

,
Citlivá komodita: počet koz v Česku vzrostl za 14 let o 150 procent
Zdroj: Tomáš Novák/Euro

Chov koz stále není byznysem snů, jak se už několikrát předpovídalo. Trh ale pořád roste.

V médiích se to vrací jako bumerang zhruba každých deset let: Češi prý objevují další zlatý důl – kozí farmy. Počet koz i kozích farem totiž v Česku nepřetržitě roste a stejně tak i ceny kozího mléka a sýrů. Kozí farmáři jsou také snad jediní zemědělci, kteří v televizi denně nebrečí a nechtějí vyšší dotace nebo kompenzace za mokro, sucho, horko nebo zimu.

„Zlatý důl to určitě není. Myslím, že poslední dobou trh spíš drží,“ popisuje Hana Špatná z kozí farmy Bílsko situaci na trhu s kozami. Bílsko například zásobovalo kozími produkty pražské Kongresové centrum nebo hotel InterContinental. V současnosti farma prodává sýry asi do 15 restaurací, všechny jsou mimopražské.

Špatná přiznává, že zatímco ceny vepřového masa nebo kravského mléka dlouho padají, u koz ceny i objem produkce naopak rostou: zatímco v roce 2010 stálo kilo kozího sýru v průměru 250 korun, v roce 2014 to bylo 280. A zvýšila se i produkce kozího mléka: v roce 2010 činila 1,5 milionu litru, v roce 2014 pak 1,8 milionu.

Současně u nás přibývá i koz: v roce 2001 jich v Česku oficiálně bylo přes 16 tisíc, podle posledních údajů ministerstva zemědělství se jejich počet v roce 2015 víc než zdvojnásobil na téměř 40 tisíc.

Celý článek čtěte v aktuálním vydání týdeníku Euro, které vychází 16. ledna. V elektronické verzi ke stažení na www.alza.cz/euro.

 Titulní strana Euro 03/17


Dále čtěte:

Kvalitní káva na severu Čech? Zažral jsem se do toho, říká šéf kaváren Lagarto

Vzlety a pády české gastronomie

Nevíte, co s penězi? Kupte si čtvrtinový podíl kaferského buvola

 Buvol