Cítím, co vidím

01. října 2010, 17:08 - David Kasl
01. října 2010, 17:08

Nokia chystá novou éru dotykových displejů

Finský výrobce mobilních telefonů Nokia vyvinul prototyp svého chytrého telefonu N900, který dokáže prostřednictvím dotykového displeje přenášet hmatové vjemy do prstů uživatele. Technologie, již vývojáři předvedli minulý týden, je založená na elektrické vibraci: čím vyšší je frekvence elektrického pole na povrchu displeje, tím jemnější je dotykový vjem.
Efekt vzniká díky proměnlivé elektrostatické přitažlivosti mezi kovovou vrstvou a hlouběji uloženými a na tekutiny bohatými vrstvami pokožky. Nokia proto umístila na LCD displej dvě tenké vrstvy. První je průhledný vodič ITO (oxid india a cínu), druhou průhledný izolátor (oxid hafnia). Odlišný povrch lze vnímat jen v případě, že po displeji přejíždíte prstem. Prototyp Nokie zatím dokáže přenášet vjem pouze do jednoho bodu dotyku, pro vnímání různého povrchu několika prsty zároveň je třeba systém upravit tak, aby frekvence elektrického pole na různých částech displeje byla odlišná. Nokia si své nápady již patentovala, koncept si nicméně vyžádá ještě další vývoj.
Finský výrobce není jediný, kdo se hmatovými vjemy zabývá. Kromě akademických týmů po celém světě vyvíjí elektrostatické displeje rovněž Toshiba ve spolupráci s helsinským start-upem Senseng. „Hmatová odezva je u přístrojů jako iPhone nebo iPad snad tím nejpřehlíženějším posunem v oblasti dotykových displejů. Zatímco přístroje cítí, čeho se dotýkáme, my nikoliv,“ říká specialista na dotyková rozhraní z McGillovy univerzity v Montrealu Yon Visell.
Jak uvedl před týdnem deník The New York Times, o tři roky dříve, než Apple vrhl na trh první generaci iPhonu, vyvinuli vývojáři Nokie prototyp s podobnými vlastnostmi, jež v roce 2007 způsobily v oblasti chytrých telefonů revoluci a vrátily Steva Jobse na výsluní. Aby toho nebylo málo, součástí projektu Nokie bylo i vytvoření obchodu s aplikacemi. Vedení firmy však tenkrát další vývoj zastavilo, protože ho považovalo za příliš riskantní a nákladný. Jak se zdá, Finové by tentokrát do rychlíku nastoupili rádi jako první.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít