Čistič Sobotka, kopající Tluchoř a ďábelská blondýna

16. května 2011, 13:12 - Jaromír Bartůněk
16. května 2011, 13:12

Dnešní úvod bude stručný. Politická situace zdá se být neudržitelná. A třebaže je ve své absurditě leckomu k smíchu, je ve skutečnosti palčivě hořká.

Foto: Radek Míča / MF Dnes / Profimedia.cz

Zatímco Věci veřejné už jsou pravděpodobně neodvratně na cestě do politických věčných lovišť, v ODS probublává mocenský souboj a v sociální demokracii zase pokračuje vyřizování účtů mezi Bohuslavem Sobotkou a Michalem Haškem.

Především je ale na obzoru nová divadelní hra. Druhá v pořadí, neboť unikly další tajné kompromitující nahrávky Věcí veřejných. Tentokrát z interních porad strany. Hra se bude nejspíš jmenovat Ďábelská blondýna aneb partaj na okraji politického záhrobí.

Nejnovější nahrávka z provenience Věcí veřejných zachytila jednání vedení strany v čele s Vítem Bártou. Ten se v hovoru mimo jiné chlubí tím, že prezident Václav Klaus mu jde takříkajíc na ruku. „Prezident zničil Pavla Béma, prezident zničil spoustu lidí, kteří tu byli. Tomu prezidentovi nejde naskakovat na všechno. (…) Píšu mu, co on na to, a on místo toho, aby mi řekl dobrý, špatný, se mě zeptá, jestli jsem si ráno přečetl jeho článek v Mladé frontě. (smích) On je prostě jako sebestřednej,“ svěřuje se tehdy ještě ministr dopravy kolegům.

Z bezmála hodinového rozhovoru a personálního obsazení plyne, že jde o schůzku zřejmě březnovou. Ta veřejně odkrývá financování VV. Bárta na nahrávce rovněž informuje vybrané straníky, že rozpočet strany na volby nebyl 100 milionů, jak uvádí výroční zpráva o hospodaření, ale výrazně vyšší, konkrétně o 27 milionů. Na mimorozpočtové financování kampaní už jsme si bohužel pomalu zvykli u všech velkých partají.

VV především uškodí věty o Klausovi. Je jasné, že dobré vztahy véček s Hradem budou tímto pošramoceny. Klaus už před časem dal najevo, že za skutečnou hlavu Věcí veřejných nepovažuje Radka Johna, ale právě Víta Bártu. Ten zase na veřejnosti těžil z pověsti, kterou sám přiživoval, že s prezidentem má užší politické vztahy.

Nahrávka, na níž je slyšet nejhlasitěji Kočí (byť ta popírá, že by cokoli nahrávala), vypovídá ale i o tom, že kompromitující materiály byly sbírány delší dobu. De facto potvrzuje to, co Kočí vypověděla na nahrávce z kavárny. Tedy skutečnost, že se Kočí podílela na dlouhodobé přípravě puče za pomoci Petra Tluchoře a lidí jemu blízkých (Mirka Topolánka? Marka Dalíka? Miroslava Kalouska? Nebo jiných dinosaurů?). Sám Tluchoř byl z pozice šéfa klubu odvolán minulý týden. Ve čtvrtek večer, o den později, se na YouTube začaly nahrávky objevovat. Že by pomsta?

Rozklad v ODS

Poslanecký klub ODS má nyní dát dohromady severomoravský poslanec Zbyněk Stanjura. Jeho výhodou je, že coby zakládající člen ODS a šéf moravskoslezské organizace dobře zná situaci v největší vládní straně včetně zákulisních obchodů mezi jednotlivými regionálními skupinami. Jenže sjednotit poslance nebude snadné. Tluchořovi na středečním jednání unikla obhajoba funkce šéfa klubu o jediný hlas. Smrtelnou ránu mu zasadil sám premiér Petr Nečas, když jej vyzval, aby svou kandidaturu stáhl. Také protistrana reprezentovaná „klausovcem“ Michalem Doktorem zůstala v jasné menšině.

Stanjura tedy nastoupil jako kompromisní kandidát. Lze jej považovat za straníka, který bude na rozdíl od Tluchoře k Nečasovi loajální. Ovšem Tluchoř a jeho lidé se nejspíš nebudou chtít nechat odsunout na druhou kolej. To se koneckonců ukázalo už na nedávných oslavách 20. narozenin ODS, kde bývalý předseda a Tluchořův spojenec Mirek Topolánek vyčetl novému vedení první poslední a od nezanedbatelné části přítomných vlivných občanských demokratů za to sklízel upřímný obdiv. To poslední, co Nečas zaneprázdněný vládní krizí potřebuje, je rozklad ve vlastní straně. Ten však pravděpodobně právě nastává.

Boj v ČSSD

ČSSD tak logicky, aniž by musela cokoli dělat, stoupají rekordně preference. Nyní by měla ve Sněmovně už dvakrát více poslanců než ODS. Přesto i v této straně probíhá skrytý mocenský boj, který ji může postupně rozložit.

šéf strany Bohuslav Sobotka se podle všeho snaží zbavit příznivců svého březnového protikandidáta na předsedu Michala Haška. V médiích se objevily informace, že stínoví ministři průmyslu Milan Urban, obrany Petr Hulinský a dopravy Roman Onderka propadli v auditu pracovitosti a obliby členů stínové vlády. Stejně tak měl pohořet stínový ministr kultury Vítězslav Jandák či ministryně školství Vlasta Bohdalová. Naopak nejlépe dopadl David Rath.

Audit měl pro Sobotku vyhodnotit počet samostatně vydaných tiskových zpráv stínových ministrů, počet blogů, počet citací v médiích, pozici v posledním průzkumu popularity. Kdyby byl objektivní, musel by například šéf asociace hejtmanů Hašek dopadnout velmi dobře, vezmeme-li v potaz počet jeho mediálních vystoupení.

Tyto boje svědčí o blížící se nestabilitě již tak vratké strany. Navážeme-li na úvod, lze skutečně konstatovat, že česká politická scéna je v rozkladu, a to jsme rozebrali pouze události minulého týdne. Předčasné volby nic nevyřeší, protože kdo by k nim šel. Je třeba začít brát vážně slova mnohých politologů, že současná situace přihrává příchodu nedemokratické alternativy. Jenže jak vyléčit českou politiku, abychom se zmíněné hrozbě do budoucna vyhnuli?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít