Čipy z Lanškrouna dobývají svět

28. března 2009, 01:00 - Lukáš Kropík
28. března 2009, 01:00

Za sedm let od svého vzniku se stala lanškrounská firma LUX-IDent jedním z největších výrobců identifikačních čipů ve střednía východní Evropě. Zejména díky svému inovátorskému přístupu loni vyhrála soutěž Vodafone Firma roku v Pardubickém kraji.

Petr Vičar

Autor: Jakub Stadler

Vstoupit do podnikání s nulou a do pěti let dosáhnout tržby přes 100 milionů korun. Sen mnoha podnikatelů, který dokázali Michal Smetana a Petr Vičar přenést do reality.

Druhý jmenovaný přitom přiznává, že když začínali v roce 2002 ve čtyřech lidech s podnikáním, neměli žádné zkušenosti. „Začínali jsme bez detailních znalostí výrobních postupů a s minimální představou o trhu, na který vstupujeme,“ vzpomíná jednatel společnosti Petr Vičar, který je od samého začátku zodpovědný za prodej a péči o zákazníky.

Ročně přes pět milionů čipů

Klíč k úspěchu podle něj tkví v každodenní tvrdé práci kolegů a zaměstnanců, díky níž firma došla tam, kde je dnes – patří mezi přední evropské vývojáře a výrobce speciálních čipových tagů po bezkontaktní identifikaci osob, zvířat, zboží či předmětů. Společnost, která dnes zaměstnává okolo 65 lidí, vyrobí ročně přes pět milionů identifikačních čipů. Letos plánuje výrobu navýšit o pětinu na šest milionů čipů. „Spolupracujeme s významnými světovými dodavateli i odběrateli. Téměř 90 procent naší produkce exportujeme do desítek zemí několika kontinentů,“ říká Vičar.

Čipy se chystá vyvážet i do Ameriky

VODAFONE FIRMA ROKU

Do soutěže Vodafone Firma roku 2008 se přihlásilo 3220 firem z celého Česka. Kritériem pro účast byl maximální obrat společnosti 1,4 miliardy korun. V krajských kolech byly firmy hodnoceny na základě skóringu vypočítaného z rentability, likvidity, zadluženosti, aktiv, ziskovosti a produktivity firmy, dále ratingu Hospodářské komory a hodnocení poroty. Ve finále pak odborná porota posuzovala firmy na základě prezentace a znalosti podnikatelského prostředí. Zájemci o účast v letošním ročníku soutěže se mohou přihlásit už od dubna na www.firmaroku.cz.

V loňském roce vzrostl obrat LUX-IDentu o 20 procent na 125 milionů korun. „V prvních měsících letošního roku se nám zatím růst daří udržet, otázkou však je, jaký bude další vývoj u zákazníků na pro nás nejdůležitějších trzích v Německu, Rakousku a Americe,“ popisuje Vičar. Právě Amerika je zcela novým trhem, na který společnost letos hodlá vstoupit. „Chystáme se etablovat jako dodavatel předlaminátů u tamních výrobců bezkontaktních identifikačních karet a chceme posílit své aktivity, jako jsou tagy pro identifikaci hospodářských zvířat a domácích mazlíčků,“ prozrazuje strategii pro letošní rok Vičar.

Zákazníky se firma snaží oslovit na světových veletrzích a výstavách, nové kontakty získává rovněž přes internet a částečně využívá výpomoc od agentury CzechTrade.

Jedním z prestižních podniků, na kterém se společnost doposud mohla podílet, byla spolupráce se Státní tiskárnou cenin na projektu zákaznické In-karty pro České dráhy.

Výhled do budoucna hodnotí Vičar pozitivně. Podle výzkumných agentur totiž obor radiofrekvenční identifikace prudce poroste. „Budeme se s tímto oborem setkávat čím dál více – ať již ve formě přístupových a firemních docházkových systémů, tak i například u automobilových imobilizérů, čipových karet v dopravě či elektronických pasů,“ dodává Petr Vičar.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít