Čínský klondike: zahraniční banky mohou zdesetinásobit zisky - Euro.cz

Přihlášení

Čínský klondike: zahraniční banky mohou zdesetinásobit zisky

,
Čínský klondike: zahraniční banky mohou zdesetinásobit zisky
Zdroj: Profimedia.cz

Číňané na konci června plánují velký třesk. Výrazně pootevřou svůj finanční trh, který má velikost 42 bilionů dolarů.

Čína slibuje otevření svého finančního trhu již dlouho. Nyní však kvůli obavám z nových cel, které zavádí prezident Spojených států Donald Trump, Číňané oficiálně stanovili datum na 30. června. Od tohoto momentu se mají výrazně oslabit majetkové a obchodní restrikce pro zahraniční banky, obchodníky s cennými papíry, asset manažery a životní pojišťovny.

Bankovní konglomeráty jako Goldman Sachs či UBS Group, které jsou i obrovskými obchodníky s cennými papíry, dostanou podle agentury Bloomberg příležitost zvýšit svůj tržní podíl na čínském trhu zhruba pětkrát a převzít kontrolu nad společnými podniky, které dosud musely spoluvlastnit s lokálními firmami. Rovněž pojišťovny si mohou výrazně polepšit.

Předpokládá se, že změna bude mít na čínský finanční trh podobný dopad jako revoluce v zpracovatelském průmyslu, když v roce 2001 do Číny vstoupila Světová obchodní organizace.

Predikce růstu zisků zahraničních bank
Rok Zisk (v miliardách jüanů)
2017 16,3
2020 48,6
2025 106,9
2030 188,4

Zdroj: Bloomberg

Zisky zahraničních bank by se mohly za období 2013-2030 zdesetinásobit, třebaže budou na čínském trhu pořád malými hráči. Nicméně Číňané očekávají, že se díky jejich vstupu v zemi zlepší úvěrové standardy a narovná se pokřivený trh, na němž v současnosti převládají nafouknuté, státem vlastněné firmy, jimž banky bezhlavě půjčují, jelikož doufají, že je nakonec vždycky zachrání Peking.

Bankovní aktiva zahraničních bank v Číně
Rok Výše aktiv (v bilionech jüanů)
2017 3,2
2020 6,1
2025 10,7
2030 18,8

Zdroj: Bloomberg

V současnosti jsou v Číně největší HSBC, Bank of East Asia, Standard Chartered a Citigroup. První jmenovaná zaměstnává v kontinentální Číně sedm tisíc lidí, počítá však, že přijme dalších pět tisíc.

Velké otevírání Číny však přináší i rizika. Zahraniční investoři nebudou do země přinášet kapitál, pokud si nebudou jisti imunitou vůči státní moci. Banky budou chtít pojistku, že když kapitál přinesou, budou si ho moci podle potřeby vzít i zpět.


Diskuze