Čínský investiční fond možná vstoupí do koncernu Vítkovice - Euro.cz

Přihlášení

Čínský investiční fond možná vstoupí do koncernu Vítkovice

, čtk,
Čínský investiční fond možná vstoupí do koncernu Vítkovice
Zdroj: VMG

Investiční fond čínské banky ICBC by mohl vstoupit jako strategický partner do koncernu Vítkovice. ICBC nyní zkoumá, jak na tom firma je. V Pekingu to řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Na půdě banky ICBC se konalo česko-čínské fórum o finanční a obchodní spolupráci. Zúčastnil se ho i Miloš Zeman, který je na návštěvě Číny.

Havlíček se sešel s prezidentem banky ICBC I Chuej-manem. S odkazem na to, že ICBC dostala certifikát, který ji umožní zřídit pobočku v České republice, ministr dodal, že tu je „obrovský prostor pro to, aby se mohla na financování těchto aktivit pro český průmysl podílet“.


Rusko hledá nový „obchodní model“, jak zvednout růst

Miroslav Zámečník


Na dotaz novinářů zároveň dodal, že investiční fond ICBC pro střední a východní Evropu jedná o možném vstupu do Vítkovic. „Probíhají zde poměrně významná jednání ohledně koncernu Vítkovice, kde by investiční fond ICBC mohl být strategickým partnerem pro tuto významnou českou společnost,“ řekl Havlíček. V současné době podle něj probíhají jednání o vnitřních poměrech v koncernu. „ICBC zkoumá, jak na tom koncern Vítkovice je a dá se předpokládat, že by mohli vstoupit do Vítkovic jako strategický partner,“ dodal český ministr průmyslu.

CzechInvest jedná v Číně o projektech za 60 miliard

CzechInvest jedná v Číně o uskutečnění projektů za asi 60 miliard korun. O jednom je již rozhodnuto, o dalších třech by rozhodnutí mohlo padnout do roka. Šéf CzechInvestu Karel Kučera nicméně nepředpokládá, že by se na všechny projekty podařilo uzavřít smlouvy.

„Jedná se o investice na zelené louce, které by měly zvyšovat kapacitu výroby a služeb v rámci České republiky. Jde nám o projekty, které jsou řádově větší, než byly dojednávány doteď s čínskou stranou,“ upřesnil Kučera

Během současné cesty prezidenta Zemana po Číně podle něj bude zmíněn i možný nákup plzeňské strojírenské skupiny Škoda Transportation čínskou společností Railway Rolling Stock Corporation (CRRC). Havlíček očekává, že spolupráce obou firem bude prezentována v polovině července na česko-čínském obchodním fóru na Pražském hradě.

Zeman v pátek při jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem řekl, že mu přivezl seznam 38 projektů. Podle Havlíčka je „rozpracováno“ 22 projektů. „Většina se již realizuje a budou v brzké době dokončeny,“ poznamenal. Ve druhé skupině je 16 projektů, které by měly být chystány tak, aby byly připraveny k podpisu právě na pražském obchodním fóru v červenci.

Mezi projekty, které Zeman čínskému protějšku předal, jsou podle Havlíčka například letecké linky, které již byly zřízeny. Jejich provozovatelé nyní v České republice plánují další aktivity, například v oblasti turistického ruchu.

Dále čtěte:

Zemanova delegace podepsala s čínskými protějšky tři dokumenty

PPF banka loni vydělala 1,2 miliardy korun


Diskuze