Čínský hospodářský rychlovlak dohání Západ. Číňany ale nechal na peronu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Čínský hospodářský rychlovlak dohání Západ. Číňany ale nechal na peronu

,
Čínský hospodářský rychlovlak dohání Západ. Číňany ale nechal na peronu
Zdroj: Profimedia.cz

Čas od času se objeví prohlášení, že „čínská ekonomika brzy překoná americkou“. Že „éra americké hospodářské nadvlády končí“, a „Spojené státy nastoupily cestu úpadku“. Čínská ekonomika už v paritě kupní síly skutečně překonala americkou. Toto srovnání však neříká mnoho o skutečné hospodářské a politické síle země.

Mnohem realističtějším ukazatelem hospodářské moci než parita kupní síly je srovnání HDP přepočteného současným kurzem (viz grafika Suverénní nadvláda USA). V tomto srovnání zůstává ekonomika Spojených států pořád daleko před Čínou, třebaže Evropskou unii po dluhové krizi výrazně dohnala.

Srovnání podle parity kupní síly naopak vyjadřuje lépe životní úroveň obyvatel, protože řada služeb je v Číně mnohem levnějších než v USA, typicky například kadeřník. Za jeden jüan si lze koupit mnohem víc v Číně než v zahraničí, protože tyto služby nejsou obchodovány mezinárodně. O globální ekonomické síle svědčí hlavně to, kolik si může daná ekonomika koupit na mezinárodním trhu, například válečných lodí.

V tom zatím čínská kupní síla není vůbec srovnatelná s americkou. S USA se Číňané nemohou srovnávat ani v HDP na obyvatele (viz grafika Chudí Číňané). Úrovní příjmu patří mezi rozvojové země jako Egypt, Brazílie, Thajsko či Mexiko.

V pandemické krizi letos na jaře bylo také dobře vidět, že investoři z celého světa se uchylovali k dolaru. Kdyby věřili, že bezpečným a stabilním přístavem je Čína, nakupovali by jüany, ale to se nestalo. Likviditu světové ekonomice poskytoval Federální rezervní systém a k dolaru zatím, zdá se, neexistuje alternativa.

Nicméně současný americký prezident Donald Trump Číně značně nahrává, když se zříká spolupráce v mezinárodních organizacích jako Světová obchodní organizace, NATO či Světová zdravotnická organizace. Po vedoucí úloze může jednoduše sáhnout právě Čína. Stoupá k této pozici dostatečně rychle (viz grafika Rostoucí Čína).