Čínská Geely koupí polovinu malajsijské automobilky Proton - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Čínská Geely koupí polovinu malajsijské automobilky Proton

, čtk,
Čínská Geely koupí polovinu malajsijské automobilky Proton
Zdroj: Profimedia.cz

Čínský výrobce automobilů Zhejiang Geely Holding Group koupí 49,9 procenta akcií malajsijské automobilky Proton a 51 procent jejího dceřiného britského výrobce sportovních vozů Lotus. Sdělil to dnes malajsijský konglomerát DRB-Hicom, který je majitelem Protonu. Malajsijský výrobce má finanční a odbytové problémy a od loňska hledá zahraničního partnera. Geely je od roku 2010 majitelem švédské automobilky Volvo.

Sdělení DRB-Hicom, které získala agentura Reuters, se o hodnotě transakce nezmiňuje. Geely má dohodu o koupi podepsat v červenci.

Geely jednala s majitelem Protonu nejméně od února. Mezi možné zájemce o Proton, který je vlastníkem britského výrobce sportovních vozů Lotus, patřily francouzské automobilky PSA a Renault či japonská Suzuki Motor.

Proton, který v roce 1983 založil tehdejší premiér Malajsie Mahathir Mohamad, dostal před více než rokem finanční pomoc od vlády pod podmínkou, že vypracuje plán restrukturalizace a bude hledat zahraničního partnera pro výzkum a vývoj. Proton má v Malajsii dvě továrny s roční kapacitou asi 400 tisíc vozů, nyní ale vyrábí hluboko pod touto úrovní. Protonu by investice Geely pomohla posílit vývoz a oživit aktivity na zahraničních trzích, kde v minulých letech ztrácel.


Peking chce, aby na silnicích jezdilo více ekologičtějších vozů. Přečtěte si více:

Čína podporuje ekologická auta. Do roku 2025 jich chce prodávat 7 milionů ročně

 Čínská dálnice, ilustrační foto.


Automobilka Proton je v Malajsii jedním ze zdrojů národní hrdosti jako symbol industrializace a hospodářského růstu země po získání nezávislosti. V domácích rukou proto zůstane nadpoloviční většina akcií firmy, vysvětlil transakci náměstek malajsijského ministra financí Johari Abdul Ghani. „Naše milovaná značka má nyní reálnou šanci na návrat na výsluní,“ dodal.

Geely podle pozorovatelů doufá, že spolupráce s Protonem by jí pomohla vstoupit na trhy automobilů s pravostranným řízením, jako je vedle Malajsie a Británie také například Indie nebo Austrálie. Na čínském trhu loni Geely díky novým modelům zvýšila odbyt vozů o 50 procent na zhruba 766.000 automobilů.

Čínské automobilky se stále více zajímají o trh jihovýchodní Asie. Šanghajská SAIC Motor v roce 2015 oznámila plán výstavby továrny v Indonésii a založila společný podnik v Thajsku, o region se zajímá i automobilka Dongfeng Motor Group.

Čtěte více o dění v automobilovém průmyslu:

Automobilkám chybí lidé. V zemích V4 potřebují 100 tisíc pracovníků

USA zažalují Fiat Chrysler kvůli emisím

Škoda chce do roku 2025 prodávat čtvrtinu aut na elektřinu

Škoda má z jednoho auta 40 tisíc, Ferrari 2 miliony

Britský ministr žádá náhrady pro majitele problémových škodovek