Čínská ekonomika hrůzou ani nedýchá, říká Alice Rezková - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Čínská ekonomika hrůzou ani nedýchá, říká Alice Rezková

,
Čínská ekonomika hrůzou ani nedýchá, říká Alice Rezková
Zdroj: Martin Pinkas

Čína chce poplácat po rameni, říká Alice Rezková, analytička Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky.

V souvislosti s aktuální epidemií se mluví o vzniku „Číny 2.0“. Jak reálné je, že země skutečně současné problémy promění ve svou velkou příležitost?

Čínský znak pro slovo krize se skládá ze znaku pro příležitost a pro nebezpečí. Tedy i v čínské filozofii je všechno zlé na něco dobré. Stejnou optikou se lze dívat i na současnou situaci okolo epidemie koronaviru. Protože lidé museli zůstat abnormálně dlouhý čas v karanténě, například ve městě Wu-chan už karanténa trvá více než měsíc, čínský internetový ekosystém se rozvinul v dosud nedotčených oblastech. Lidé začali nakupovat online potraviny s velmi inovativním způsobem dodávek - drony, sběrná místa a podobně. Řada škol přešla na online výuku a mnoha firmám nezbylo nic jiného než zavést práci z domova.

I současný tvrdý restart tedy může být pro zemi pozitivní?

Dalo by se říci, že čínská ekonomika teď hrůzou ani nedýchá. Za první čtvrtletí pravděpodobně zaznamená nulový růst a další čtvrtletí asi taky nebude žádná hitparáda, i když se již nyní hovoří o tom, že v mnoha oblastech se vše vrací k normálu. Je otázkou, zda se podaří současný propad ve výrobě a spotřebě dohnat a dosáhnout na cílový šestiprocentní růst, jak si předsevzal Peking. Čínská vláda pravděpodobně současnou situaci vyřeší stejně jako během krize v roce 2008, kdy nalila obrovské prostředky do infrastrukturních projektů a z 90 procent tak táhla ekonomický růst.

Co si ze současné krize mohou vzít země, které jsou…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?