Jak se hlídá Hongkong: čínská cenzura zasáhla i zprávy pro investory - Euro.cz

Přihlášení

Jak se hlídá Hongkong: čínská cenzura zasáhla i zprávy pro investory

,
Jak se hlídá Hongkong: čínská cenzura zasáhla i zprávy pro investory
Zdroj: CC0 via Pixabay

Londýnský poskytovatel finančního zpravodajství Refinitiv v souvislosti s demonstracemi proti čínské vládě v Hongkongu filtroval zpravodajské články. Zablokoval několik stovek článků, které by mohly vrhnout na Peking špatné světlo. Refinitiv je partnerem agentury Thomson Reuters.

Firma Refinitiv, kterou do loňského roku vlastnila agentura Reuters a nyní v ní drží podíl 45 procent, se obává, že by nerespektování komunistické linie znamenalo pozastavení její činnosti na čínském trhu. Zprávy o tom, že protesty vyvolal nátlak pekingské vlády na správkyni Hongkongu Carrie Lamovou, si investoři z Číny nemohli v rámci služby přečíst.

Refinitiv poskytuje finanční zpravodajství investorům a dalším podnikatelům po celém světě formou analytické platformy Eikon, přes kterou se může také obchodovat s finančními produkty. Firma v létě instalovala automatický filtr, který odmítá přístup pro čtenáře žijící v Číně. Kromě agentury Reuters byla cenzurou zasažena i další stovka poskytovatelů zpráv.

Omezování přístupu k informacím se v Číně v posledních letech zpřísňuje a dopadá na západní firmy, které v Číně podnikají. Například řetězec hotelů Marriott International se musel omluvit za to, že na svých stránkách uváděl Tchaj-wan jako samostatný stát, který čínský režim neuznává. Také americké letecké společnosti, jež pravidelně létají do Číny, ostrovní stát neuvádějí jako samostatnou zemi.


Černá listina se plní. Čínský velký bratr už rozhoduje, kdo smí do vlaku

 Kamera na veřejném prostranství v Šanghaji


Zavedení filtru pro čínské klienty rozzlobilo vedení agentury Thomson Reuters. Kim Williams z Thomson Reuters Founders Share označil filtrování zpravodajského obsahu za kapitulaci před politickou agresí Pekingu. Šéfredaktor Reuters Stephen Adler zdůraznil, že to poškozuje důvěryhodnost celé agentury. Zástupci firmy Refinitiv se brání tím, že celý systém filtrace budou ještě upravovat. Hájí se, že musí splňovat platnou legislativu ve všech zemích, kde působí.

Refinitiv je největším zákazníkem agentury Reuters, od níž nakupuje zpravodajství a podílí se téměř polovinou na tržbách kanadské agentury. Kritici postupu firmy Refinitiv se obávají, že filtrování zpravodajství by se mohlo uplatnit i v jiných zemích, pokud to místní vlády budou žádat.

Společnost reaguje na připomínky čínského úřadu, který kontroluje internet. Pokud by zpravodajství nezačala filtrovat, došlo by prý k pozastavení jejich služeb na čínském trhu. Například slova Hongkong nebo protest použitá v titulku jsou důvodem, že je čtenářům v komunistické zemi zamítnut přístup k textu.

Dále čtěte:

Rudá propaganda: Rakovinu léčíme levněji a lépe než Západ, zní z Pekingu

Čínské Silicon Valley se za 10 let ekonomicky vyrovná Británii. Místní z toho mají hrůzu