Číňanům o Evropu zatím nejde

17. ledna 2011, 14:32 - Adam Junek
17. ledna 2011, 14:32

...Petrem Hýlem

Peníze českému školství nechybí, tvrdí Petr Hýl, zakladatel vzdělávací společnosti HYL a výkonný ředitel China Investment Forum. „Školství chybí tlak na kvalitu vzdělání. Učitelé nemusejí za celou svou kariéru absolvovat takřka jediné školení, nemusejí se rozvíjet a růst,“ pokračuje v kritice českého systému. Jako znalec čínských poměrů ale doplňuje, že Číňané jsou zvyklí pouze se biflovat, a pro praxi jsou pak těžko použitelní. „Tyto kompetence českým dětem nechybějí,“ říká.

EURO: Máte firmu na vzdělávání a zároveň se angažujete v Číně. Jak jsou na tom české a čínské děti z hlediska jejich funkční gramotnosti? HÝL: Čínský vzdělávací systém se zakládá na biflování. V prezentaci znalostí a testování čínští žáci excelují, což potvrdilo i loňské celosvětové srovnání OECD. Čínské školy však postrádají interakci, tvůrčí vyučovací metody, rozvoj kritického myšlení a diskusi. V těchto kompetencích jsou české děti připraveny lépe. Zadat samostatnou práci absolventovi čínské školy ztrácí smysl, protože si s největší pravděpodobností s úkolem neporadí. O tom jsme se přesvědčili, když jsme v naší čínské pobočce zaměstnali stážisty z univerzit. Na druhé straně jsou Číňané zvyklí tvrdě na sobě pracovat, mají zájem o vzdělávání a jsou nadšeni pro svůj vlastní rozvoj.

EURO: Studoval jste na řadě zahraničních univerzit. Co si myslíte o českém školství? Chybějí mu peníze, nebo jsou jen špatně rozdělovány? HÝL: Peníze českému školství nechybějí. Chybí mu tlak na kvalitu vzdělávání. Kraje nesnižují počet středních škol a učitelů, i když klesá počet uchazečů. Školy, které byly před patnácti lety elitní, přijímají bez zkoušek. Učitelé se nemusejí dále vzdělávat. Přebytek vysokých škol tiskne diplomy jak na běžícím pásu. Mnoho projektů ze strukturálních fondů je nastaveno tak, aby spálily evropské peníze bez smysluplného cíle a měření výsledků. Aktuálně běžícímu programu EU Peníze školám za 4,5 miliardy korun opět hrozí, že bude spotřebován na odměny vyučujícím a často nepotřebnou výpočetní techniku. Vysokým školám chybí propojení se soukromým sektorem. Když jsem studoval na Harvardu, v Leidenu či v Uppsale, propojení se světem za branami kampusu bylo intenzivní. Učili jsme se, jak hledat nové nápady a řešení pro problémy reálného světa. Zpětná vazba od manažerů a odborníků je pro studenta vysokou přidanou hodnotou.

EURO: Organizoval jste čínské investiční fórum. Jakým českým či středoevropským firmám se v Číně daří? Na co se mají zaměřit podnikatelé, kteří tam chtějí prorazit? HÝL: Z Česka se na tamním trhu ve větší míře daří strojírenským výrobkům, automobilům a finančním službám. Stojí za to, zaměřit se na sektory, které aktuální pětiletka označuje za strategické, což jsou biotechnologie, obnovitelné zdroje, technologie výroby, úspora energie a ochrana životního prostředí, alternativní pohon vozidel, nové materiály a vyspělé IT.

EURO: Které čínské firmy mají naopak největší zájem proniknout na český, potažmo evropský trh? HÝL: Byť je Evropská unie největším obchodním partnerem Číny, prioritním trhem pro expanzi čínských firem není. Své výrobky tlačí více do Asie nebo Latinské Ameriky. Z hlediska prestiže jsou pro ně významnější Spojené státy, kde chtějí své značky vidět přednostně. Loni například otevřel v Portlandu svůj první obchod mimo Asii Li Ning, oficiální značka sportovního oblečení čínských olympioniků. Evropa je pro Číňany lákavá kvůli svým technologiím. Očekává se, že počet akvizic poroste v příštích letech strmě a že případ Volva je první vlaštovkou.

EURO: Na fóru se objevili i zástupci čínských médií. Novináře přijal i prezident Klaus. Jak vy vnímáte čínská média a novináře? HÝL: Čínská média rozdělme na státní a soukromá. Je mezi nimi velký rozdíl. Soukromá jsou výrazně liberálnější. Čínskou vládu denně kritizují, pouštějí se do investigativní novinařiny a odhalují korupci. Státní média prezentují pohled čínské vlády. Také čínští novináři jsou různí. Někteří jsou líní a očekávají, že uděláte jejich práci za ně, zajistíte všechny zdroje a zpracujete podklady. Jiní se důsledně připravují, ověřují si informace. Profese je to málo placená, na což si často stěžují.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít