Číňané na nákupech. V módě jsou nové byty v Berlíně a Frankfurtu

23. června, 15:30  -  frn
23. června, 15:30

Klienti z Číny mají zájem o nové byty v Německu zejména v lokalitách Berlín a Frankfurt nad Mohanem. Také v důsledku brexitu se kupci zaměřili na německý realitní trh. Jedním z důvodů je také to, že studium na německých univerzitách vyjde podstatně levněji než ve Velké Británii.

Neobyčejný zájem o nové bydlení v Německu ilustruje případ zákaznice z Hongkongu. Poptává hned čtyři byty v Berlíně celkově za dva miliony eur (52 milionů korun). Uvedla to realitní firma Berlin Property Services. Požaduje nové byty, nejlépe s jedním až dvěma pokoji, v centru Berlína.

„Takový požadavek už není neobvyklý,“ uvedla spoluzakladatelka firmy Berlin Property Services Anne Schneppenová k čínské nákupní horečce v Evropě. Firma se specializuje na čínskou klientelu a radí ji, jak na berlínský trh s nemovitostmi vstoupit. „Poslední tři roky poptávka neustále roste,“ citoval její slova německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Rovněž hlavní bankovní město kontinentální Evropy Frankfurt nad Mohanem je u asijských zákazníků populární. Mnoho z nich si dokonce myslí, že Frankfurt je hlavní město Německa, protože většina letů z Asie směřuje právě sem. Další výhodou je, že tu čínské banky mají své pobočky.

„Většina letů z Číny do Německa směřuje právě do Frankfurtu a všechny čínské banky si musí v Německu otevřít pobočku nejprve zde, než začnou otevírat další pobočky v dalších městech,“ vysvětlil popularitu města na Mohanu Thomas Zabel z realitní poradenské společnosti JLL.


Počet dolarových milionářů v Číně roste:

Číňané bohatnou. Počet milionářů za deset let vzrostl devítinásobně


Dodal, že meziročně se poptávka z Číny zvedla o sto procent. V roce 2015 to bylo 500 prodaných bytů pro čínské klienty, o rok později už to byla tisícovka. Také se zvyšuje čínská komunita v oblasti mezi řekami Mohanem a Rýnem. Jen v roce 2016 se tu usídlily čtyři tisíce Číňanů a jejich komunita nyní má 16 tisíc.

Ve Frankfurtu, jenž bývá přirovnáván svou kosmopolitní atmosférou k americkému New Yorku, se začínají stavět developerské projekty přímo pro čínskou klientelu, kde byl přítomen i čínský konzul ve městě. Na zvoncích se to v některých nových domech hemží jmény Li, Chu, Čang, Wang.

Pouze nové byty

„V úvahu přicházejí jen novostavby, kde je vše zbrusu nové a zářivé. Starší byty mají jen malou šanci, pouze pokud jsou perfektně zrekonstruovány,“ vysvětlil mentalitu čínského kupujícího jeden z makléřů bankovního velkoměsta. A mají zájem o dražší a luxusnější byty, obvykle s cenou 9 000 eur za metr čtvrteční (237 tisíc korun), což z padesátimetrového bytu dělá záležitost za 12 milionů korun.

Byty často slouží jako čistá investice a jsou pronajímány. O pronájem bytů je jak v Berlíně, tak ve Frankfurtu velký zájem.

Zabel pak dodal i další argument, proč je koupě nemovitosti v Německu stále oblíbenější. Tím je prakticky nulové školné na německých universitách v porovnání s Velkou Británií. Proto popularita německých měst v posledních měsících stoupá.

S financováním pomáhá čínská banka

Zájem Číňanů nezchladily ani kapitálové kontroly, jež ročně neumožňují provést zahraniční platbu z komunistické země v ekvivalentu přesahující 50 tisíc dolarů na osobu (1,2 milionu korun).

Makléři v Německu upozorňují, že byty kupují početnější rodiny a platby se dají rozložit do více splátek, pokud je byt ve výstavbě. Tak se regulace pro klienty z pevninské Číny obejde. S financováním paradoxně pomáhá i německá pobočka státní Bank of China. Typickým kupujícím z Říše středu přitom není superboháč, ale zástupce vyšší střední třídy.

Kromě privátních zákazníků na německém trhu investují i velcí hráči. Na podzim 2016 čínský státní fond China Investment Corporation (CIC) získal 16 tisíc bytů ve městech Berlín, Kiel, a Kolíně nad Rýnem. Stoupá také poptávka po investicích do komerčních nemovitostí.

Dále čtěte:

Tajemný konec šéfa čínské pojišťovny Anbang. Údajně jej zadržela policie

Na fotbale nevyděláte, varuje čínské investory nejbohatší z nich


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Neodolatelně lákavá nabídka pro dealery VW a Škoda? Hyundai…
Bateriová revoluce: Toshiba má akumulátor, který se nabije za šest minut
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Technologie
Adware a Defender zpomalí váš počítač nejvíce, Eset a F Secure naopak nejméně
Nákupní tip: Čtečka Kindle Paperwhite je dnes o 800 Kč levnější
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít