Čína si utahuje opasek jen pomalu

30. března 2010, 16:15 - Aleš Červinka, vedoucí kanceláře CzechTrade v Šanghaji
30. března 2010, 16:15

Kabinet v Pekingu by nerad riskoval přerušení vládní pomoci čínské ekonomice v čase globální nejistoty. Raději i nadále podporuje sektory, které vyžadují velké množství pracovních sil. Uměle tak vytváří nová pracovní místa.

Autor: Shutterstock

Je důležité si uvědomit, že rok 2010 je kritický pro čínské komunistické vůdce, kteří budou povýšeni do další vládní generace. Tito lídři budou tlačit na pokračování mohutných vládních investic, které budou pumpovány do čínské ekonomiky a zabezpečí tolik žádoucí růst HDP. Minulý rok vláda již tento trik předvedla, aby vládními investicemi a monetární politikou zvýšila svůj ekonomický růst. Stimulační balíček ve výši 586 miliard dolarů (největší na světě co se týče procenta z HDP) byl podpořen specifickou sektorovou politikou a enormní výší poskytnutých bankovních úvěrů.

Za prvních devět měsíců loňského roku vystavily banky v Číně úvěry ve výši téměř 1,4 miliardy dolarů, což byl téměř dvojnásobek cíle, který si stanovila vláda pro celý rok 2009. Růst HDP ve výši osmi procent – číslo, které se zdálo v lednu 2009 jako nereálné – se podařilo dosáhnout, ale nebylo to zadarmo. Podle expertů to znamenalo, že vláda použila zhruba 30 procent celé ekonomiky za rok 2008, aby dosáhla šesti procent nominálního růstu HDP! To rozhodně není dobrá návratnost peněz, které vláda investovala.

Vláda v Pekingu slíbila, že bude v roce 2010 usilovat o flexibilní politiku a striktnější kontrolu růstu úvěrů a investic. To značí, že si začíná být vědoma těchto hrozeb. Ekonomové očekávají postupné přiškrcování politiky, ale s žádnou převratnou změnou v monetární politice minimálně do poloviny roku 2010 nepočítají. Přání „utáhnout si opasky“ by mohlo být podpořeno hrozbou inflace. Čínský zákaznický cenový index vzrostl v listopadu 2009 o 0,6 procenta, což znamená ukončení deseti měsíců trvalého poklesu spotřebitelských cen v řadě.

Zvyšování cen komodit jako je uhlí se podle očekávání projeví ve zvýšení tlaku na ceny pro výrobce a pro zákazníky. To by mohlo rovněž vést i ke zpoždění tolik potřebných reforem v některých sektorech ekonomiky. Čínská vláda se tak bude zdráhat zvýšit ceny elektřiny pro domácnosti, protože by to negativně ovlivnilo výši inflace. Výrobci elektřiny však nebudou jediní, jichž se dotkne zvyšování vstupních nákladů kvůli zvyšování cen komodit. Vlivem tvrdé konkurence v mnoha průmyslových odvětvích budou firmy nuceny absorbovat vyšší vstupní náklady, než aby je přenesly na koncové zákazníky.

Firmy se zadlužily při rychlé expanzi

Dokonce i pokud se inflace a zvyšování vstupních cen ukážou jako relativně neškodné, vláda v Pekingu bude posléze potřebovat zarazit vládní investice a mezitím rovněž omezit likviditu.

Existuje zde riziko spojené s tlakem na firmy, které se hluboce zadlužily při financování své expanze. Zatímco velké státní firmy mají šanci refinancovat svůj dluh za mnohem výhodnějších podmínek, zvýšení úrokových sazeb by mohlo být bolestné pro mnoho odvětví. Vláda v Pekingu proto v prosinci nařídila velkým čínským bankám zvýšit jejich podíl kapitálu na riziku z osmi na jedenáct procent.

Nicméně stejně tak jako loni vlivem finanční krize zkolaboval čínský export, vývoj Číny v roce 2010 bude záviset na stavu globálního oživení. Podle mnohých názorů však ekonomická síla Číny zůstane i nadále velká, byť to nebude pro centrální vládu v Pekingu určitě snadné.

Kancelář CzechTrade v Šanghaji: shanghai@czechtrade.cz, www.czechtrade-china.cn

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít