Čína chce letos růst ekonomiky 6,5 procenta. Varuje před protekcionismem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Čína chce letos růst ekonomiky 6,5 procenta. Varuje před protekcionismem

, čtk,
Čína chce letos růst ekonomiky 6,5 procenta. Varuje před protekcionismem
Zdroj: Profimedia.cz

Čína si stanovila letošní cíl růstu ekonomiky na 6,5 procenta, což je na dolním konci rozpětí stanoveného pro loňský rok. Uvedl to dnes premiér Li Kche-čchiang v úvodní zprávě výročního zasedání čínského parlamentu. Zároveň přislíbil omezení produkce uhlí a oceli a varoval před snahou o obchodní protekcionismus patrnou u některých západních vlád. Deficit státního rozpočtu má letos činit stejně jako loni tři procenta hrubého domácího produktu.

Loni si čínské vedení stanovilo růst na úrovni 6,5 procenta až sedm procent, nakonec však HDP vzrostl o 6,7 procenta, což bylo ve stanoveném rozpětí, avšak tempo růstu bylo nejpomalejší za 26 let. Letos Peking toleruje pomalejší růst, protože se chystá provést některé reformy, které by v budoucnu měly přinést lék na rostoucí zadluženost země. Země se také pokouší stimulovat domácí spotřebu a naopak omezit vládní investice, které vedly k obavám z raketového tempa růstu dluhu.

Li proto uvedl, že země cílí na růst „okolo 6,5 procenta či vyšší, pokud to bude možné“. Omezený růst, který přesto zůstává jedním z nejvyšších na světě, podle premiéra souvisí s revizí fungování čínské ekonomiky, která se přestává spoléhat výhradně na vývoz, těžký průmysl a masivní státní investice a začíná více sázet na domácí spotřebu.

Schodek veřejných financí má letos činit 2,38 bilionu jüanů (8,8 bilionu Kč). Pro loňský rok si vláda stanovila deficit 2,18 bilionu jüanů. Oba údaje představují tři procenta HDP. Fiskální výdaje mají stoupnout o 6,5 procenta a příjmy se mají zvýšit o pět procent.


Z Číny dále čtěte:

Čína se stala největším obchodním partnerem Německa

Čína zvyšuje vojenský rozpočet. V okolních zemích to budí obavy

Čapek by se divil: jedničkou v robotizaci bude Čína

Ilustrační foto


Premiér v projevu také varoval před nebezpečím růstu dluhu, což ekonomové považují za rostoucí hrozbu ekonomickému růstu. Celkové zadlužení místních samospráv, firem a domácností vzrostlo ze 150 procent HDP v roce 2008 na zhruba 260 procent.

Peking hodlá letos rovněž omezit výrobu oceli o 50 milionů tun a produkci uhlí o více než 150 milionů tun a pokračovat tak v trendu předchozích let. To přispěje k redukci exportu čínské ocele do západních zemí. Na dovoz levné ocele z Číny si stěžují američtí i evropští producenti.

Roční růst čínského HDP mezi lety 2014 a 2017:


source: tradingeconomics.com

Ačkoli čínský premiér přímo nezmínil amerického prezidenta Donalda Trumpa, kritizoval jeho snahu o ochranu před volným obchodem, který Čína hájí. „Deglobalizační trend a protekcionismus jsou na vzestupu,“ uvedl Li, podle něhož „viditelně posilují faktory, které mohou způsobit nestabilitu a nejistotu“.

Letošní zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců není tak ostře sledováno jako to loňské, kdy parlament schvaloval nový pětiletý plán, jenž stanovil hospodářské cíle země na roky 2016 až 2020.

Liova zpráva hovoří rovněž o plánu vytvořit na 11 milionů nových pracovních míst, což o milion překračuje cíl stanovený před rokem.


Čína čelí nařčení. Čtěte:

Ilona Švihlíková: Manipuluje Čína, nebo nemanipuluje?

Bankovní úředník rovná peníze v čínské bance