Chytré telefony nejsou pro každého

23. února 2004, 00:00 - RADAN DLOLEJŠ
23. února 2004, 00:00

V OBCHODECH ČI BAZARECH SE MŮŽEME STÁLE ČASTĚJI SETKAT S VYJÍMEČNÝMI TELEFONY. INTELIGENTNÍ MOBILY NACHÁZEJÍ NOVÉ ZÁKAZNÍKY DÍKY KLESAJÍCÍM CENÁM A ŠIRŠÍ NABÍDCE.

Vybrat si z pestré nabídky inteligentních mobilů není snadné

V minulém čísle přinesl týdeník Profit několik rad týkajících se nákupu výjimečných mobilů. Článek „Chytré telefony nejsou pro každého“ se podrobně věnoval výhodám a nevýhodám těchto přístrojů, tedy kombinaci mobilu a kapesního počítače. V pokračování uvádíme stručný popis čtyř zástupců dané kategorie.

MOTOROLA MPX200

První chytrý telefon, který je takzvané véčkové konstrukce. Dá se tedy rozkládat a působí subtilnějším dojmem. Obsahuje operační systém Microsoft Windows Mobile for Smartphone 2002. Telefon má integrovanou anténu a jeho přední část obsahuje kromě malého displeje i reproduktor hlasitého vyzvánění. Pravý bok telefonu je pro paměťové karty SD/MMC a konektorem pro osobní hands-free sadu. Telefon dokáže komunikovat s okolím přes GSM síť, infračervený port nebo synchronizační kabel. Baterie vydrží až sto dvanáct hodin v pohotovosti nebo dvě stě sedmdesát minut hlasového hovoru. V praxi to je kolem tří až čtyř dnů bez nabíjení. Telefon umí mimo jiné brouzdat internetem, stahovat e-maily a pracovat skalendářem.

XDA I

Úspěšná kombinace telefonu a osobního digitálního diáře, který prodávají pod názvy MDA a Dataphone operátoři T-Mobile a Eurotel. Hodí se především pro práci s e-maily, prohlížení internetových stránek a správu času. Synchronizace dat je snadná. Outlook v kapesním počítači dokáže přenést všechny údaje z Outlooku stolního PC, synchronizovat lze nejen přes přímé připojení k počítači, ale i prostřednictvím mobilní sítě. Přístroj má prakticky stejné možnosti jako každý kapesní počítač s W indows: dají se instalovat rozmanité aplikace nebo pracovat s dokumenty ze stolních Office. Svými rozměry však obzvláště pro telefonování není příliš praktický.

XDA II

Druhá generace populárního telefonu XDA (Dataphone II a MDA II) stále připomíná spíše počítač do dlaně než telefon, a proto není příliš praktický jako jediný přístroj. Je ovšem příjemnější než starší verze. Rozměry činí 130x70x19 milimetrů a hmotnost je sto osmdesáti gramů. Téměř celou plochu přední strany přístroje zaujímá velký barevný dotykový displej. Na spodní hraně je konektor pro připojení synchronizačního stojánku s USB konektorem a síťovým napáječem. XDA II disponuje operační pamětí o velikosti 128 MB, přičemž běžná hodnota v podobných přístrojích dosahuje 64 MB, v některých ještě méně. Plusem XDA II je integrovaný digitální fotoaparát, ovšem s minimálním rozlišení. Mobil běží na operačním systému Windows Mobile for PocketPC a kromě standardních aplikací lze telefon použít také jako přehrávač hudebních souborů ve formátech AAC, MP3 a WMA.

SONY ERICSSON P800/P900

Zajímavě řešený telefon, ve kterém se pod odklápěcí klávesnicí skrývá zbytek displeje. Bohužel verze P800 neumí česky, takže její použití je omezenější. Některé chytré telefony jsou spíše kapesními počítači, a s těmi je běžné telefonování vyloženým utrpením. U P800 vám nic takového nehrozí. Adresář (a také další data v přístroji) je plně synchronizovatelný s Outlookem a také s Lotus Notes. Synchronizují se nejen telefonní čísla, ale i další kontaktní a korespondenční údaje. Kapacita adresáře je omezena pouze volnou pamětí, vP800 je to celkem 12 MB. Další data je možné ukládat do paměťové karty MemoryStick Duo. Nová verze P900, která brzy přijde do prodeje, nabízí prakticky to samé, ale rychleji a v hezčím designu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít