Chytré kamery chrání dálnice i přejezdy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Chytré kamery chrání dálnice i přejezdy

, Josef Novák,
Chytré kamery chrání dálnice i přejezdy
Zdroj: Hynek Glos, Euro

Kamery fungují jako univerzální detektor, říká Jan Čáka, expert na inteligentní dopravu ze společnosti Bosch

Varovat před odstaveným autem, překážkou na železničním přejezdu nebo spočítat auta na parkovišti a informovat řidiče o volných parkovacích místech, to vše dnes svedou inteligentní kamerové systémy. Nejnovější modely odhalí i oheň a kouř.

Co mají společného doprava a firma Bosch?

Když pominu automobilovou techniku, kde je firma Bosch významným dodavatelem prvovýroby i servisu, tak jsou to produkty oddělení Bosch Building Technology.

Jaké konkrétní produkty a řešení máte na mysli?

Systémy Bosch evakuačního rozhlasu naleznete například na Letišti Václava Havla v Praze. Schválně se zkuste zaposlouchat do čistoty zvuku a srozumitelnosti hlášení, až poletíte na dovolenou. V oblasti inteligentních řešení v dopravě jsou to zejména kamerové systémy.

Co si máme představit pod pojmem inteligence u kamerových systémů?

Kamery Bosch již dnes standardně obsahují vestavěnou video analýzu. Kamery fungují tedy jako univerzální detektor. Znamená to, že kamera produkuje jak video stream, tak metadata, která nám popisují dění ve snímané scéně. Každý objekt, který se pohybuje ve snímané scéně, generuje unikátní identifikační číslo, klasifikaci objektu, tedy zda jde o osobu, kolo, či automobil, geografické souřadnice, rychlost, směr pohybu, barvu, případně splnění předefinovaných podmínek a časové razítko.

Pro co všechno se tato video analýza využívá?

Jedním ze směrů je bezpečnost. Kamera s video analýzou dokáže identifikovat například jízdu vozidla v protisměru na dálnici a prostřednictvím informačních systémů varovat řidiče. Stejně tak kamera dokáže detekovat odstavené vozidlo, osobu na vozovce nebo stojící kolonu vozidel. S Bosch kamerami můžeme detekovat jízdu aut po tramvajovém pásu, stání aut na autobusové zastávce nebo stání v průjezdném pruhu, tedy takzvané dvojité parkování.

Existuje další směr využití kromě bezpečnosti?

Ambicí chytrých kamer je i přispění k řízení plynulosti dopravy. Kamery na základě video detekce mohou poskytovat informace o provozu na jednotlivých komunikacích či v jízdních pruzích.

Můžeme informovat o počtu vozidel stojících na křižovatkách a poskytovat data světelné signalizaci a tím optimalizovat průjezdnost. S pomocí mechanického učení umějí Bosch kamery počítat auta na parkovištích a upozorňovat na volná parkovací místa.

Je tedy využití inteligence kamer spojeno zejména s vyhodnocením v reálném čase?

Dnes pracujeme zpětně i s metadaty, která ukládáme vedle videozáznamu. Z těchto metadat pak lze vytvořit různé přehledy a statistiky. V dopravě se může jednat o statistiky průjezdnosti nebo 0 poměru průjezdů nákladních a osobních aut. Ukládání metadat a tvoření statistik je zcela nezávislé na úlohách detekcí v reálném čase.

Inteligentní kamery se tedy uplatňují zejména v silniční dopravě?

Jedním z řešení, na kterém aktuálně pracujeme pro železnice, je detekce a upozornění na vozidlo stojící na kolejích při signalizaci návěstí nebo stažených závorách. Věříme, že tímto řešením přispějeme i k bezpečnosti na železnici.

Můžeme se těšit na nějaké novinky v oblasti inteligentních kamer?

Aviotec je kamera, která je schopná detekovat oheň, a to plamen i kouř. Na rozdíl od klasických detekčních metod je video detekce ohně velice rychlá. V některých situacích a složitých prostorech 1 mnohonásobně rychlejší než klasické způsoby detekce ohně. U Aviotec kamery mluvíme o rychlosti detekce kolem 30 vteřin. Aktuálně Bosch představil nový firmware pro kamery Aviotec. Tento firmware umožňuje použití Aviotec kamer v tunelech.

Nemohou být videokamery zneužity?

Bosch bere tuto otázku velice vážně. Součástí Bosch kamer je Trusted Platform Module TPM, na který lze ukládat šifrovací klíče, které chrání informace. Video i datovou komunikaci lze tedy spolehlivě šifrovat a komunikovat pouze s certifikovaným klientem.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze