Chyby v Antiviru. Firmy čerpající státní pomoc musely vrátit 4,6 milionu korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Chyby v Antiviru. Firmy čerpající státní pomoc musely vrátit 4,6 milionu korun

,
Chyby v Antiviru. Firmy čerpající státní pomoc musely vrátit 4,6 milionu korun
Zdroj: Archiv MF

Kontroly programu Antivirus se rozjely na plné obrátky. Třetina z ukončených kontrol skočila vracením příspěvku, uvedlo ministerstvo práce. Celkem už musely firmy vrátit necelých 4,6 milionu korun.

Od začátku května do první poloviny července 2020 zahájily krajské pobočky Úřadu práce České republiky celkem 594 kontrol. Z toho jich zatím 193 bylo ukončeno.

„Z tohoto počtu došlo celkem u 61 kontrolovaných subjektů k pochybení, které mělo za následek buď částečné, nebo úplné vrácení příspěvku v celkové výši 4 584 168,68 korun,“ říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Jedenáct firem ze zmíněných jedenašedesáti společností vracelo celý příspěvek v souhrnné výši 2,5 milionu korun, padesátka společností musela pak poslat zpět část z celkově vyplacené sumy. Zde se jednalo o sumu mírně přesahující dva miliony korun.

Mezi nejčastější pochybení patří podle úřadu práce to, že si statutární zástupce uzavřel pracovní smlouvu sám se sebou, chybně stanovil průměrný výdělek nebo zaměnil hrubou mzdu za náhradu mzdy.

V rámci programu Antivirus firmy čerpají od státu příspěvky na náhrady mezd svých zaměstnanců. Má jít o pomoc v boji s následky opatření proti koronavirové pandemii. „Pokud dojde ke zjištění takového porušení zákoníku práce, které úřad práce vyhodnotí jako nesplnění podmínek programu Antivirus, může požadovat vrácení poskytnutého příspěvku nebo jeho poměrné části. Úřad práce sankce v souvislosti s programem Antivirus neukládá,“ poznamenala Beránková.

Chyby v Antiviru. Firmy čerpající státní pomoc musely vrátit 4,6 milionu korun
4.5 (90%) 2 hlasování
Diskuze