Chybějí firmy, jež investují do vědy

14. května 2007, 00:00 - admin
14. května 2007, 00:00

Karlovarskému kraji chybějí firmy, které investují do vědy a výzkumu, a zvyšují tak produktivitu hospodářství v regionu. Spolu s nedostatkem kvalifikované pracovní síly je to jedna z hlavních bariér rozvoje kraje. Vyplývá to z průzkumu, který pro kraj zpracovala poradenská firma Berman Group.

„Hlavním problémem kraje je velice nízká aktivita firem z hlediska výzkumných a vývojových aktivit. To je klíčová věc jak dosahovat inovativních řešení na stále flexibilnějších trzích. Pokud se toto nezmění, tak ztráta kraje se bude dále prohlubovat,“ uvedl Pavel Csank z Berman Group.

Zatímco ještě v roce 1995 bylo v Karlovarském kraji HDP na obyvatele na úrovni 94 procent průměru republiky, v roce 2005 to bylo už jen 77 procent, nejméně ze všech krajů. Velkou měrou se na tom podílí právě zaostávání v oblasti výzkumu a vývoje. Podíl výdajů do této oblasti na HDP kraje byl v roce 2005 jen 0,11. V celé zemi byl podíl těchto výdajů k HDP 1,42. V kraji je 25krát nižší koncentrace vědecko-výzkumných pracovníků oproti průměru republiky.

V Karlovarském kraji je už zažitá představa, že zaostávání v oblasti vývoje a nových technologií je způsobeno chybějící technickou vysokou školou. Tento názor ale autoři průzkumu nesdílejí. Vznik nové vysoké školy v regionu by podle nich zřejmě neměl očekávaný výsledek, protože absolventi by stejně odcházeli jinam, neboť pro ně není v kraji perspektivní uplatnění.

Z průzkumu vyplynulo, že ani firmy nejsou jednoznačně přesvědčeny o tom, že by vysoká škola kraji pomohla. Podle nejmenovaného ředitele jedné z firem, kterého studie cituje, by to byla „…lokální sešlost neúspěšných pedagogů technických oborů, kteří budou učit studenty, kteří se nikam jinam nedostali, přičemž přínos takových absolventů pro místní firmy bude minimální“.

Autoři studie nabízejí jako vhodnější nástroje například rozvoj technologického centra, podporu existující spolupráce místních firem s univerzitami v Praze, Plzni a Německu.

Podle Csanka by kraji mohlo pomoci získání silného investora, který by v kraji vybudoval podnik s vlastním vývojem, tedy nikoli jen montovnu. Druhou cestou je podpořit místní podniky, které mají šanci expandovat a využívají vlastní pokročilé technologie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít