CHVALOVSKÝ ŽALUJE ČSOB O DVĚ MILIARDY - Euro.cz

Přihlášení

CHVALOVSKÝ ŽALUJE ČSOB O DVĚ MILIARDY

, Pavel Matocha,
CHVALOVSKÝ ŽALUJE ČSOB O DVĚ MILIARDY
Zdroj: Euro.cz

Boj kvůli známce Budweiser Bier pokračuje

Arbitrážní spory o miliardy korun souvisejí s českobudějovickým pivem Samson. Nejde při nich o pivovar, ten označuje tiskový mluvčí ČSOB Milan Tománek za bezcenný, či jeho výrobek, ale o cennou známku Budweiser Bier, na jejíž užívání má společnost Jihočeské pivovary (JčP) produkující Samson právo.

Arbitráž v Luganu.
Bývalý předseda fotbalového svazu František Chvalovský žaluje u arbitráže ve švýcarském Luganu ČSOB (jakožto nástupce IPB) o dvě miliardy korun kvůli neshodám při pokusu ovládnout JčP. Stejně jako výsledek arbitráže není jasné, komu vlastně patří JčP a s nimi známka Budweiser Bier. O to vede ČSOB soudní spor v České republice.
V kuponové privatizaci získaly významný balík akcií Jihočeských pivovarů fondy spravované První investiční (spadající pod IPB), dalšími akcionáři byli Fond národního majetku, dikové a fondy Živnobanky, České spořitelny a České pojišťovny. Opakovaně se objevovaly zprávy, že o Jihočeské pivovary má zájem americký pivní gigant Anheuser–Busch, který má pro své pivo Budweiser zablokované evropské trhy po prohraných soudních sporech s Budějovickým Budvarem. Ke značce se Američané mohli dostat právě přes Jihočeské pivovary.

Triumvirát.
V srpnu 1998 se dohodly tři známé osoby – František Chvalovský, Libor Procházka (tehdejší náměstek generálního ředitele IPB) a Vladimír Peřina (tehdejší ředitel Plzeňského Prazdroje), že uzavřou smlouvu o ovládnutí Jihočeských pivovarů. Vyplývá to stejně jako další informace z materiálů z ČSOB a společnosti ČAS, které má týdeník EURO k dispozici. Na Panenských ostrovech trio založilo společnost Newco, na kterou chtělo převést právě akcie JčP. Chvalovského firma ČAS–FIN odkoupila od investičních fondů 70 procent akcií Newco v září 1998. Peníze jí půjčila Procházkova IPB. ČAS-FIN dostal krátkodobý úvěr, který měl být dle dohody buď transformován v dlouhodobý, nebo pravidelně obnovován. Později ale IPB úvěr pro ČAS–FIN neprodloužila, a protože Chvalovský nebyl schopen splácet, zastavené pivovarské akcie na počátku roku 2000 propadly bance, tehdy již ovládané Nomurou. Tím se Chvalovský cítil poškozen, tvrdil, že zástupci vedení IPB porušili s ním podepsané dohody. Nároky vyplývající z akcionářské smlouvy mezi ním, Peřinou a Procházkou postoupil na panamskou společnost Niamares SA. Ta vzápětí začala vůči bance uplatňovat u arbitráže v Luganu náhradu škody ve výši dvě miliardy korun.

Chvalovský o Chvalovském.
Za společností Niamares SA s největší pravděpodobností stojí sám Chvalovský. V dopise ze 14. 8. 2000 adresovaném náměstkovi generálního ředitele Komerční banky Tomáši Spurnému jednatel firmy ČAS František Chvalovský píše: „Chtěli bychom Vás také informovat, že pan F. Chvalovský připravuje žalobu u švýcarského soudu na Investiční a Poštovní banku, kde nárokuje úhradu škody ve výši 2 mld. Kč. Tato žaloba vychází z dohod, které byly mezi p. Chvalovským a zástupci vedení IPB podepsány v r. 1998 ve Švýcarsku a týkaly se spravování a vedení akciové společnosti Jihočeské pivovary.
Propojení Chvalovského s arbitrážním sporem mezi Niamares SA a ČSOB potvrzuje i další dopis, který opět Tomáši Spurnému 1. 2. 2001 zaslal nový jednatel společnosti ČAS Ladislav Žák. Je v něm uvedeno: „Pan František Chvalovský (…) skutečně dokončil a fakticky podal, za dále definovaných podmínek, se svými poradci arbitrážní žalobu u soudu cizího státu na bývalou IPB, a. s., a další účastníky
na straně pasivně legitimovaných, kde nárokuje náhradu škody ve výši zhruba 2,5 miliardy korun českých.
V jakém stavu je nyní řízení v Luganu a čím argumentuje napadená ČSOB, odmítl Milan Tománek sdělit. „Arbitráž je důvěrná, a proto vám nemohu v tomto směru poskytnout žádné informace. Jejich zveřejnění by pak totiž mohlo přivodit naši porážku. Informace bychom mohli poskytnout pouze ze zákona například policejnímu vyšetřovateli, kdyby se nás zeptal na veškeré pohledávky, úvěry, účty a další vztahy, které s panem Chvalovským banka má. Takto široce koncipovaným dotazem, jenž by nám umožnil říct, jak pohledávka pana Chvalovského vůči bance vznikla, nás však nikdo z orgánů činných v trestním řízení nekontaktoval, uvedl Tománek.

Komu patří Egada?
IPB poskytla v roce 2000 další úvěr na nákup akcií JčP – půl miliardy korun, za které holandská společnost Egada od banky odkoupila sedmdesát procent akcií pivovarů. Egada je ve vlastnictví české společnosti TMF Czech, s. r. o., kterou zase stoprocentně vlastní holandská společnost TMF Slovak and Czech Holding B. V. Tuto firmu pravděpodobně ovládá Nomura.
Za úvěr Egada zastavila bance akcie JčP, a pokud by jej splatila, podařilo by se tak pravděpodobně Nomuře udělat další velký obchod s českým pivem. Majitelé Egady však mají možná jiný plán. Na přelomu loňského a letošního roku se totiž snížilo a následně zvýšilo základní jmění společnosti JčP. Egada, která se navyšování neúčastnila, pak ztratila v JčP majoritu. ČSOB jako věřitel Egady se nyní snaží pomocí žaloby na neplatnost usnesení valné hromady, které vedlo k tomuto rozředění podílu Egady v JčP, vrátit svému dlužníkovi většinu vlastníka známky Budweiser Bier. „V březnu jsme dosáhli vydání předběžného opatření, kterým se Jihočeským pivovarům zakazuje podání příkazu Středisku cenných papírů k registraci nově emitovaných akcií, říká mluvčí banky Tománek.