Chvalovský zacvakal - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Chvalovský zacvakal

, Pavel Matocha,
Chvalovský zacvakal
Zdroj: Euro.cz

Arbitráž je zaplacena

PRAHA, LUGANO (mtc) – V dlouho očekávaném arbitrážním sporu o dvě miliardy korun mezi Františkem Chvalovským (respektive společností Niamares) na straně jedné a ČSOB, Plzeňským Prazdrojem, Liborem Procházkou a Vladimírem Peřinou na straně druhé se konečně schyluje k prvnímu stání. Protistrany se již nejen shodly na všech třech členech tribunálu – budou jimi Wolfgang Peter jako předseda, Werner Wenger za žalované a Franz Kellerhals za žalujícího – ale byly i uhrazeny arbitrážní poplatky.
Právě platba za arbitrážní jednání byla zatím poslední překážkou, neboť Libor Procházka a Vladimír Peřina odmítli příslušnou částku uhradit. Nakonec ji za ně zaplatila společnost Niamares. Řádově šlo o několik set tisíc korun.
V těchto dnech rozhodci vypracovávají časový harmonogram jednání, které se bude konat ve švýcarském Luganu. Chvalovský se v něm prostřednictvím společnosti Niamares domáhá zaplacení dvou miliard korun za údajné porušení smluv při plánovaném ovládnutí Jihočeských pivovarů. Smlouvy uzavřeli Chvalovský (za svoji firmu ČAS-FIN), Procházka (v té době náměstek generálního ředitele IPB) a Peřina (tehdy generální ředitel Plzeňského Prazdroje) v srpnu 1998. Na jejich základě byla díky úvěru od IPB společnost ČAS-FIN od září 1998 vlastníkem akcií Jihočeských pivovarů. Jenže později nebyl úvěr pro Chvalovského firmu prodloužen (právě v tom spatřuje porušení smluv), ČAS-FIN nebyl schopen splácet a akcie pivovarů propadly bance.