Chvála Malého Mokrého fotbalu

24. července 2009, 16:03 - Vadim Fojtík
24. července 2009, 16:03

S policejním vyšetřováním bafuňářů prý nové vedení svazu nemá nic společného

Z českého fotbalu se stává hollywoodská show. Nikoliv však díky výkonům hráčů na zelených pažitech, ale díky fotbalovým bafuňářům. Před měsícem mohli diváci sledovat první díl, který Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) prezentoval pod krycím názvem Volba nového vedení. V hlavní roli s Ivanem Haškem. Žádný krvák se nekonal, díl skončil happy-endem. Diváky zřejmě zaujal, proto se policie chopila režie druhého dílu, tentokrát s názvem Zavřete ty bafuňáře. V úvodní scéně policisté s dramatickým podtextem odvádějí v poutech tři vysloužilé funkcionáře – bývalého předsedu ČMFS Pavla Mokrého, někdejšího člena výkonného výboru Václava Chválu a exnáměstka ministra školství Ladislava Malého. Zatímco Mokrý s Chválou absolvovali jen výslech, proti Malému bylo vzneseno obvinění. Policie hledá 31 milionů korun utržených za prodej vstupenek na zápasy reprezentace na mistrovství Evropy v roce 2004. Detektivové jsou přesvědčeni, že finance připluly na účty dceřiné společnosti svazu Fotbal trading, aniž by se objevily ve firemním účetnictví. Právě v ní zastávali v inkriminovaném roce všichni tři významné funkce. „Pan Malý byl generální ředitel a také jediný zaměstnanec Fotbal tradingu. K účetním operacím měl nejblíže z nás všech,“ konstatoval v médiích expředseda Mokrý.
Teorií, proč jsou fotbaloví funkcionáři pod drobnohledem policie, je několik. Ta první hovoří o tom, že dochází k vyřizování účtů uvnitř fotbalového prostředí, což naznačil v rozhovoru pro server iDnes.cz Mokrý, jenž v současnosti šéfuje brněnskému klubu. Na otázku novinářů, zda má nějaké podezření, že za celou záležitostí stojí někdo z fotbalových kruhů, odpověděl: „Nějaké vlastní podezření mám, protože ve fotbale jsem hodně dlouho a vím, kdo prezentuje a šíří tyto myšlenky. Nicméně to teď nemůžu a ani nechci říkat, tyto věci většinou osvětlí čas. Pokud to bude mít vývoj, tak na to samozřejmě reagovat budu.“ Mokrý však odmítl uvést konkrétní jména, zároveň ale vyloučil, že by za policejním vyšetřováním bylo nové vedení fotbalového svazu.
Dle některých zdrojů týdeníku EURO za celou „vstupenkovou“ kauzou může být i vyřizování účtů ještě z doby, kdy Malý působil na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR. To by ostatně vysvětlovalo, proč policie obvinila Malého jako jediného z aktérů kauzy. Malý měl během svého několikaletého působení na ministerstvu kromě jiného kontrolu nad penězi, jež se z rozpočtové kapitoly resortu přidělovaly na sport. Zároveň byl rovněž aktivní – a dle některých zdrojů i klíčovou osobou – při tvorbě některých zákonů. Především pak toho o loteriích. „Zákon, který před několika lety pomohl prosadit, některým firmám z loterijního a sázkařského oboru výrazně usnadnil podnikání. Dalším ho naopak znepříjemnil,“ naznačil dobře informovaný zdroj možné pozadí případu. Poslední teorií, jež by však byla pro Malého velice nepříjemná, je ta, že policejní detektivové měli s obviněním pravdu. Takovou možnost ale všichni zúčastnění popírají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít