Chtěl jsem zábavu na důchod

08. července 2009, 13:29 - Michal Kučera
08. července 2009, 13:29

Chilský vinař Aurelio Montes pije cizí vína, jen když ho nikdo nevidí

Skvělé přírodní podmínky, nízké náklady a originální obchodní model. To jsou tajemství úspěchu chilského vinaře Aurelia Montese, který patří k předním producentům tohoto moku v zemi. Jeho podnik je v rámci Jižní Ameriky známý především jako producent prémiové kategorie vín. V této oblasti je druhou největší chilskou firmou, v celkovém objemu prodaného nápoje mu mezi chilskými vinaři patří páté místo. „Když od nás koupíte lahev za patnáct eur, bude kvalitou srovnatelná s vínem za sto eur z Francie či Itálie,“ tvrdí sebevědomě sympatický podnikatel, který loni překročil šedesátku. Je si přitom vědom kvalit, která vína z Nového světa nejvíce proslavila, tedy výrazná chuť, skvělá hodnota za peníze a snadná pitelnost i mladých vín. „Snažíme se zaměřovat na mladé zákazníky, kteří chtějí přátelská a nepříliš drahá vína dobré kvality. Dnes si nikdo nechce koupit lahev, kterou musí nechat doma deset let zrát,“ šťouchne si jemně do kolegů z tradičních evropských vinařských mocností typu Francie a Itálie. Obchodní úspěch mu vynesl také ocenění pro národního podnikatele roku, a tedy i nominaci do celosvětového finále této soutěže, kterou v monackém Monte Carlu každý rok organizuje auditorská a poradenská společnost Ernst & Young. V soutěži patřil i mezi favority českého vítěze, šéfa softwarové společnosti UNICORN, Vladimíra Kováře, který má podle vlastních slov Montesova vína v oblibě.
Podnik, který dnes Montes spoluvlastní a jenž nese jeho příjmení, začal spíše jako zábava. Byl to člověk z města a o vinařství nic nevěděl. V sedmdesátých letech začal studovat zemědělství, poté se s vyhlídkou na možný úspěch ve vlastním podnikání nechal zaměstnat u jedné vinařské společnosti, aby tam načerpal zkušenosti. Když jich vstřebal dostatek a už ho nebavilo pracovat pro jiné, spojil se s třemi přáteli a založil vlastní firmu. „Chtěli jsme dělat něco malého, co by nás zajistilo na důchod,“ směje se. Montes vína vyráběl, druhý z partnerů měl na starost marketing, další finance a čtvrtý techniku. To od počátku zajistilo efektivní chod firmy bez vzájemných třenic.

Levná půda a dokonalé podnebí Na založení vinařství měli padesát tisíc dolarů, což je suma, která by ani v Chile nestačila k zakoupení solidnější vinice. Proto se rozhodli jít úplně jinou cestou než ostatní producenti a objížděli lokální pěstitele, od kterých vykupovali jejich nejlepší hrozny. Z těch potom zpracovávali první vína. Poté, co tímto způsobem nashromáždili dostatečný kapitál, si začali vinice pronajímat a později i kupovat. Dnes firma vlastní přes šest set hektarů pozemků v různých lokalitách a neustále nakupuje nové. Právě v půdě totiž podle Montese leží tajemství úspěchu chilských vín. Zemina je totiž v tomto státě velmi kvalitní, levná a je jí nadbytek. K tomu se přidává výrazně slunečné počasí, prakticky nulová cena vody nutné k zavlažování a levná pracovní síla. Peníze ušetřené na výrobních nákladech firma vložila do prezentace na mezinárodních vinařských výstavách a do budování obchodních kontaktů. „Věděl jsem, že chilská vína by se mohla dostat na velmi vysokou úroveň, protože prostě máme perfektní podmínky k pěstování kvalitních hroznů. Jenže vinaři v Chile se tehdy soustřeďovali mnohem více na množství než na kvalitu,“ vzpomíná dnes na své začátky. Montes byl tak jedním z prvních producentů v regionu, který od počátku kladl důraz na hodnotnější vína. Lahve s jeho jménem tak i dnes dostávají velmi dobrá ocenění v odborných kruzích. Vedle populárních odrůd červeného vína, jako je Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Syrah nebo Merlot, se na Montesových vinicích pěstuje také Chardonnay a Sauvignon Blanc. Vinařství též patří k největším světovým producentům polozapomenuté odrůdy Carménère. Řada těchto vín je k dostání i v českých vinotékách.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít