Chřipka by mohla zlikvidovat firmu

17. února 2003, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
17. února 2003, 00:00

Předseda Hospodářské komory Praha Petr Kužel o vyplácení nemocenské firmou Placení nemocenské se chce stát zbavit, protože neumí zkontrolovat vynakládání prostředků. Kromě finanční zátěže podnikatelské sféry může podobné opatření vést ik projevům nekalé konkurence.

Předseda Hospodářské komory Praha Petr Kužel o vyplácení nemocenské firmou

Placení nemocenské se chce stát zbavit, protože neumí zkontrolovat vynakládání prostředků. Kromě finanční zátěže podnikatelské sféry může podobné opatření vést ik projevům nekalé konkurence.

Zaměstnavatelé připustili, že by mohli převzít výplatu nemocenských dávek, napřed ale chtějí analýzu dopadu této změny. Podle tiskové agentury to uvedl po jednání tripartity generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška. Domnívám se, že je to jen novinářský šotek a že nic takového zaměstnavatelé ani na vteřinu v této chvíli nepřipouštějí. Pokud mám informace, na tripartitě se hovořilo o tom, že by první tři dny nemoci nebyly vůbec hrazeny. Tomu rozumím. Jsem přesvědčen o tom, že placení třítýdenní nemocenské je hazard s podnikatelskou sférou této země. Na tripartitě se také dohodli, že bude zřízena komise. Bohužel se to stalo zase jen pod nátlakem. Postrádám seriózní přístup příslušného ministerstva.

Co to může udělat třeba s malou firmou při chřipkové epidemii?

Pro tuto firmu by to byla likvidační záležitost. Nemá vytvořeny zdroje na to, aby v chřipkovém období vyplácela nemocenskou. Firma nebude vydělávat a ještě má svým zaměstnancům platit. Mohla by se začít projevovat i nekalá konkurence. Ta by mohla mít likvidační charakter zejména pro střední firmy.

Můžete to upřesnit?

Několik zaměstnanců, kteří budou chtít svého šéfa poškodit, párkrát prostě onemocní. Nebo jim to někdo poradí.

Manažeři z větších firem si stěžují na to, že začnou prázdniny a jim onemocní spousta zaměstnanců.

Začnu od toho, že zákonodárci odsouhlasili čtyři týdny dovolené. Vloni bylo devět dnů svátků. To je dohromady přes pět a půl týdne pracovního volna, které platí podnikatel ze své kapsy. Přesto někteří lidé ještě zneužívají nemocenské, aby si dovolenou ušetřili a mohli ji mít proplacenou. Potom je třeba podívat se na to, jak vysoké jsou nemocenské dávky. A dostáváme se také k lékařům. Ti podnikají na bodovém systému, který jim přináší finanční prostředky. Tomu rozumím. Ale kdo má zkontrolovat, zda zaměstnanec opravdu je, či není nemocen? To je, bohužel, podle mne pouze na svědomí příslušného lékaře.

Kontrola je problém léta. A stát ji může tímto způsobem elegantně hodit na podnikatele. Budou to vaše peníze, tak se starejte.

Stát má svým způsobem páku na kontrolu nemocných a dělá to špatně. Snaží se přenášet na podnikatele své problémy a určitým způsobem je zadlužovat. Domnívám se, stát sám o sobě není schopen účelně hlídat své vynaložené prostředky na zdravotní a sociální péči. Jestliže toto podnikatel převezme, tak ať mi někdo dokáže, že na něj předá větší kompetence, než má stát sám. To je nejspíš nesmyslná představa. Asi by to bylo dobré pro soudnictví. A troufám si odhadnout, že podnikatel bude muset nejdříve zaměstnanci zaplatit a teprve potom se s ním soudit a dokazovat mu, že nemocný nebyl. Místo toho, abychom nastartovali podnikatelskou sféru, aby vytvářela víc a víc pracovních míst, na stůl se dostávají opatření s opačnými účinky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít