Chrenek prohrál boj v Košicích. U.S. Steel jedná s Číňany - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Chrenek prohrál boj v Košicích. U.S. Steel jedná s Číňany

,
Chrenek prohrál boj v Košicích. U.S. Steel jedná s Číňany
Zdroj: Profimedia.cz

Skupina Moravia Steel, za kterou stojí skupina podnikatelů na čele s miliardářem Tomášem Chrenkem údajně vypadla z boje o železárny v Košicích. Američtí majitelé prý upřednostňují jednání s Číňany.

Jak uvedl deník Korzár, společnost Moravia Steel obdržela oficiální dopis od U. S. Steel, ve kterém americká firma oznamuje, že při dalších jednáních o prodeji železáren v Košicích upřednostní největší čínskou ocelářskou společnost He-Steel Group.

Skupina Moravia Steel informaci nepotvrdila ani nevyvrátila. „Košice nebudeme komentovat,“ odpověděla webu Euro.cz tisková mluvčí firem ve skupině Třinecké železárny – Moravia Steel Petra Jurásková.

O zájmu Třineckých železáren ze skupiny Moravia Steel o košické železárny informoval v prosinci jako první týdeník Euro. „I když je více než jisté, že korporace nabídla košické železárny k prodeji, vedení společnosti o této problematice s námi nekomunikuje a považuje nás při tak důležitém obchodě za nepodstatné. To však v budoucnu může být problém,“ varoval v rozhovoru s týdeníkem Euro předák košických odborářů Mikuláš Hintoš.

Skupina Moravia Steel měla podle slovenských médií nabídnout 1,3 miliardy eur, tedy asi 35,1 miliardy korun. Čínská He-Steel však nabídku překonala, když na stůl položila částku vyšší o více než 5 miliard korun.

Podnikání Tomáše Chrenka se neomezuje na železárny:

Chrenkův Agel letos do nemocnic na Olomoucku investoval přes 100 milionů

Ilustrační foto

Čínská skupina v minulosti akvizičně spolupracovala s U.S.Steel. V roce 2012 od Američanů odkoupila železárny v srbském Smederevě. Tamní železárny vlastnil U.S.Steel krátce. Po nesplnění investičních závazků byla korporace k odprodeji za symbolické euro donucena srbskou vládou.

Celá situace bude zajímavá také z hlediska reakce slovenské vlády. Kabinet Roberta Fica podniku v rámci memoranda z roku 2013 přidělil balík státní pomoci s podmínkou, že americká korporace zůstane majitelem U.S. Steel Košice alespoň do konce roku 2018 a nebude propouštět. Druhou část závazku už podnik porušil, když od začátku loňského roku propustil několik set zaměstnanců. Odboráři se obávají, že by v případě prodeje novému majiteli došlo k propouštění tisícek zaměstnanců.

Ministr hospodářství Peter Žiga označil prosincové informace za fámy. Premiér Robert Fico však na dnešní tiskové konferenci nepřímo potvrdil, že vláda o jednáních Američanů s potenciálními zájemci ví. Slovenská vláda v minulosti nevyloučila, že by v případě jednání s neseriózními zájemci do podniku majetkově vstoupila.

„Nevylučuji, že by se stát možná pokusil o nějaký balík akcií. Nikdo nám nedá většinový balík akcií, ale pokusíme se možná vstoupit jednou nohou do této společnosti. Taková velká (slovenská) firma nemůže fungovat bez státu,“ uvedl Fico.

Podle zdrojů zevnitř košické továrny podnik opakovaně navštívila také delegace ruské ocelářské společnosti Metalloinvest, patřící oligarchovi Ališeru Usmanovi. Rusové však údajně po procesu due diligence konkrétní nabídky nepředložili.

Skupina Moravia Steel, která vlastní Třinecké železárny, je ovládána skupinou slovenských miliardářů – Tomášem Chrenkem, Jánem Moderem, Evženem Balkem a Márii Blaškovou.

Čtěte také:

Ústup na Moravu. Zemkovo impérium se zmenší

Chrenkova expanze: Agel převzal tři slovenské nemocnice

Tržby hutních firem klesly pod 200 miliard