Chorvatští partneři jsou slušnější než Němci

27. února 2006, 00:00 - admin
27. února 2006, 00:00

ZBYŠEK KRETZ, JEDNATEL FIRMY HAKR: Jednou z firem, které uspěly na chorvatském trhu, je společnost Hakr. „Chorvatsko je brána do dalších bývalých jugoslávských republik,“ říká šéf firmy Zbyšek Kretz.

ZBYŠEK KRETZ, JEDNATEL FIRMY HAKR: Jednou z firem, které uspěly na chorvatském trhu, je společnost Hakr. „Chorvatsko je brána do dalších bývalých jugoslávských republik,“ říká šéf firmy Zbyšek Kretz. * Do Chorvatska dodáváte stavebnice krbů a krbové vložky. Jak jste zakázku získali? CzechTrade pro nás udělal analýzu chorvatského trhu a vytipoval vhodné obchodní partnery. S některými z nich jsme se poté sešli a vypadalo to velmi dobře. Chorvati toho však sice hodně naslibovali, ale nebylo z toho nakonec nic. Po roce jsme tyto partnery kontaktovali znovu a s jedním z nich nakonec uzavřeli i smlouvu. Chce to tedy trpělivost a vytrvalost. * Čím je Chorvatsko atraktivní? Díky působení na chorvatském trhu se přes naše partnery dostaneme do kontaktu také s firmami z Bosny a Hercegoviny či Makedonie, se kterými se jinak navazuje kontakt velmi těžce. Chorvatsko je brána do dalších bývalých jugoslávských republik. * S jakými problémy se v Chorvatsku potýkáte? U supermarketů máme například problémy s dlouhou splatností faktur, která přesahuje 100 dní. Problémem jsou také vratky. Když partner zboží neprodá, tak nám ho vrátí a my z toho nemáme nic. * Jaké je jednání s chorvatským obchodním partnerem?

Liší se to podle toho, zda jednáte s malou či velkou firmou. Velké firmy na vás nemají tolik času, ale musím říci, že jsou vstřícnější a slušnější než naši partneři v Německu. Jsou na jednání také více připraveni a pokládají konkrétní otázky.

Co se týká malých firem, tak ty si po vlastním jednání najdou čas i na neformální setkání například v podobě oběda. Na začátku jednání s partnerem v Chorvatsku je dobré osobní setkání. Jelikož oni za vámi nepojedou, musíte vy za nimi. V další fázi však chtějí Česko navštívit a zjistit, jak a kde výrobky vznikají.

* Stačí při jednání angličtina, nebo je chorvatština velkou výhodou?

Z osobních zkušeností bych řekl, že angličtina plně postačuje.

*** Jaká další specifika má tento trh?

Do Chorvatska dodáváme hlavně levnější výrobky, protože kupní síla tamních obyvatel není zatím vysoká. Ale i když pro nás nejsou podmínky vyjednané například se supermarkety příliš výhodné, jsme rádi, že se nám na tento trh podařilo proniknout.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít