Chemie - postrach ulice

10. listopadu 2003, 00:00 - JAKUB KNĚZŮ, REPORTÉR ČT jakub.knezu@czech-tv.cz
10. listopadu 2003, 00:00

OBROVSKÉ ZÁSOBNÍKY CHLORU A PROPYLENU V CENTRU ÚSTÍ NAD LABEM. TO JE SPOLCHEMIE. PŘED ROKEM V NÍ HOŘELO (VIZ PROFIT ČÍSLO 50/2002). VEDENÍ CHEMIČKY VŠAK ODMÍTÁ STĚHOVÁNÍ A MÍSTO TOHO SE SNAŽÍ UKLIDNIT STRACH LIDÍ Z JEDOVATÝCH LÁTEK.

Lidé v Ústí nad Labem žijí s továrnou na jedy

V roce 1999 objednal ústecký magistrát od společnosti TLP Praha analýzu rizik. Zprávu, která podstatně změkčila původní nebezpečí. „Z desetitisíců ohrožených a mrtvých zbyly ,pouze´ tisíce. Vagony s chlorem se prostě odstavily na pronajaté drážní pozemky, kde platí jiný zákon. Přesto tam zbylo 16 zařízení s nepřijatelnými riziky a 21 přechodových rizik, tj. na hranici přijatelnosti,“ uvádí Jan Kaiseršat z Občanské ligy, ekologického sdružení ústeckých obyvatel. V roce 2001 musela Spolchemie zpracovat v souladu s legislativou EU novou Bezpečnostní zprávu, jakýsi bezpečnostní audit s jasnými pravidly. Po jejím vydání zbylo ještě méně rizik než podle analýzy z roku 1999. Mrtvých mimo závod zbylo už například jen 1575. V roce 2002 vypracovala opět firma TLP Praha další zprávu. Z „nepřijatelného“ rizika ohrožení 1575 lidí už udělala „přijatelné“ riziko ohrožení 1404 obyvatel Ústí. Musí k tomuto snížení počtu ale nahrát takové maličkosti, jako je jihovýchodní vítr (!) nebo ne zcela naplněné zásobníky. Další analýzu si letos zadal ústecký magistrát. Za milion korun dostal studii s úplným názvem „Vymístění provozů Spolchemie s nepřijatelnými riziky z centra města“. Celkem má 361 stran a další svazek příloh.

NEBEZPEČÍ POSUZUJÍ DODAVATELÉ

Jenže tuto odbornou studii zpracovala brněnská firma Kovoprojekta, která je shodou okolností také zpracovatelem projektu a generálním dodavatelem nového provozu nízkomolekulárních pryskyřic. Za nový provoz zaplatí Spolchemie asi 700 milionů korun. Představitelé města však tvrdí, že zpráva neobjektivní být nemůže. „Každá analýza obsahuje také oponenturu, kterou dělá někdo jiný,“ tvrdí primátor města Petr Gandalovič. Přiznává však, že se změnila metodika a legislativa, nikoli samotné potlačení potenciálních rizik plynoucích ze skladování nebezpečných látek v areálu chemičky. Ještě je třeba dodat, že do soutěže na zpracování analýzy se přihlásily čtyři firmy. Dvě byly ihned na počátku ze soutěže vyřazeny, protože nesplnily soutěžní podmínky. V soutěži zůstaly dvě firmy - ústecký Cheming a brněnská Kovoprojekta. Studie se zabývala i tím, co by se dělo, kdyby se musela většinově státem vlastněná fabrika kvůli nepřijatelným rizikům pro obyvatele celého města odstěhovat. Patnáct miliard korun by to prý stálo. Dokonce se ve studii uvádí i vytipovaný areál bývalé tlakové plynárny v Úžíně, který se prý jeví jako ideální. Miliardy korun však na takovýto projekt teď nikdo nedá. Respektive je ani nikdo nemá. Alespoň se tedy uvažuje o tom, že chemička se nebude rozrůstat na východ, směrem k městu, ale naopak na západ. S tím souhlasí i vedení firmy. Závěry studie se jim jeví vcelku jako rozumné.

NA SPÁLENIŠTI

Spolchemie už jednou pořádně zahrozila. Je tomu téměř přesně rok, co loni shořel původní provoz nízkomolekulárních pryskyřic. (Podrobnosti přinesl Profit v č. 50/2002.) Právě tato událost byla impulzem k objednání studie bezpečnostních rizik. Onen čtvrteční večer vloni v listopadu, když Spolchemie hořela, jezdila po ústeckých ulicích auta městské a státní policie a z jejich tlampačů se ozývalo, aby lidé nevycházeli ven a nevětrali. Policisté, kteří u požáru zasahovali, měli podle své mluvčí problémy s játry. Náhlé zdravotní potíže několika z celkem šedesátky zasahujících policistů lékaři i sami muži zákona přičítají látkám, které unikly při požáru. Sice nebyl nikdo vážně zraněn, ale do ovzduší uniklo velké množství zdraví škodlivých látek. Podle Spolchemie shořelo zhruba 100 tun pryskyřice a surovin, vybuchla některá zařízení a látky v sudech. Příčinou požáru bylo podle výsledků vyšetřování nedodržování technologického postupu, tři zaměstnance firmy policie kvůli tomu obvinila z trestných činů. Miroslav Šuta, konzultant organizace Greenpeace, tvrdí: „My se domníváme, že ten požár naprosto jednoznačně prokázal nebezpečnost takových provozů v centru města. Hořely tam velmi nebezpečné látky, jako je například styren.“ Krajský hygienik Alexandr Vordenwinkler před rokem zdůrazňoval, že při požáru ústecké obyvatele zachránila příroda. „Teploty při požáru byly velmi vysoké, i 2000 stupňů. Při takovéto teplotě dochází ke spalování velmi nebezpečných látek, proto nebyly nalezeny ve volném ovzduší. Pomohla nám i meteorologická situace, protože dým stoupal spolu s nebezpečnými látkami vzhůru a dostal se nad inverzní vrstvu, kde se teprve rozptýlil.“ Teď už z nadzemních částí výrobny nízkomolekulárních pryskyřic nezůstalo prakticky nic. Firma, která má likvidaci zbytků po požáru na starosti, však musí postupovat obzvlášť pečlivě, protože popel i suť obsahují velké množství jedovatých látek. Také proto se s nimi zachází jako s nebezpečným odpadem. Za čerstvě natřeným růžovým plotem tak už za náklady v řadu desítek milionů korun zůstala jen velká díra tři metry hluboká. Po nezbytné sanaci pozemku má na tomto místě vyrůst nový objekt, kde se budou proti přání ekologů opět vyrábět epoxidové pryskyřice. Dokonce se má jejich výroba ve Spolchemii ztrojnásobit. Na tržbách Spolchemie se má produkce pryskyřic podílet zhruba 45 procenty, v přepočtu na tuny jde o 30 000 ročně. Požár přinesl Spolchemii ekonomické potíže. Zisk za první polovinu letošního roku jí klesl téměř o osmdesát procent, na necelé dva miliony korun.

SKLÁDKA NA POCHODU

Další vrásky dělají ekologům, manažerům Spolchemie i vedení města sesuvy části nově budované skládky toxických odpadů v Chabařovicích, jen kousek od Ústí. Příčinou těchto sesuvů jsou pravděpodobně staré důlní štoly, ve kterých se těžilo do začátku minulého století. Hrozící pohroma může být o to větší, že v blízkosti skládky se už napouští obrovské jezero, které má v budoucnosti sloužit ipro rekreaci. Sesuv skládky je nejen ekologickým, ale také ekonomických problémem. To proto, že pohyb skládky prodražuje probíhající sanaci. Dosavadní rozpočet na vybudování celé skládky je 780 milionů korun, které jdou z účtů Fondu národního majetku. Zatím se jen počítá, o kolik se stavba kvůli současným problémům prodraží.

ODČAROVANÉ RIZIKO

Původní oficiální riziková analýza Civilní ochrany z roku 1991 uvádí, že v případě chlorové havárie je okruh smrtelných účinků 4,7 km okolo areálu Spolchemie a je ohroženo 56 000 lidí, v případě propylenové havárie je okruh zraňujících účinků 1,6 km s ohrožením 10 000 obyvatel, havárie epichlorhydrinu 1,2 km s ohrožením 6000 obyvatel. Fyzicky se od roku 1991 nezměnilo téměř nic. Jen slovíčka, úprava zákonů a obratné zacházení s nimi změnilo počet ohrožených obyvatel Ústí na zlomek z původních odhadů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít