Chcete ostrov? No problem

31. srpna 2010, 15:36 - Tibor Posa
31. srpna 2010, 15:36

Tohoto odvětví obchodu s nemovitostmi se krize netýká

Kdo z nás nesnil v dětství – a možná i později – o tom, že bude bydlet na ostrově? Dnešní nepřívětivý svět nechá za zády, vezme s sebou všechny, které má rád, a společně si budou šťastně žít, obklopeni jen panenskou přírodou. Splnit si takovýhle sen je dopřáno jen velmi málo lidem. A někteří z nich se hned, jakmile shledají, co tento sen obnáší, snaží téhle vytoužené „šperkovnice“ rychle zbavit.

Pro ostrov do Hamburku Na Zemi lze nalézt zhruba 130 tisíc přírodních ostrovů. To je úctyhodné číslo, nicméně jen pět procent z nich je bezpečně přístupných. Některé disponují klimatem pro člověka nesnesitelným, ovšem najdou se i ostrůvky s velmi příjemným podnebím. Tyto maličké kousky země nacházející se především v Karibském moři v oblasti Antil a v Indickém a Tichém oceánu rozehrávají lidskou představivost: průzračné, tyrkysově modré moře, bílý písek, palmy, jež poskytují stín. Bungalov nebo dům vybavený veškerým luxusem, z jehož terasy se naskýtá překrásný výhled na slunce zapadající do moře.
S podobnými představami přijíždějí zájemci do kanceláře firmy Vladi Private Islands v Hamburku, aby se seznámili s nabídkou ostrovů. Jisté je, že jsou na správném místě, jelikož hamburská kancelář patří už čtyřicet let mezi největší realitní agentury, které se specializují na ostrovy. Na celém světě změní ročně majitele asi padesát ostrovů, z toho třicet právě v této kanceláři.
O jejího 65letého majitele Farhada Vladiho, Kanaďana německého původu, se začal nedávno zajímat francouzský tisk, poté co vyšlo najevo, že právě on byl zprostředkovatelem koupě seychelského ostrova Arros, který majitelce firmy L’Oréal Liliane Bettencourtové neprodával nikdo jiný než rodina někdejšího íránského vládce šáha Pahlavího. „Je to opravdický ostrov snů s rajskými zákoutími,“ prozrazuje Vladi, jenž byl v minulých týdnech pod neustálou palbou francouzských médií, přesto však není ochoten sdělit prodejní cenu. Od jiných realitních expertů se nicméně lze dozvědět, že při přepočtu na dnešní ceny mohli za ostrov chtít přibližně 500 milionů eur.
Hamburský obchodník s ostrovy uzavřel během své čtyřicetileté kariéry zhruba dva tisíce obchodů. „Tady se nijak neprojevuje, jestli máme z ekonomického hlediska dobrý, nebo špatný rok, obchod běží pořád,“ svěřil se majitel spokojeně francouzskému deníku Le Monde. I v současnosti nabízí na prodej 120 ostrovů po celém světě. Nejdražší nemovitostí v jeho katalogu je momentálně ostrov Cave Cay na Bahamách o rozloze 90 hektarů, s celkovou obytnou plochou 6500 metrů čtverečních, jehož cena je 110 milionů dolarů. Ovšem pro toho, kdo touží po něčem levnějším, je tu ostrov u břehů Nového Skotska za 22 tisíc eur. „Je dost časté, že sem kupující přijíždějí se sny o překrásném teplém moři, a vracejí se jako majitelé skandinávského ostrova,“ říká s úsměvem Farhad Vladi.

I ráj má svá úskalí Cena dobře situovaných ostrovů stoupá každý rok o deset až patnáct procent, takže to není špatné ani jako investice. Ty levnější – asi za půl milionu eur – se nacházejí u břehů Brazílie a Kanady. Je zajímavé, že nejvíce soukromých ostrovů nevlastní občané Spojených států amerických, ale Kanaďané. O ceně ostrova rozhoduje vedle již zmíněných klimatických podmínek také to, zda disponuje přírodním přístavem či pobřežím vhodným ke koupání. Podstatnou otázkou je také dostupnost, tedy to, jak daleko leží ostrov od bydliště majitele. Všechny tyto faktory mohou cenu zvednout o 30 až 40 procent.
Takovéto ostrovy můžeme najít v Karibiku, v okolí Austrálie a Nového Zélandu, nemluvě o Indickém oceánu a Fidži nebo Polynésii. Tady už musíte mít štěstí, abyste našli ostrov pod milion eur. Výběr je samozřejmě také v Evropě, i když ne velký, neboť zde se majitelé zbavují kousků země obklopených mořem jen zřídka a za nekřesťanskou cenu. Nedávno doporučil jeden německý poslanec Řecku, aby dalo v zájmu snížení svého velkého zadlužení do prodeje nějakých sto ostrovů. Řecko tento nápad příliš neocenilo, i když jeden soukromý ostrov na prodej by tu přece jenom byl: nachází se 40 minut od Atén, jmenuje se Trinity a stojí směšných 18 milionů eur.
Také u břehů Francie se nachází zhruba 1300 ostrovů v soukromém vlastnictví, majitelé k nim však velmi tíhnou, každý rok změní majitele jen tři čtyři z nich, jak objasnil deníku Le Figaro jeden realitní agent. Největší oblibě se těší záliv Morbihan u pobřeží Bretaně, kde se dá ostrov prodat za několik málo dnů.
Představme si, že jsme si koupili ostrov svých snů. Již při stěhování zjistíme, s jakými problémy je tato koupě spojena. Pokud se vůbec máme kam nastěhovat, protože novému majiteli starý dům samozřejmě nevyhovuje. Stavební materiál je třeba dovézt zdaleka, stavebniny tu nejsou na každém rohu. Stejně tak dělníci pracují minimálně za dvojnásobnou cenu než na pevnině. K údržbě těch několika hektarů je potřeba taky zahradník. Dále se musí vyřešit zásobování potravinami, tady si totiž člověk nedoběhne do večerky. To všechno něco stojí. A objeví-li se na našem daňovém přiznání koupě ostrova, můžeme si být jisti, že se finanční úřad začne ihned zajímat, kde jsme na něj vzali.
Podle realitního experta to však ještě pořád není hlavní příčinou toho, proč se nejméně třetina majitelů ostrovů po dvou třech letech svého splněného snu zbavuje. Tou je totiž právě to, kvůli čemu se sem stěhovali: samota. Přijdeme na to, že sami sobě nejsme dobrou společností. Že nás ten zatracený svět přece jen zajímá. Jak řekl francouzské tiskové agentuře AFP jeden šťastný majitel, jemuž se nedávno povedlo zbavit svého ostrova: „Není nic horšího než se stát zajatcem vlastního ostrova.“

*
BOX
Ostrůvky pro hvězdy Kdo nemá vlastní ostrov, ten už snad v Hollywoodu ani nemůže být za hvězdu – zhruba k takovému závěru bychom mohli dospět při pohledu na seznam majitelů ostrovů. Johnny Depp a Vanessa Paradisová vlastní patnáctihektarový kousek země na Bahamách, o němž oba prohlásili, že tu mohou najít normální život. To Leonardo Di Caprio hledí dál do budoucnosti – na svém ostrově o rozloze 45 hektarů nedaleko Belize chce postavit ekologicky šetrný luxusní hotel. Také Nicolas Cage podlehl Bahamám, stejně jako Julia Robertsová, Mariah Careyová, Diana Rossová či David Copperfield. Je zajímavé, že ani Tony Curtis, ač syn maďarských imigrantů, si nekoupil ostrov někde poblíž Balatonu. To Robin Williams se musí vždycky trochu odlišovat: koupil si pár hektarů obklopených vodou u pobřeží Kanady. Nejvíce se ovšem blýskl Mel Gibson, jenž si před pěti lety koupil ostrov na Fidži, k jehož údržbě je třeba čtrnáct zaměstnanců na plný úvazek. Skutečně bezstarostný odpočinek si však nedopřávají pouze miláčci zábavního průmyslu. Britský miliardář Richard Branson si našel tichý koutek, kde je slyšet jen šumění moře, na Britských Panenských ostrovech. Nezadržitelná je však expanze synů ekonomicky se rozvíjejících zemí: poslední dobou zaplavují obchodníky s ostrovy hlavně ruští a indičtí miliardáři, všichni s vidinou dobrého obchodu.
Jsou i tací, například Sean Penn, kteří „mají“ jenom půlku ostrova. Zato pěkně velkou, jež vydá na celou jednu zemi: na východní polovinu ostrova Hispaniola, tedy na Haiti, se slavný herec „jen“ přestěhoval (ne že by chudou zemičku koupil celou) po ničivém lednovém zemětřesení, aby tam mohl pomáhat potřebným.
*

Překlad: Jiří Zeman

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít