Chcete mě? - Euro.cz

Přihlášení

Chcete mě?

, Mgr. Rudolf Marek,
Chcete mě?
Zdroj: Euro.cz

Exkluzivní anketa týdeníku EURO: kde budou po volebním debaklu zaměstnáni exhejtmani

Hledání živobytí. Tento úkol čeká jedenáct exhejtmanů (deset z ODS, jednoho lidovce), kteří v letošních prohraných volbách nedokázali uhájit svoje pozice. Bývalý šéf Zlínského kraje Libor Lukáš byl zvolen prvním náměstkem hejtmana Stanislava Mišáka z ČSSD, exhejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík se stal náměstkem Martina Tesaříka z ČSSD. (Jinak odstupné pro hejtmany ze zákona činí tři měsíční platy.)
Něco takového může potkat každého vysoce postaveného politika, bývalí hejtmani jsou však zvláštní komoditou. Vzhledem k tomu, že někteří z nich byli ve funkci i osm let, nebude pro ně obtížné díky kontaktům najít práci, nicméně možná ne všichni mohou počítat v budoucnosti s celkovým měsíčním příjmem zhruba 100 tisíc korun. Někteří zase na tom mohou být i finančně lépe.
Najdou se však pravděpodobně i tací, kteří při vyjednávání před kongresem ODS vyhandlují za podporu nového vedení strany i vyšší politickou funkci, než měli dosud. V této souvislosti se spekuluje, že bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl by mohl vystřídat ministra dopravy Aleše Řebíčka. O bývalém hejtmanovi Moravskoslezského kraje Evženu Tošenovském se zase spekuluje, že by při jisté politické konstelaci mohl vystřídat eurokomisaře Vladimíra Špidlu.
Týdeník EURO minulý týden položil všem exhejtmanům následující tři otázky:

1. Co budete po odchodu z funkce hejtmana dělat?
2. Jaký jste měl základní měsíční plat ve funkci hejtmana?
3. Jaké jste měl vedlejší příjmy (členství v dozorčích radách a podobně)?

Pavel Bradík (ODS, Královéhradecký kraj)

Volby v roce 2004
ODS 39 %
ČSSD 12 %

Volby v roce 2008
ODS 24 %
ČSSD 32 %

1. Nejprve budu odpočívat. Uvažuji o návratu do státní správy, s níž mám zkušenosti už z doby před nástupem do funkce hejtmana. Zatím žádnou nabídku nemám, budu se muset podívat na internet.
2. Mzdy hejtmanů se dělily do tří kategorií dle velikosti krajů. Můj plat byl 68 tisíc korun hrubého.
3. Nulové. Byl jsem bezplatně v dozorčí radě Povodí Labe a správních radách Univerzity Hradec Králové a Rotary Clubu.

Josef Pavel (ODS, Karlovarský kraj)

Volby v roce 2004
ODS 40 %
ČSSD 15 %

Volby v roce 2008
ODS 18 %
ČSSD 31 %

1. Od 14. listopadu jsem generálním ředitelem lázeňského hotelu Thermal v Karlových Varech.
2. Okolo 70 tisíc korun hrubého.
3. Moje vedlejší příjmy pocházející z pronájmu nemovitostí, které vlastním, činily více než milion korun za rok. Za působení v dozorčí radě hotelu Thermal, ve které jsem zastupoval ministerstvo financí, jsem bral 130 tisíc korun ročně.

Jan Zahradník (ODS, Jihočeský kraj)

Volby v roce 2004
ODS 44 %
ČSSD 13 %

Volby v roce 2008
ODS 30 %
ČSSD 34 %

1. Hodlám se o sebe postarat sám a od 1. ledna bych chtěl být někde zaměstnán. Nabídku mám. Nejraději bych se vrátil do školské sféry, například v oboru matematika. Zajímalo by mě však i manažerské řízení na vysokoškolské úrovni.
2. Dle příslušné vyhlášky 84 300 korun hrubého.
3. Jako předseda dozorčí rady Výstaviště České Budějovice, do níž mě delegovalo ministerstvo zemědělství coby fyzickou osobu, jsem dostával čtrnáct tisíc korun měsíčně hrubého. Za správní radu výzkumného pracoviště Biologické centrum pak deset tisíc korun za rok. V orgánech, ve kterých jsem vystupoval jako představitel kraje, jsem nepobíral žádné odměny.

Ivo Toman (ODS, Pardubický kraj)

Volby v roce 2004
ODS 34 %
ČSSD 13 %

Volby v roce 2008
ODS 21 %
ČSSD 36 %

1. Sháním si práci. Vzhledem ke své profesi jsem nabídl služby ministru dopravy Aleši Řebíčkovi. Projevil zájem, a proto doufám, že se to do konce roku vyřeší. Rád bych pracoval například na dokončení strategické komunikace R-35. (Dle Lidových novin by Toman chtěl být vládním zmocněncem pro tento dopravní projekt. Kdyby to nevyšlo, chtěl by prý místo na Ředitelství silnic a dálnic.)
2. Bral jsem přibližně 78 tisíc korun hrubého.
3. Žádné jsem neměl. Byl jsem například v představenstvu pardubického letiště, společnosti East Bohemian Airport za dva obložené chlebíčky čtvrtletně.

Evžen Tošenovský (ODS, Moravskoslezský kraj)

Volby v roce 2004
ODS 38 %
ČSSD 15 %

Volby v roce 2008
ODS 25 %
ČSSD 43 %

1. Začal jsem pracovat jako poradce generálního ředitele společnosti Vítkovice Holding Jana Světlíka.
2. Po úpravě to bylo asi 92 tisíc korun hrubého.
3. Působil jsem v dozorčí radě společnosti OKD, což je všeobecně známé. Ze zákona jsem přiznával příjem 1,5 milionu korun ročně.
Dle informací týdeníku EURO Tošenovský získá po kongresu ODS lukrativní post v dozorčí radě jednoho velkého státem ovládaného podniku. Není vyloučena ani varianta, že vystřídá v křesle eurokomisaře Vladimíra Špidlu.

Stanislav Juránek (KDU-ČSL, Jihomoravský kraj)

Volby v roce 2004
KDU-ČSL 26 %
ČSSD 12 %

Volby v roce 2008
KDU-ČSL 24 %
ČSSD 35 %

1. Odjedu do lázní a potom si budu hledat práci dle své profese, což je lesní inženýrství a stavařina. Líbilo by se mi v lese nebo u nějakého vodního díla.
2. Dle vyhlášky jsem bral 89 tisíc korun hrubého.
3. Žádné vedlejší příjmy jsem neměl.

Miloš Vystrčil (ODS, Kraj Vysočina)

Volby v roce 2004
ODS 29 %
ČSSD 13 %

Volby v roce 2008
ODS 21 %
ČSSD 40 %

1. Jsem zaměstnancem gymnázia v Telči, nyní si vybírám dovolenou. I v budoucnu bych chtěl pracovat se studenty v nějakém zařízení tohoto typu.
2. Můj plat činil 77 990 korun hrubého.
3. Téměř žádné. Jako zastupitel Telče jsem bral 1500 korun měsíčně.

Petr Bendl (ODS, Středočeský kraj)

Volby v roce 2004
ODS 45 %
ČSSD 17 %

Volby v roce 2008
ODS 33 %
ČSSD 35 %

1. V rovině politické budu dělat konstruktivní opozici v kraji. V rovině profesní půjdu do svých firem.
(Dle Lidových novin bude Bendl pracovat pro společnost Carollinum, která patří jeho manželce Tamaře.)
2. Pobíral jsem 89 990 korun hrubého.
3. Žádné.

Petr Skokan (ODS, Liberecký kraj)

Volby v roce 2004
ODS 36 %
ČSSD 11 %

Volby v roce 2008
ODS 23 %
ČSSD 27 %

1. Do 6. prosince budu pracovat na přípravě kongresu ODS. Působím dle mého názoru v důležité sekci pro změnu stanov. Profesně se hodlám dál věnovat správě realit, konkrétně pronájmu nebytových prostor.
2. Jako každý hejtman kraje s počtem do 600 tisíc obyvatel jsem bral 54 016 korun čistého.
3. Působím jako zástupce akcionářů ve funkci předsedy představenstva Severočeské vodárenské společnosti, což je 19 125 korun měsíčně hrubého. V městské radě České Lípy pak beru 3270 korun měsíčně před zdaněním.

Libor Lukáš (ODS, Zlínský kraj)

Volby v roce 2004
ODS 31 %
ČSSD 14 %

Volby v roce 2008
ODS 22 %
ČSSD 35 %

1. Již jsem byl zvolen prvním náměstkem hejtmana. Budu pečovat o strategický rozvoj a investice, v tomto směru je tedy jasno.
2. Jako hejtman jsem bral 77 990 korun měsíčně hrubého.
3. Působil jsem jako společník a jednatel v několika soukromých firmách a v různých dozorčích radách, což úhrnem znamenalo něco okolo 25 tisíc korun měsíčně.

Jiří Šulc (ODS, Ústecký kraj)

Volby v roce 2004
ODS 40 %
ČSSD 15 %

Volby v roce 2008
ODS 21 %
ČSSD 33 %

1. Ještě nevím, něco mám rozjednáno. Vždy se mohu vrátit ke své profesi. Jsem autorizovaný inženýr – stavař v oboru pozemní stavby a soudní znalec v oboru ekonomiky a tvorby cen nemovitostí.
2. Bral jsem asi 57 tisíc korun čistého.
3. Všechny moje další funkce byly neplacené.

Petr Zimmermann (ODS, Plzeňský kraj)

Volby v roce 2004
ODS 41 %
ČSSD 15 %

Volby v roce 2008
ODS 27 %
ČSSD 36 %

1. Jsem na rekreaci na Novém Zélandu. Za několik týdnů se vrátím do nemocnice k medicíně, k interně a kardiologii, kde mám své profesionální a ekonomické zázemí.
2. Přes 77 tisíc korun hrubého.
3. Malý vedlejší příjem jsem měl z práce v plzeňské nemocnici, s níž jsem nikdy neztratil kontakt. Už ve svém volebním letáku jsem se netajil tím, že jsem spoluzakladatelem společnosti Privamed, která v roce 1992 odkoupila městskou nemocnici, řádně ji státu splatila a stále dobře funguje. Na dobu výkonu funkce jsem, jak je zvykem v USA, rezignoval na všechna členství v představenstvech a dozorčích radách.

Ivan Kosatík (ODS, Olomoucký kraj)

Volby v roce 2004
ODS 31 %
ČSSD 15 %

Volby v roce 2008
ODS 20 %
ČSSD 40 %

1. Budu pokračovat v radě kraje v pozici náměstka hejtmana.
2. Ve funkci hejtmana jsem bral 84 300 korun hrubého.
3. Jako předseda dozorčí rady Moravské vodárenské, v níž jsem ještě z doby, kdy jsem byl primátorem Olomouce, jsem pobíral roční odměnu 84 tisíc korun. A za funkci člena městské rady v Olomouci 47 880 korun ročně.

Diskuze