Chátrající baroko na Klatovsku

03. září 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
03. září 2007, 00:00

TVRZ V PETROVICÍCH NAD ÚHLAVOU V bývalém okrese Klatovy jsou hned tři obce s názvem Petrovice. Jen v Petrovicích nad Úhlavou ale stojí tvrz. Zatím. Je totiž ve velmi zanedbaném stavu a potřebuje celkovou rekonstrukci. Už známý český odborník na hrady, profesor August Sedláček, se koncem 19.

TVRZ V PETROVICÍCH NAD ÚHLAVOU V bývalém okrese Klatovy jsou hned tři obce s názvem Petrovice. Jen v Petrovicích nad Úhlavou ale stojí tvrz. Zatím. Je totiž ve velmi zanedbaném stavu a potřebuje celkovou rekonstrukci.

Už známý český odborník na hrady, profesor August Sedláček, se koncem 19. století snažil troje klatovské Petrovice od sebe rozlišit. Petrovice nad Úhlavou popsal jako „ves mezi Janovicemi a hospodou Granátkou podle Úhlavy s tvrzí, starodávným dědictvím pánů z Janovic“. Přesto si dodnes malé vísky mnozí pletou a informace o nich je nutné pečlivě kontrolovat.

Tvrz v Petrovicích nad Úhlavou (nikoliv u Sušice, jak se občas uvádí) leží v bývalém poplužním dvoře při severozápadním okraji stejnojmenné vsi (dnes součást Janovic nad Úhlavou). Je to velká obdélná patrová stavba krytá sedlovou střechou. Její fasády ještě nesou stopy barokní výzdoby, objekt je ale dnes ve velmi zanedbaném stavu a postupně se rozpadá.

Majiteli tvrze jsou Jan a Jana Jirsovi, na nutné opravy ale nemají peníze a budovu proto hodlají prodat. Aktuální cena je 2,6 milionu korun.

KRÁTKÁ SAMOSTATNOST

Ves Petrovice je poprvé zmíněna roku 1379, kdy patřila k nedalekému hradu Pajrek. Po roce 1475 byla připojena k Janovicím nad Úhlavou, jejichž součástí zůstala až do roku 1539.

Teprve pak nabyla malá vesnička na významu. Oldřich z Janovic z ní vytvořil samostatné panství, které drželi jeho potomci až do 17. století. V obci zřejmě již tehdy stávala tvrz, která se poprvé připomíná roku 1648. Byla součástí velkého poplužního dvora a obsahovala klenutou kuchyni, několik komor a prostory pro služebnictvo. Takovou ji v polovině 17. století získal Vilém Albrecht Kolovrat Krakovský. Petrovické panství ale vzápětí vyměnil za statek Lomec s Heřmanem Kocem z Dobrše, který obec připojil k nedaleké Bystřici nad Úhlavou. Samostatnost pak už nikdy nezískala.

ZANIKLÁ? JEŠTĚ NE!

Je zajímavé, že některé encyklopedie i články v tisku uvádějí petrovickou tvrz jako pustou. Klatovský deník z 29. září 1997 píše dokonce o „zaniklé tvrzi Petrovice“.

Objekt však přečkal i nelehké chvíle, kdy sloužil jako statek, a dochoval se až do dnešních dnů. Jeho současný stav ale není dobrý a nezačne-li se urychleně s rekonstrukcí, budovu už zřejmě nikdo nezachrání.

Stavba je podle informací z realitní kanceláře dobře přístupná a jsou u ní i vhodné parkovací plochy. Majitelé už mají i předběžný souhlas památkářů k přestavbě na penzion či restauraci. Kdo se ale do takové investice pustí, je zatím otázka.

 POPIS OBJEKTU název tvrz Petrovice místo Petrovice nad Úhlavou kraj Plzeňský lokace č. p. 39 typ tvrz stav zchátralý využití ne kult. památka od roku 1958 nabízí Redot, s. r. o. cena 2,6 milionu Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít